Mesečinka: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
+pco
--slog, taksonomka, +ktgr,+iw
Vrstica 1: Vrstica 1:
{{Taksonomka
{{pco}}
| image = Pelagia noctiluca.jpg
{{popravi}}
| image_caption =
MEDUZA MESEČINKA
| color = pink
(Pelagia noctiluca)
| name = Mesečinka
| image_width = 250px
| image_caption =
| regnum = [[Animalia]] (živali)
| phylum = [[Cnidaria]] (ožigalkarji)
| classis = [[Scyphozoa]] (klobučnjaki)
| ordo = [[Semaeostomeae]] (zastavičasti klobučnjaki)
| familia = [[Pelagiidae]]
| genus = ''[[Pelagia]]''
| species = '''''P. noctiluca'''''
| binomial = Pelagia noctiluca
| binomial_authority = Forsskal, 1775
}}
'''Mesečinka''' ([[znanstveno ime]] '''''Pelagia noctiluca''''') je majhna [[klobučnjaki|klobučnjaška meduza]] s polkrožnim klobukom izpod katerega visi 8 [[lovka|lovk]].


==Opis==
OPIS
Meduza mesečinka ima škrlatno rdeč v rjavo se spreminjajoč klobuk, premera 1,5cm do 5cm. Kaže bioluminiscenco. Rob klobuka ima 16 robnih krp, 8 lovk in 8 čutnih betičev. Lovke so lahko dolge do 10 m na lovkah pa ima veliko število posebnih celic z ožigalkami. Mesečinka se potopi tudi do globine 70 m, največkrat jo pa opazimo na globini od 20-50 m.
Mesečinka ima škrlatno rdeč v rjavo se spreminjajoč klobuk, premera 1,5cm do 5cm. Kaže [[bioluminiscenca|bioluminiscenco]]. Rob klobuka ima 16 robnih krp, 8 lovk in 8 čutnih betičev. Lovke so lahko dolge do 10 m na lovkah pa ima veliko število posebnih celic z [[ožigalka]]mi. Mesečinka se potopi tudi do globine 70 m, največkrat jo pa opazimo na globini od 20-50 m.


==Prehranjevanje==
PREHRANJEVANJE
Prehranjuje se s planktonskimi bitji, ki jih lovi z ožigalkami. Ožigalke so napoljene s strupeno tekočino. Ko se žival ali človek dotakne ožigalke, se sproži in izbrizga strup. S tem plen omrtviin ga z lovkami spravi skozi usta v telesno votlino na spodnji strani klobuka. Neprbavljenje ostanke skozi isto votlino izloči. Ožigalke ne služijo samo za omrtvičenje plena, temveč tudi za obrambo.
Prehranjuje se s [[plankton]]skimi bitji, ki jih lovi z ožigalkami. Ožigalke so napoljene s [[strup]]eno tekočino. Ko se žival ali človek dotakne ožigalke, se sproži in izbrizga strup. S tem plen omrtvi in ga z lovkami spravi skozi usta v telesno votlino na spodnji strani klobuka. Neprebavljenje ostanke skozi isto votlino izloči. Ožigalke ne služijo samo za omrtvičenje plena, temveč tudi za obrambo.


==Dihanje==
DIHANJE
Kisik sprejema skozi celotno površino.
[[Kisik]] sprejema skozi celotno površino.


==Gibanje==
GIBANJE
V vodi prosto lebdi ali pa plava tako, da se poganja z razpiranjem in stiskanjem klobuka.
V vodi prosto lebdi ali pa plava tako, da se poganja z razpiranjem in stiskanjem klobuka.


==Življenjski prostor==
ŽIVJENSKI PROSTOR
Živi v obrežnih vodah vseh morij, posebno v toplejših in zmernejših pasovih. Mesečinka je pogosta v Atlantiku, Sredozemskem morju in tako potem tudi v Jadranskem morju.
Živi v obrežnih vodah vseh [[morje|morij]], posebno v toplejših in zmernejših pasovih. Mesečinka je pogosta v [[Atlantik]]u, [[Sredozemsko morje|Sredozemskem morju]]. V južnem in srednjem [[Jadranskeo morje|Jadranu]] lahko včasih opazimo velike roje teh živali<ref>Turk T. (1996). Živalski svet Jadranskega morja, ISBN 86-341-1825-8</ref>.


