Willendorfska Venera
Willendorfska Venera je znana kot ženska iz Willendorfa. Je 11,1 cm visok kipec ženske figure, nastale približno med 28.000 in 25.000 let pred našim štetjem. [1] Leta 1908 jo je našel delavec z imenom Johann Veran ali Josef Veram med izkopavanji, ki so jih vodili arheologi Josef Szombathy, Hugo Obermaier in Josef Bayer, na paleolitskem najdišču blizu Willendorfa, vasi v Spodnji Avstriji, v bližini mesta Krems. Kipec je izklesan iz oolitskega apnenca, ki ni s tega območja, s pridihom rdeče okre. Figurica je shranjena v muzeju Naturhistorisches na Dunaju v Avstriji. [2]
Odkrili so še nekaj podobnih kipcev in druge oblike umetnosti ter jih poimenovali figurice Venere, čeprav so zgodnejše od mitološke slike.
Datiranje
[uredi | uredi kodo]Po različnih predlaganih datumih glede na spremenjene stratigrafske analize v letu 1990 je bilo ocenjeno, da je bila figurica izrezljana med 24.000-22.000 pred našim štetjem [3], vendar so novejše ocene to letnico potisnile nazaj na med približno 28.000 in 25.000 pred našim štetjem.
Menijo, da je bila figurica izklesana v obdobju paleolitika, znanem tudi kot »stara kamena doba«. To obdobje prazgodovine se je začelo okoli 30.000 pred našim štetjem.
Namen
[uredi | uredi kodo]Zelo malo je znano o njenem izvoru, načinu ustvarjanja ali kulturnem pomenu, pa je ena številnih figuric Venere ali predstavitev ženske figure, ohranjene iz paleolitskega obdobja.
O namenu kipca ugibamo. Nikoli ni imela nog, da bi se postavila nanje. Deli telesa, povezani s plodnostjo in rojstvom otrok, so poudarjeni, zato vodilni raziskovalci verjamejo, da bi se lahko Willendorfska Venera uporabljala kot boginja plodnosti. Njen obraz ni viden, njena glava je pokrita s krožnimi vodoravnimi pasovi, kot da so to spleteni lasje ali je vrsta frizure.
Vzdevek, ki ga je izzvala primerjava s klasično podobo Venere, je sporen. Po mnenju Christopherja Witcomba je »ironična identifikacija teh figuric kot Venera prijetno zadovoljna predpostavka v času o primitivnosti, ženskah in okusu«. Catherine McCoid in LeRoy McDermott imata hipotezo, da bi lahko bile figurice ustvarjene kot avtoportreti.
Sprva je bil vzdevek la poire (hruška) - na račun njene oblike. Za Piette je lahko ime Venera prišla na misel v tem konkretnem primeru, ker so poudarjene sramne ustnice vulve in vidno rahlo izbočeno sramno območje, ki se okusno nanaša na le mont de Venus - Venerin griček ali mons pubis. Venera je postal skupni izraz, ki se uporablja za istovetnost vseh najdb debelih kipcev žensk.
Glej tudi
[uredi | uredi kodo]- Umetnost mlajšega paleolitika
- Venera iz Hohle Felsa
- Venera iz Dolní Věstonice
- Levji človek iz Hohlenstein Stadel
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ Nude Woman (Venus of Willendorf) Arhivirano 2014-11-13 na Wayback Machine., Smarthistory
- ↑ Witcombe, Christopher. Venus of Willendorf Arhivirano 2004-04-03 na Wayback Machine.. Retrieved on January 18, 2008.
- ↑ Venus of Willendorf Arhivirano 2007-09-27 na Wayback Machine. Christopher L. C. E. Witcombe, 2003.
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]Nude Woman (Venus of Willendorf), Smarthistory |
- Christopher L. C. E. Witcombe, "Women in Prehistory:Venus of Willendorf".
- Venus figures from the Stone Age - The Venus of Willendorf
- The Invisible Sex: Uncovering the True Roles of Women in Prehistory by J.M. Adovasio, Olga Soffer and Jake Page, ISBN 978-0-06-117091-1, gives a new 'view' of headdress as possible model for weaving a basket; Lauran Miller review at Salon.com: [1]