Pojdi na vsebino

Steklina

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Steklina
Pes, okužen z virusom stekline
Specialnostinfektologija, veterinarska medicina uredi v wikpodatkih
Simptomiohromelost, hidrofobija, halucinacija, nespečnost, bolečina, mrzlica, bruhanje, razdražljivost, hiperaktivnost, glavobol, parestezija, strah, srčni zastoj, dihalni zastoj, razdražljivost, hipersalivacija, fotofobija, fonofobija, povečanje, povečanje, midriaza, vročina uredi v wikpodatkih
Klasifikacija in zunanji viri
MKB-10A82
MKB-9071
DiseasesDB11148
MedlinePlus001334
eMedicinemed/1374 emerg/493 ped/1974
MeSHD011818
Virus stekline
Razvrstitev virusov
Skupina: Skupina V ((-)ssRNA)
Red: Mononegavirales
Družina: Rhabdoviridae
Rod: Lyssavirus
Vrsta: Virus stekline

Steklína je nalezljiva bolezen toplokrvnih živali, ki se praviloma konča s smrtjo. Okužene živali s slino prenašajo virus na druge živali ali na človeka. Okužba večinoma nastane zaradi ugriza okužene ali stekle živali, preko opraskanine ali zaradi kontakta sluznic (nos, oči, usta) s prenašalcem. Po okužbi virus nekaj časa miruje, nato pa potuje po perifernih živcih v možgane in prizadene osrednji živčni sistem. Pred smrtjo se virus vrne na periferijo in se spet pojavi v slini. Inkubacijska doba traja 10–60 dni (lahko tudi več let), bolezen pa 1–7 dni. Pri lisicah se včasih pojavi abortivna oblika, kar pomeni, da žival bolezen preboli in preživi.

Virus stekline spada med rabdoviruse in je tipičen predstavnik rodu Lyssavirus. Virus je v obliki naboja, širok okoli 80 nanometrov, ter dolg okoli 120. V centru ima RNK in beljakovine. Napada nevrone.

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]