==Razmnoževanje==
RAZMNOŽEVANJE
So ločenih spolov. Razmnožujejo se spolno.V meduzi nastanejo spolne celice. Po združitvi semenčice z jajčecem se razvije migitalkasta ličinka. Ker je mesečinka v svojem razvoju izgubila polipni stadij se iz ličinke v enem mesecu razvije mlada meduza.
So ločenih spolov. Razmnožujejo se spolno. V meduzi nastanejo spolne celice. Po združitvi semenčice z jajčecem se razvije migitalkasta [[ličinka]]. Ker je mesečinka v svojem razvoju izgubila polipni stadij se iz ličinke v enem mesecu razvije mlada meduza.


==Reference==
SISTEM
<div class="references-small"><references /></div>
Živali-nečlenarji-ožigalkarji-klobučnjaki-meduza mesečinka

[[Kategorija: Ožigalkarji]]

[[en:Pelagia noctiluca]]
[[es:Pelagia noctiluca]]
[[fr:Méduse pélagique]]
[[nl:Parelkwal]]

Redakcija: 17:09, 25. oktober 2007

Mesečinka

Znanstvena klasifikacija
Kraljestvo: Animalia (živali)
Deblo: Cnidaria (ožigalkarji)
Razred: Scyphozoa (klobučnjaki)
Red: Semaeostomeae (zastavičasti klobučnjaki)
Družina: Pelagiidae
Rod: Pelagia
Vrsta: P. noctiluca
Znanstveno ime
Pelagia noctiluca
Forsskal, 1775

Mesečinka (znanstveno ime Pelagia noctiluca) je majhna klobučnjaška meduza s polkrožnim klobukom izpod katerega visi 8 lovk.

Opis

Mesečinka ima škrlatno rdeč v rjavo se spreminjajoč klobuk, premera 1,5cm do 5cm. Kaže bioluminiscenco. Rob klobuka ima 16 robnih krp, 8 lovk in 8 čutnih betičev. Lovke so lahko dolge do 10 m na lovkah pa ima veliko število posebnih celic z ožigalkami. Mesečinka se potopi tudi do globine 70 m, največkrat jo pa opazimo na globini od 20-50 m.

Prehranjevanje

Prehranjuje se s planktonskimi bitji, ki jih lovi z ožigalkami. Ožigalke so napoljene s strupeno tekočino. Ko se žival ali človek dotakne ožigalke, se sproži in izbrizga strup. S tem plen omrtvi in ga z lovkami spravi skozi usta v telesno votlino na spodnji strani klobuka. Neprebavljenje ostanke skozi isto votlino izloči. Ožigalke ne služijo samo za omrtvičenje plena, temveč tudi za obrambo.

Dihanje

Kisik sprejema skozi celotno površino.

Gibanje

V vodi prosto lebdi ali pa plava tako, da se poganja z razpiranjem in stiskanjem klobuka.

Življenjski prostor

Živi v obrežnih vodah vseh morij, posebno v toplejših in zmernejših pasovih. Mesečinka je pogosta v Atlantiku, Sredozemskem morju. V južnem in srednjem Jadranu lahko včasih opazimo velike roje teh živali[1].

Razmnoževanje

So ločenih spolov. Razmnožujejo se spolno. V meduzi nastanejo spolne celice. Po združitvi semenčice z jajčecem se razvije migitalkasta ličinka. Ker je mesečinka v svojem razvoju izgubila polipni stadij se iz ličinke v enem mesecu razvije mlada meduza.

Reference

  1. Turk T. (1996). Živalski svet Jadranskega morja, ISBN 86-341-1825-8