Pojdi na vsebino

Liberty Reserve

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Liberty Reserve je bil internetni plačilni sistem in skrbnik digitalne valute (digital gold currency; LR-gold), offshore družba s sedežem v Kostariki, ki je svojo dolarsko digitalno valuto (LR-USD) vzpostavila leta 2006. Liberty Reserve je bil član Global Digital Currency Association (GDCA), prostovoljnega regulacijskega organa v industriji.

Leta 2013 so po dolgotrajni preiskavi v 17 državah podjetje pričele sodno preganjati ameriške zvezne oblasti. Hkrati so mu pravosodni organi zamrznili 25 milijonov USD tekočih sredstev in zaplenili strežnike ter spletno domeno, s čimer je podjetje propadlo. Po trditvah v obtožnici je bil Liberty Reserve eden najpomembnejših igralcev internetnega podzemlja, ki je v sedmih letih obstoja milijonu strankam (od tega 200.000 v ZDA) omogočil pranje denarja v skupnem znesku 6 milijard USD, saj je opustil standarde sledljivosti finančnih transakcij v tolikšni meri, da ni niti preverjal identitete strank. Aretirani so bili ustanovitelj Arthur Budovsky in več drugih vodilnih.[1] Budovsky se je v začetku leta 2016 izrekel za krivega nudenja storitev pranja denarja v znesku 250 milijonov USD, pred njim pa še več ostalih obtoženih.[2]

Sklici in opombe

[uredi | uredi kodo]
  1. Cloherty, Jack (28. maj 2013). »'Black Market Bank' Accused of Laundering $6B in Criminal Proceeds«. ABC News. Pridobljeno 14. julija 2016.
  2. Hong, Nicole (29. januar 2016). »Liberty Reserve Founder Pleads Guilty to Money Laundering Charge«. Wall Street Journal. Pridobljeno 14. julija 2016.

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]