Pojdi na vsebino

Ledenik Gorner

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Ledenik Gorner (levo), osrednji masiv Monte Rosa z ledenikom Monte Rosa in sotočje z ledenikom Border (2006)

Ledenik Gorner (nemško Gornergletscher) je dolinski ledenik, ki ga najdemo na zahodni strani masiva Monte Rosa blizu Zermatta v kantonu Valais v Švici. Dolg je približno 12,4 km (2014) in širok od 1 do 1,5 km. Celotno ledeniško območje ledenika, povezano z ledenikom Gorner, ima 53 km2 (2007),[1] zaradi česar je drugi največji ledeniški sistem v Alpah za ledeniškim sistemom Aletsch; vendar je po dolžini šele na tretjem mestu za ledenikoma Aletsch in Fiescher. Z ledenikom Gorner se povezujejo številni manjši ledeniki. Njegovi (nekdanji) pritoki so (v smeri urinega kazalca na tem zemljevidu): Gornergletscher (po katerem je poimenovan celoten sistem, vendar je zgornji del zdaj ločen od spodnjega dela), ledenik Monte Rosa, Grenzgletscher (danes njegov daleč glavni pritok, zdaj ločen od dejanskega Gornergletscher[2]), Zwillingsgletscher, Schwärzegletscher, Breithorngletscher, Triftjigletscher in Unterer Theodulgletscher (čeprav so zadnji trije zdaj dejansko nepovezani).

Grenzgletscher (Mejni ledenik) med osrednjim masivom Monte Rosa in Liskammom na jugu je danes daleč glavni pritok spodnjega ledenika Gorner. Zgornji del ledenika Gorner je skoraj že ločen od njegovega spodnjega dela. Tudi nekdanji pritoki Breithorngletscher, Triftjigletscher in Unterer Theodulgletscher so v zadnjem stoletju izgubili svoje povezave z ledenikom Gorner; ledenik Lower Theodul je v 1980-ih postal nepovezan.

Grenzgletscher spredaj s Castorjem in Polluxom nad Zwillingsgletscher zadaj (kot je videti blizu stare koče Monte Rosa, 2006)

Zanimivost tega ledenika je Gornersee, ledeno obrobno jezero na sotočju Gornerja in Grenzgletscherja. To jezero se vsako leto napolni in poleti odteče, običajno kot poplava ob izbruhu ledeniškega jezera. To je eno redkih ledeniških jezer v Alpah, ki izkazujejo takšno obnašanje.

Obstaja tudi več zanimivih površinskih značilnosti, vključno z razpokami in "mizastimi" oblikami, kjer so veliki površinski balvani ostali nasedli nad površino ledenikov. Te ploščate kamnine podpira led, ki ga je balvan zaščitil pred taljenjem, ki je vplivalo na bolj izpostavljen okoliški led.

Zaradi ogromno informacij o ledeniku je kot nalašč za ledeniški projekt.

Je izvir reke Gornera, ki teče skozi sam Zermatt. Večino vode pa zajame vodna zajetja hidroelektrarne Grande Dixence. Ta voda nato konča v Lac des Dix, glavnem rezervoarju Grande Dixence.

Ledenik in okoliške gore je mogoče videti z Gornergrata (3100 m), ki je z Zermattom povezan z železnico Gornergrat.

Umikajoči se ledenik(i)

[uredi | uredi kodo]

Tako kot skoraj vsi drugi ledeniki v Alpah in večina ledenikov na svetu se tudi ledenik Gorner zaradi globalnega segrevanja umika – in to na precej dramatičen način. Dandanes (2014) se ledenik Gorner vsako leto umakne za približno 30 metrov, vendar z rekordno izgubo 290 metrov leta 2008. Od njegove zadnje večje širitve (v moderni dobi, po zadnjem ledeniškem obdobju) leta 1859 je izgubil več kot 2700 metrov razdalje.[3]

V letu 2015 je postalo povsem očitno, ker nepoučen obiskovalec običajno napačno identificira glavni pritok ledenika Gorner kot njegov zgornji del: Grenzgletscher na južni strani osrednjega, vidnega masiva Monte Rosa. Vendar pa je zgornji ledenik Gorner običajno na severni strani. Razlog je v tem, da zgornji del ledenika Gorner trenutno izgublja stik z njegovim spodnjim delom in je zdaj Grenzgletscher postal njegov veliko večji pritok. Tako je zlahka napačno ujemati ledenik Grenzgletscher z zgornjim ledenikom Gorner.

