Pogovor:Tomaž Iskra

Vsebina strani ni podprta v drugih jezikih.
Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Predlogi za brisanje Članek Tomaž Iskra je bil 27. februarja 2020 predlagan za brisanje. Rezultat razprave je bil: članek obdržimo.

Odstranjena vrstica[uredi kodo]

ven je šlo tole: NAGRADE : Washington, Avgust, 2002, srebrni pokial in bronasti medaljon na Poetry.com.

Pojasnilo iz članka v Delu iz leta 2002:

»Zgodba o uspehu slovenske poezije na natečaju Mednarodne knjižnice poezije Poetry.com, o katerem smo poročali v prejšnji številki KL, se nadaljuje: novico o uvrstitvi v polfinale izbora (in s tem v antologijo Letters From the Soul) je najprej navdušen sporočil Tomaž Iskra, sledilo je malce bolj skeptično obvestilo o enakem uspehu Rosite Jelovčan, zdaj pa ministrststvo za kulturo na svoji spletni strani obvešča, da se je s prošnjo za finančno pomoč na ta naslov obrnilo več pesnikov, ki so sodelovali na natečaju: »Vsi so od organizatorjev dobili obvestilo, da so se uvrstili med 33 najboljših pesnikov na svetu in da so vabljeni na zaključno prireditev avgusta v Washington. Ministrstvo za kulturo opozarja vse, ki se prijavljajo na takšna tekmovanja, da je potrebna skrajna previdnost in da morajo biti še posebej pozorni na finančne obveznosti, ki jih takšna prijava ali celo potovanje v ZDA prinaša.« »Zadeva« s Poetry.com (o tem naslovu in industriji sumljivih natečajev nasploh je prejšnji teden v Delu - Panorama - poročal tudi Miha Mazzini) po ameriških izkušnjah, dosegljivih v medomrežju, namreč ni nedolžna - za združbo, ki se predstavlja kot Mednarodna knjižnica poezije, mnogi menijo, da je prevarantska ali vsaj neetična (škandal je že leta 1998 v programu postaje ABC razkrila Barbara Walters), natečaji, ki jih objavlja, pa le zvit, a uspešen način, kako iz »amaterskih pesnikov« izvleči dolarje, veliko dolarjev. Tisti, ki so se že nasmolili, poročajo, da natečajna vrata pripustijo na tron poezije tako rekoč vsakršno poezijo, tudi najbolj butaste verze, poslanih pesmi očitno nihče ne bere, ampak je uredniško delo prepuščeno računalniku. Udeleženka pesniške konvencije in simpozija izpred dveh let je poročala, da so organizatorji za udeležbo računali 595 dolarjev (taka je tudi letošnja cena tridnevnega paketa), v Washingtonu pa je odkrila, da je bilo nominirancev za pesnika leta kar štiri tisoč, razporedili so jih v devet hotelov, samo z antologijo, v katero so uvrstili po eno od njihovih pesmi (v eni knjigi se drenja več kot 3500 pesmi, po šest na stran!), pa so bajno zaslužili, saj so izvod prodajali po 50 dolarjev. Kaže, da je taka oblika samoplačniškega pesništva zapeljala tudi nekatere slovenske avtorje.«

Še iz enega članka (isti časopis istega leta)

»Boj proti Poetry.com (oziroma različicam imena istega podjetja) traja že vsaj od leta 1997, ko so bila spisana poročila na International Library of Poetry Contests (http://windpub.org/literary.scams/ilp.htm) - vsak v razredu je poslal svojo pesem in vse so bile uvrščene v antologijo z istim sprejemnim pismom. Najnovejša stran je bila Stop the International Library of Poetry (http://www.stopilp.com/), na kateri se ogoljufani pesniki združujejo in najemajo pravnike za tožbo. Pet let ropotanja razočarancev, nato prihod pravniške konjenice; očitno je bil res čas za selitev goljufije v malo bolj oddaljene kraje.«

Seveda Iskra še kar veselo laže (iz Gorenjskega Glasa iz leta 2008):

»Tomaž Iskra je prav gotovo znan širokemu krogu jeseniškega prebivalstva, saj njegovo 40-letno udejstvovanje sega od novinarstva, pisanja romanov, pesmi, pravljic, strokovne literature do prevajanja in soustvarjanja duhovno bogate literature, naslonjene na indijsko izročilo in spoznanja bioenergetike in mejnih ved. V zadnjih letih se je izkazal tudi v slikarstvu in pred leti pripravil že prvo razstavo svojih slik. Seveda ne gre pozabiti niti njegove aktivnosti na svetovno znanem pesniškem portalu poetry.com. Zaradi prodorne besede in svojevrstne vztrajnosti je bil celo povabljen v Washington na vsakoletno srečanje sodelavcev tega literarnega portala.«

Sem kopirala iz Gigafide. Se opravičujem, če s tem kršim avtorske pravice, drugače ne znam, ker so zapisi kar obširni za rezanje in prirejanje. Lep dan :) ZimskoSonce (pogovor) 04:45, 4. november 2020 (CET)[odgovori]

Predlogi za brisanje Članek Tomaž Iskra je bil nedavno predlagan za brisanje. Rezultat razprave je bil: članek obdržimo.