Charles Francis Richter: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Klemen Kocjancic (pogovor | prispevki)
m Hitro dodajanje kategorije "Diplomiranci Kalifornijskega tehnološkega inštituta" (z uporabo orodja HotCat)
Vrstica 16: Vrstica 16:
[[Kategorija:Ameriški seizmologi|Richter, Charles Francis]]
[[Kategorija:Ameriški seizmologi|Richter, Charles Francis]]
[[Kategorija:Ameriški fiziki|Richter, Charles Francis]]
[[Kategorija:Ameriški fiziki|Richter, Charles Francis]]
[[Kategorija:Diplomiranci Kalifornijskega tehnološkega inštituta]]


[[be:Чарльз Рыхтэр]]
[[be:Чарльз Рыхтэр]]

Redakcija: 20:51, 25. marec 2009

Charles Francis Richter

Charles Francis Richter, ameriški fizik in seizmolog, * 26. april 1900, Hamilton, Ohio30. september 1985, Pasadena, Kalifornija.

V seizmologijo je uvedel meritev jakosti potresov z magnitudo po Richterjevi lestvici. Richterjeve raziskave so pomenile pomemben prispevek seizmologiji, npr. Gutenberg-Richterjev zakon ki podaja pogostost potresov v odvisnosti od magnitude.

Življenje in znanstveno delo

Leta 1920 je diplomiral iz fizike na univerzi v Stanfordu, leta 1928 pa je opravil doktorat iz fizike pod mentorstvom nobelovca Millikana na Tehnološkem inštitutu Kalifornije (Caltech ) v Pasadeni.

Leta 1927 se je pridružil raziskovalni skupini seizmološkega laboratorija na Caltechu, kjer se je lotil problema določanja jakosti potresov. Leta 1930 je začel sodelovanje z Benom Gutenbergom. Leta 1935 sta objavila metodo po kateri se na podlagi zapisanih seizmogramov določi magnitudo potresa. Metoda se je takoj uveljavila med seizmologi in je danes znana kot določanje magnitude po Richterjevi lestvici. Na podlagi meritev potresne jakosti z Richterjevo lestvico je bilo mogoče v sledečih letih odkriti številne zanimive zakonitosti potresnih pojavov, kot je npr. Gutenberg-Richterjev zakon ki podaja pogostost potresov v odvisnosti od magnitude.

Richter je deloval tudi na instrumentalnem področju, saj je botroval postavitvi mreže potresnih opazovalnic v južni Kaliforniji, v poznejših letih pa se je posvetil temi zmanjševanja potresne nevarnosti.