Upanišade: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
VolkovBot (pogovor | prispevki)
m robot Spreminjanje: en:Upanishad
m robot Dodajanje: is:Upanishad
Vrstica 31: Vrstica 31:
[[hu:Upanisadok]]
[[hu:Upanisadok]]
[[id:Upanisad]]
[[id:Upanisad]]
[[is:Upanishad]]
[[it:Upaniṣad]]
[[it:Upaniṣad]]
[[ja:ウパニシャッド]]
[[ja:ウパニシャッド]]

Redakcija: 16:51, 6. marec 2008

Upinšade predstavljajo zaključek ved in jih zato pogosto poimenujejo tudi veda-anta. Predstavlja temelj največjega del znanih indijskih filozofij in religij.

Značilnosti

Upinšade so v glavnem kratka filozofska in napol filozofska besedila, v katerih je religiozen element manj poudarjen. Glavnih Upinšad je štirinajst. Najstarejše so razmeroma dolge, napisane so v prozi, v kateri so tu in tam posejani verzi: primera za to sta Brhadaranjaka in Čandongja, ki sta tesno povezani z Brahmanami. Iz nekoliko poznejšega časa je mnogo krajša Aitareja, sledi pa ji skupina, ki jo sestavljajo Kaušitaki, Kena in Taittirija. Po svojem jedrnatem slogu, polnem misli, z vzvišenimi podobami in živimi primerjavami, se lahko merijo z najvišjimi dosežki indijske književnosti. Glavni teksti so: Kathaka, Švetašvatara, Mundaka in Prašna; priključena jim je skupina, ki je nastala nekoliko kasneje in je napisana v prozi - Mandukja in Maitrajanija.

Težko je določiti natančno kronologijo. Najstarejše Upinšade so predbudistične; skupino Upinšad v verzih pa so bržkone napisali nedaleč od budistične dobe, torej okrog leta 500 pred našim štetjem.

Glej tudi

Literatura

  • Pareti, Luigi (1970): Zgodovina človeštva - stari svet, II/1, DZS, Ljubljana, str. 236 - 238.
  • Radakrišnan, Sarvepali (1964): Indijska filozofija - prva knjiga, Nolit, Beograd, str. 97 - 192.