Minus: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
DILKVE (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Marko3 (pogovor | prispevki)
+
Vrstica 1: Vrstica 1:
'''Minus''' (latinsko '''manj''') je matematično znak za [[odštevanje]], simbol 3–1=2; Minus je tudi predznak negativnih števil in znak za [[nasprotno vrednost]].
'''Minus''' (latinsko '''manj''') je matematično znak za [[odštevanje]]; simbol: '''–''', primer uporabe: 3 – 1 = 2. Minus je tudi predznak [[negativno število|negativnih števil]] in znak za [[nasprotno vrednost]].

Pri navajanju spletnih naslovov velikokrat beremo znak - kot minus namesto [[vezaj]] (npr. v www.uni-lj.si), saj se na običajnih [[tipkovnica]]h za oboje uporablja isti znak.

== Zgodovina nastanka ==
Še v 15. st. je bilo običajno, da so besedi minus (manj) in [[plus]] (več) izpisovali. V italijanskih in francoskih zapisih so za minus pogosto napisali le črko [[m]] z vodoravno črto nad njo. Omenjena vodoravna črta se je sčasoma začela uporabljati kot samostojen znak za minus.


{{math-stub}}
{{math-stub}}


[[Kategorija:Matematični znaki]]
[[Kategorija:Matematični znaki]]

[[ar:عيب (هندسة)]]
[[cs:Znaménka plus a minus]]
[[de:Minus]]
[[en:Plus and minus signs]]
[[es:Signos más y menos]]
[[fi:Etumerkki (matematiikka)]]
[[fr:Signes plus et moins]]
[[it:Più]]
[[ja:プラス記号とマイナス記号]]
[[ko:부호 (수학)]]
[[nl:Minteken]]
[[pl:Plus i minus]]
[[ru:Минус]]
[[sk:Mínus]]
[[sv:Plustecken]]
[[tr:Eksi]]
[[yi:צוגאב און אראפנעם צייכנס]]

Redakcija: 22:37, 12. oktober 2008

Minus (latinsko manj) je matematično znak za odštevanje; simbol: , primer uporabe: 3 – 1 = 2. Minus je tudi predznak negativnih števil in znak za nasprotno vrednost.

Pri navajanju spletnih naslovov velikokrat beremo znak - kot minus namesto vezaj (npr. v www.uni-lj.si), saj se na običajnih tipkovnicah za oboje uporablja isti znak.

Zgodovina nastanka

Še v 15. st. je bilo običajno, da so besedi minus (manj) in plus (več) izpisovali. V italijanskih in francoskih zapisih so za minus pogosto napisali le črko m z vodoravno črto nad njo. Omenjena vodoravna črta se je sčasoma začela uporabljati kot samostojen znak za minus.