Železniška proga Savski Marof–Kumrovec

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Železniška postaja Savski Marof
Postaja Harmica po elektrifikaciji in ureditvi. Trenutno zadnja postaja na progi.
Postaja Kraj Donji in maloobmejni prehod Rakovec
Postaja v Klanjcu 2008.
Zapuščena postaja v Zelenjaku, neposredno za predorom in mostom preko Sotle (v ozadju). Hrib se nahaja na slovenski strani.
Reka Sotla pri Zelenjaku
Postaja v Kumrovcu

Železniška proga Savski Marof–Kumrovec je regionalna železniška proga na Hrvaškem. Enotirna železnica je dolga 38 kilometrov. Začne se pri postaji Savski Marof, nato teče ob državni progi Savski Marof–Zagreb vse do postaje Sutla, kjer se od nje loči proti severu.

Proga je bila ves čas speljana vzdolž reke Sotle, nakar je ta na nekaterih mestih spremenila tok.[1] Hrvaško-slovensko mejo, ki tod poteka po Sotli, tako proga nekajkrat seka, natanko 26-krat, kar pomeni, da 13-krat vstopi v slovensko ozemlje. Skupno je pot po njem dolga približno 6,73 kilometra.[2]

Danes je večina proge v slabem stanju. Nekatere nekdanje postaje (na primer Kraj Donji, Zelenjak) danes služijo za bivališče.

Gradnja in ukinitev[uredi | uredi kodo]

Progo (vse do Stranja) je gradila inženirska enota jugoslovanske vojske v sklopu rednih vojaških vaj. Do Kumrovca je bila zgrajena leta 1956, do Stranja pa 1957. Osni pritisk je bil 16 ton. V osemdesetih letih so od Vukovega Sela do Kumrovca postavili betonske pragove, podlaga pa je bila iz sekanca. S tem je bil povečan osni pritisk. V prvi polovici 90. let je potekala obnova od Kumrovca do Vukovega Sela v dolžini 23 kilometrov. Vojna na Hrvaškem je dela prekinila, tako da je ostalo neobnovljenih slabih 8 kilometrov proge. Zaradi dotrajanosti je bila 14. novembra 2000 proga zaprta. Od takrat se prevoz potnikov vrši z avtobusi v organizaciji Hrvaških železnic.

Obnova[uredi | uredi kodo]

Pobude za obnovo so se pojavile konec leta 2004. V prvi polovici naslednjega leta so sledili sestanki med predstavniki Hrvaških železnic ter lokalne samouprave, na katerih so dosegli dogovor o financiranju. Slednji ni bil izveden do konca, saj je denar pošel, tako da so se dela, ki so se pričela maja 2005 (takrat je bil odstranjen stari tir od Savskega Marofa do Sutle) morala zaključiti. Hrvaške železnice so še naprej urejale projektno dokumentacijo.

Obnova se ponovno začela s slovesno otvoritvijo del 5. junija 2006. A tudi tokrat so dela 15. septembra prekinili. Na opozorilo brežiške policije so delavci ustavili dela na relaciji Harmica–Vukovo Selo, kjer proga nekajkrat seka državno mejo.[3] Obnova je zajemala zamenjavo pragov in tračnic iz Liške proge. 13. junija 2008 je bil odprt na novo elektrificiran del HarmicaSutla. Za nadaljevanje obnove proge do Kumrovca mora hrvaška vlada s slovensko rešiti 540 metrov meje na slovenski strani reke v dolžini treh kilometrov od Harmice do Vukovega Sela.

Leta 2018 so se znova začeli pogovori o obnovi in ponovni vzpostavitvi proge.[4][5]

Postaje[uredi | uredi kodo]

proga Savski Marof–Zagreb
Savski Marof
Laduč
Sutla
Harmica (končna postaja proge)
hrvaško-slovenska meja (228 metrov, Rigonce)[6] [2]
slovensko-hrvaška meja
hrvaško-slovenska meja (284 metrov, Veliki Obrež)
slovensko-hrvaška meja
hrvaško-slovenska meja (193 metrov, Veliki Obrež)
slovensko-hrvaška meja
hrvaško-slovenska meja (616 metrov, Veliki Obrež, Rakovec)
Vukovo Selo (stoji v Rakovcu, Slovenija)
slovensko-hrvaška meja
hrvaško-slovenska meja (59 metrov, Rakovec)
slovensko-hrvaška meja
hrvaško-slovenska meja (489 metrov, Rakovec)
slovensko-hrvaška meja
Kraj Donji
hrvaško-slovenska meja (70 metrov, Jereslavec)
slovensko-hrvaška meja
hrvaško-slovenska meja (323 metrov, Jereslavec, Slogonsko)
slovensko-hrvaška meja
Rozga
Prosinec
Draše
hrvaško-slovenska meja (149 metrov, Bračna vas)
slovensko-hrvaška meja
Gredice
Klanjec
Sotla
hrvaško-slovenska meja (245 metrov, Kunšperk)
predor Zelenjak
Sotla
slovensko-hrvaška meja
Zelenjak
Sotla
hrvaško-slovenska meja (3,71 kilometra, Kunšperk, Polje pri Bistrici)
slovensko-hrvaška meja
Sotla
Kumrovec
hrvaško-slovenska meja (206 metrov, Ples)
slovensko-hrvaška meja
hrvaško-slovenska meja (155 metrov, Sedlarjevo)
slovensko-hrvaška meja
Zagorska Sela
Sotla
hrvaško-slovenska meja
Imeno (Mejni prehod Imeno)
proga Stranje–Imeno

Viri in opombe[uredi | uredi kodo]

  1. »ŽIVOT UZ ZABORAVLJENU PRUGU Željeznička dionica Savski Marof - Kumrovec bila je zagorska žila kucavica. Otkad vlaka više nema, ni ljudi više nisu isti«. Jutarnji list (v hrvaščini). 3. julij 2017. Pridobljeno 9. junija 2018.
  2. 2,0 2,1 Odseki so bili izmerjeni s spletnim Atlasom okolja. Meritve so sicer dokaj natančne, vendar ne absolutno, to pa zaradi približnih vrisov meje ter merjenja krivin proge.
  3. http://www.zagorje.com/clanak/3943/pruga-savski-marof-kumrovec-ponovo-u-prometu-potkraj-godine.aspx[mrtva povezava]
  4. »Potrjena namera o ponovni vzpostaviti železniške proge Imeno-Kumrovec«. Dnevnik. 9. junij 2018. Pridobljeno 9. junija 2018.
  5. »Obnova pruge Savski Marof – Kumrovec: Na tračnice bi ponovno mogao 'zagorski cug'«. Hrvatski prijevoznik (v hrvaščini). 4. junij 2018. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 12. junija 2018. Pridobljeno 9. junija 2018.
  6. V oklepaju je navedena dolžina poti, ki jo proga prevozi po slovenskem odseku, zraven pa je naveden kraj.

Glej tudi[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]