V preteklosti ni bilo tako, kot navdušujoče kaže naslednja primerjava (bodite pozorni tudi na umikanje ledenika Monte Rosa na sredini, tistega med ledenikoma Gorner in Grenzgletscher):

Zanimivosti

[uredi | uredi kodo]

Spomladi na sotočju ledenikov Grenz in Gorner nastane Gornersee, jezero taline, ki ga zajezi ledeniški led. V obdobju od junija do septembra se jezero izprazni v nekaj dneh. To praznjenje povzroča poplavne konice v Gornerbachu do 150 kubičnih metrov na sekundo, drugi stranski učinki so povečan pretok ledenika in dvig ledenika do pol metra.[4]

Zaradi politermalne narave Gornergletscherja, ki ga oblikuje Grenzgletscher, je mogoče opaziti posebne pojave v spodnjem, ravnem območju porabe za alpske ledene tokove. Ledenik je še posebej znan po modrih ledeniških jezerih, ki nastanejo na površju. Poleg tega obstaja stalna mreža globoko vrezanih potokov staljene vode, ki jih ni mogoče najti nikjer drugje v Alpah. Osupljiva je tudi svetlo bela barva ledeniškega ledu. Te posebnosti obstajajo samo na območju ledenika, katerega izvor je v Grenzgletscherju. Razlog za to je led, katerega temperatura je stalno pod tlakom tališča.[5]

Talni ledenik

[uredi | uredi kodo]

Ko se je Gornergletscher spustil čez zožitev med Lichenbretterjem in skalnimi stenami Riffelhorna in -berga, se je ta spodnji del imenoval Bodengletscher.[6][7] To ime je verjetno posledica takratne planšarske naselbine »Im Boden«.[8]

V hladnejših obdobjih je Gornergletscher napredoval do Schweigmatten blizu Furija, zadnji vrh pa je bil dosežen leta 1859. Ta jezik v obliki repa, prepreden s številnimi razpokami, je bil jasno viden iz Zermatta. V tem času sta ledenik Breithorn in skupni jezik ledenikov Triftji in Spodnji Theodul hranila tudi ledenik Gorner. Medtem se je jezik Gornergletscherja pomaknil dobrih 2,65 km po dolini navzgor in Bodengletscher ne obstaja več.

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. Sugiyama, S.; Bauder, A.; Riesen, P.; Funk, M. (27. julij 2010). »Surface ice motion deviating toward the margins during speed-up events at Gornergletscher, Switzerland«. Journal of Geophysical Research (v angleščini). 115 (F3): F03010. doi:10.1029/2009JF001509. ISSN 0148-0227.
  2. Foto
  3. »Gornergletscher length variation measurements between 1882 and 2017« (PDF). GLAMOS Glacier Monitoring Network. Swiss Glacier Monitoring, VAW/ETHZ & EKK/SCNAT. 2014. Pridobljeno 31. avgusta 2022.
  4. Valentin Gischig: Tiefenabhängigkeit der seismischen Geschwindigkeit auf dem Gornergletscher. 2005 (online; PDF; 2,0 MB)
  5. Versuchsanstalt für Wasserbau, Hydrologie und Glaziologie (VAW), ETH Zürich: The Polythermal Structure of Gornergletscher (Valais). In: High Altitude Research Stations Jungfraujoch and Gornergrat (HFSJG): Activity Report 2010. Seite 165ff (online; PDF; 406 kB)
  6. Charles Knapp, Maurice Borel, Victor Attinger, Heinrich Brunner, Société neuchâteloise de géographie (Hrsg.): Geographisches Lexikon der Schweiz. Band 1: Aa – Emmengruppe. Verlag Gebrüder Attinger, Neuenburg 1902, S. 286, Stichwort Bodengletscher
  7. Charles Knapp, Maurice Borel, Victor Attinger, Heinrich Brunner, Société neuchâteloise de géographie (Hrsg.): Geographisches Lexikon der Schweiz. Band 2: Emmenholz – Kraialppass. Verlag Gebrüder Attinger, Neuenburg 1904, S. 374, Stichwort Gornergletscher
  8. Hanspeter Holzhauser: Der Vorstoss des Gornergletschers von 1791 bis zum Hochstand um 1859 im Spiegel historischer Bild- und Schriftquellen. In: Bulletin für angewandte Geologie. 13/2: 43–58, 2008 (Arhivirano [Manjka datum], at www.angewandte-geologie.ch Napaka: neznan URL arhiva; PDF; 1,4 MB)

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]