Pojdi na vsebino

Politika Sovjetske zveze

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Državna zastava Sovjetske zveze.

Politika Sovjetske zveze je potekala v okviru zvezne enostrankarske sovjetske socialistične republike, za katero je bila značilna nadrejena vloga Komunistične partije Sovjetske zveze, edine stranke, ki jo je ustava dovolila v parlamentu. Sovjetska zveza je nekaj časa izvajala avtoritarno, od leta 1927 do 1953 pa je izvajala totalitarno politiko.[1]    

Država je izvajala politiko, ki je zagotavljala nadzor nad gospodarstvom, javnim življenjem in življenjem posameznikov. Njena politika je vključevala nacionalizacijo podjetij, bank in zemljišč ter s tem uvedbo skupnega lastništva, 5-letnih gospodarskih načrtov in planskega gospodarstva. Za zagotavljanje nadzora nad življenjem prebivalstva je bilo v času obstoja države ustanovljenih več tajnih policij, ki so politične nasprotnike zapirale v gulage, delovna taborišča, kjer so se poleg težkega dela izvajale tudi usmrtitve zapornikov.[2][potreben boljši vir] Politiko Sovjetske zveze je zaznamovalo tudi množično preganjanje vere, čeprav religija v državi nikoli ni bila uradno prepovedana.[3]  

S sprejetjem zadržane in v veliki meri manj zatiralske politike leta 1953, se je sovjetska politika spremenila. To je vključevalo več svobode, opustitev gulagov in več pravic državljanom, vendar pa je partija še naprej zagotavljala nadzor nad življenjem prebivalstva in gospodarstvom.[4] Po letu 1985 se je politika v državi še bolj spremenila, ko sta bili izvedeni Glasnost in pestrojka.

Glej tudi

[uredi | uredi kodo]

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. »totalitarianism | Definition, Examples, & Facts«. Encyclopedia Britannica (v angleščini). Pridobljeno 3. januarja 2021.
  2. »ZGO 9: Komunizem v Sovjetski zvezi«. You Tube.
  3. »Anti-religious Campaigns«. web.archive.org. 12. marec 2021. Arhivirano iz prvotnega dne 12. marca 2021. Pridobljeno 24. oktobra 2021.{{navedi splet}}: Vzdrževanje CS1: bot: neznano stanje prvotnega URL-ja (povezava)
  4. »Destalinizacija«. ZGODOVINA. Mladinska knjiga. 1999. str. 381.

Literatura

[uredi | uredi kodo]
  • Alexander N. Yakovlev, Anthony Austin, Paul Hollander, Century of Violence in Soviet Russia, Yale University Press (September, 2002), hardcover, 254 pages, ISBN 0-300-08760-8.