Pojdi na vsebino

Luksuzno blago

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Luksuzno blago (tudi blago višjega razreda) je v ekonomiji blago, pri katerem se povpraševanje nesorazmerno povečuje s naraščanjem dohodka, zato odhodki za kos blaga predstavljajo večji delež celotne porabe. Takšno blago je v nasprotju z blagom za široko potrošnjo, kjer se povpraševanje povečuje sorazmerno manj z dohodkom.[1] Beseda »luksuz« izvira iz latinske besede luxuria, ki pomeni ekstravagantnost, razkošje in uspešno stanje.[2]

Blago višjega razreda lahko prepoznamo z primerjavo povpraševanja v nekem trenutku z povpraševanjem v drugem trenutku z drugačno stopnjo prihodka. Z upadom dohodka se pojavi tudi zmanjšanje povpraševanjem po artiklu.[3] Če se dohodek zviša za 1% in povpraševanje po artiklu za 2%, se ta izdelek šteje za luksuznega. Tak princip je v nasprotju z esencialnimi dobrinami, pri katerih povpraševanje ostaja večidel enako.[4]

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. Varian, Hal (1992). »Choice«. Microeconomic Analysis (Third izd.). New York: W.W. Norton. str. 117. ISBN 978-0-393-95735-8. Pridobljeno 4. oktobra 2019. [...] as the consumer gets more income, he consumes more of both goods but proportionally more of one good (the luxury good) than of the other (the necessary good).
  2. »Dictionary of Latin to French«.
  3. Roberts, David (20. marec 2020). »Why rich people use so much more energy«. Vox (v angleščini). Pridobljeno 22. marca 2020.
  4. Roberts, David (20. marec 2020). »Why rich people use so much more energy«. Vox (v angleščini). Pridobljeno 22. marca 2020.