Vinograd: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
SieBot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: az:Bağ, ka:ვენახი Spreminjanje: it:Vigneto
m robot Dodajanje: cy:Gwinllan
Vrstica 18: Vrstica 18:
[[az:Bağ]]
[[az:Bağ]]
[[cs:Vinice]]
[[cs:Vinice]]
[[cy:Gwinllan]]
[[de:Weinberg]]
[[de:Weinberg]]
[[el:Αμπέλι]]
[[el:Αμπέλι]]

Redakcija: 22:51, 1. december 2007

Vinograd je nasad vinske trte. V njem se prideluje grozdje za predelavo v vino, rozine ali pa se v njem prideluje namizno grozdje.

Vinograd

Ponavadi se za kraj, kjer bo stal vinograd izberejo prisojne lege, zemlja za vinsko trto pa je različna, odvisna od sorte, ki jo želimo pridelovati. Ponavadi se vinogradi zasajeni na strmih pobočjih, z bolj revno zemljo, ki niso primerna za drugačno obliko kmetovanja.

Kultura vzgajanja vinske trte je stara okoli 9000 let in se je začela na bližjem vzhodu. Od tam se je razširila v sredozemski prostor, v antično Grčijo, Rimski imperij, od tam pa tudi na naše področje.

Pri nas se začne resnejši pristop k vinogradništvu v drugi polovici 19. stoletja, ko se na našem področju začnejo pojavljati prva večja posestva in tudi prve šole kletarjenja. Razvoj vinogradništva je za kratek čas prekinil pojav trtne uši, ki je v istem času opustošila vinograde na Slovenskem. To je vodilo v popolno obnovo vseh vinogradov in s tem tudi začetek sortnega pridelovanja grozdja in vzgojo novih vrst trt.

Zavetniki vinogradnikov so sveti Urban, sveti Urh in sveti Martin.

Zunanje povezave