Red zaslug za ljudstvo: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
BuDi (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
Vrstica 1: Vrstica 1:
{{SFRJ redi}}
{{SFRJ redi}}
'''Red zaslug za ljudstvo''' je bilo [[Seznam odlikovanj SFRJ|odlikovanje SFRJ]], ustanovljeno [[9. julij]]a [[1945]]. Red se je podeljeval za »izjemne zasluge v izgradnji socializma in socialističnih samoupravnih odnosov, za organiziranje in krepitev splošne ljudske obrambe, varnosti in neodvisnosti države, kot tudi za zasluge na področju gospodarstva, znanosti in kulture«.
'''Red zaslug za ljudstvo''' (originalno: [[red zaslug za narod]]) je bilo [[Seznam odlikovanj SFRJ|odlikovanje SFRJ]], ustanovljeno [[9. julij]]a [[1945]]. Red se je podeljeval za »izjemne zasluge v izgradnji socializma in socialističnih samoupravnih odnosov, za organiziranje in krepitev splošne ljudske obrambe, varnosti in neodvisnosti države, kot tudi za zasluge na področju gospodarstva, znanosti in kulture«.


Imel je tri razrede:
Imel je tri razrede:

Redakcija: 00:20, 10. september 2020

Red zaslug za ljudstvo (originalno: red zaslug za narod) je bilo odlikovanje SFRJ, ustanovljeno 9. julija 1945. Red se je podeljeval za »izjemne zasluge v izgradnji socializma in socialističnih samoupravnih odnosov, za organiziranje in krepitev splošne ljudske obrambe, varnosti in neodvisnosti države, kot tudi za zasluge na področju gospodarstva, znanosti in kulture«.

Imel je tri razrede:

  • red zaslug za ljudstvo z zlato zvezdo (do 1961 red zaslug za ljudstvo I. reda), 11. po pomembnosti v hierarhiji odlikovanj SFRJ
  • red zaslug za ljudstvo s srebrnimi žarki (do 1961 red zaslug za ljudstvo II. reda), 20. po pomembnosti
  • red zaslug za ljudstvo s srebrno zvezdo (do 1961 red zaslug za ljudstvo III. reda), 30. po pomembnosti

Medaljo je oblikoval slikar Đorđe Andrejević Kun. Podeljenih je bilo okoli 4866 redov.

Red zaslug za ljudstvo s srebrno zvezdo

Viri

  • Opća enciklopedija. Jugoslavenski leksikografski zavod, Zagreb, 1980.
  • Prister, Boris (1984). Odlikovanja. Povijesni muzej Hrvatske, Zagreb.