Mount Aspiring / Tititea

Mount Aspiring / Tititea
Najvišja točka
Nadm. višina3.033 m [1]
Prominenca2.475 m
Izolacija130,8 km
do Mount Sefton
Matični vrhAoraki / Mount Cook
SeznamUltra
9. najvišja na Novi Zelandiji]]
Koordinate44°23′S 168°43′E / 44.383°S 168.717°E / -44.383; 168.717
Poimenovanja
Domače imeTititea (maorsko)
Slovenski prevodbleščeči vrh
Geografija
Mount Aspiring / Tititea se nahaja v Nova Zelandija
Mount Aspiring / Tititea
Mount Aspiring / Tititea
DržavaNova zelandija
RegionWest Coast
OkrožjeWestland
GorovjeJužne Alpe / Kā Tiritiri o te Moana
Zavarovano območjeNarodni park Mount Aspiring
Pristopi
Prvi pristop1909

Mount Aspiring / Tititea je gora v novozelandskih Južnih Alpah na Južnem otoku Nove Zelandije. Z višino 3033 m je nesporen najvišji vrh na ozemlju Nove Zelandije izven masiva Aoraki / Mount Cook. Maorsko ime Tititea pomeni »bleščeči vrh«.

Od leta 1964 je celotno območje zaščiteno z narodnim parkom Mount Aspiring, ki pokriva površino 3555 km² in skupaj z drugimi zavarovanimi območji tvori Te Wahipounamu, ki ga je UNESCO razglasil za svetovno dediščino. Gora vsako leto privabi veliko turistov. Izbran je bil tudi za prizor v filmski adaptaciji trilogije Gospodar prstanov Petra Jacksona.

Opis[uredi | uredi kodo]

Je v narodnem parku Mount Aspiring v Otagu in ima višino 3033 metrov. Maori so ga poimenovali Tititea, po poglavarju plemena Waitaha, ki je bilo prvo ljudstvo, ki je naselilo Južni otok.[2] Glavni geodet province Otago, John Turnbull Thomson, jo je decembra 1857 poimenoval Aspiring.[3] Pogosto jo imenujejo tudi 'južni Matterhorn' zaradi njenega piramidastega vrha, gledanega z reke Matukituki. Prvi vzpon so 23. novembra 1909 izvedli major Bernard Head in vodnika Jack Clarke in Alec Graham. Headova skupina se je povzpela na vršni greben po zahodni steni z ledenika Bonar, smer pa ni ponovila do leta 1965.[4]

Mount Aspiring / Tititea leži rahlo zahodno od glavne razvorice, 30 kilometrov zahodno od jezera Wānaka. Leži na stičišču treh glavnih ledeniških sistemov – ledenika Bonar, ki se izliva v reko Waipara, ter ledenikov Volta in Therma, ki se izlivata v reko Waiatoto. Waipara je pritok reke Arawhata, reki Arawhata in Waitoto pa se izlivata na zahodno obalo med Haast in Jackson Bay.

Plezanje[uredi | uredi kodo]

Najpogosteje uporabljena pot do gore Aspiring je navzgor po dolini West Matukituki, ki je na koncu 50-kilometrske ceste od Wānake pri Raspberry Flatu. Od tod mreža koč ponuja izhodišče za plezalce.

Prva je Mount Aspiring Hut, ki je od konca ceste oddaljena 8 kilometrov (ali približno dve uri hoje). Naslednja koča je oddaljena 8-12 ur hoje, ki je večinoma zunaj poti. Pot omogoča pot samo za prvo polovico pristopa, ki se vije po ravninskem dnu doline. Od konca poti se lahko povzpnemo na francoski greben in prečkamo ledenik Bonar ali pa se povzpnemo na Bevan Col do ledenika Bonar. Oba zahtevata dobre veščine iskanja poti ter poznavanje tehnik plezanja in hoje po ledeniku. Številni plezalci se zaradi napornega pristopa odločijo za letenje s helikopterjem.

Gora in park sta priljubljena med plezalci in pohodniki, zato je doživela številne nesreče in smrti.[5][6][7][8][9]

Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. "Topographic map of Mount Aspiring / Tititea"[1] opentopomap.org. Retrieved 4 May 2023.
  2. »The names of ancestors and places«. Te Ara Encyclopedia.
  3. Wises New Zealand Index, 7th Edition, 1979. p. 15.
  4. Logan, H. (1990) 'Great peaks of New Zealand', New Zealand Alpine Club, Wellington, and John McIndoe Limited, Dunedin, New Zealand, ISBN 0-86868-125-3.
  5. »Why are so many people dying in Mount Aspiring National Park«. Stuff (Fairfax). 8. januar 2015.
  6. »A lack of preparation makes for misadventures on Mt Aspiring«. Stuff (Fairfax). 4. april 2018.
  7. »Missing Australian climber found in good spirits on Mt Aspiring«. Stuff (Fairfax). 2. avgust 2018.
  8. »Australian climber Terry Harch an accident waiting to happen«. Stuff (Fairfax). 9. avgust 2018.
  9. »Climber grabbed at grass tufts before falling 100 metres to her death at Mt Aspiring national park«. Stuff (Fairfax). 3. avgust 2018.

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]