Pojdi na vsebino

Pogovor:Parana

Vsebina strani ni podprta v drugih jezikih.
Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Tukaj piše, da je Paraná reka št. 9 po dolžini na svetu (in ne št. 13 kot piše v članku). --Ziga 19:11, 11 januar 2006 (CET)

Dobro preberi članek. Gre za rečje Plata-Paraná-Grande, ki je (skupaj) dolgo 4880 km, sama Paraná pa 3998 km. Čeprav sta članka pripravljala dva različna urejevalca, se vrednosti zgleda ujemajo. Prav gotovo pa še kje kakšen kilometer morda ne 'štima'. Zaradi računanja dolžin, ki lahko zaobjame več rek (ali pač le eno), je na takšnih seznamih Nil voden kot reka št. 1, čeprav je Amazonka najdaljša reka planeta Zemlja. Hm, se pa res nekaj številk ne ujema - slovenski (morda nekaj časa ne posodobljeni) članek o Amazonki pravi, da je najdaljša, in navaja dolžino 6296 km (pa tudi > 6400 km), seznam pa pravi, da je daljša od nje tudi Jangcekjang 6.380 km. Ja, v angleškem članku o Amazonki je navedena števka že 6762 km (pa tudi spodaj 6404 km), tako da je daljša celo od Nilovega porečja. Verjetno bo Martin Strel plaval to znamko. --xJaM 22:18, 11 januar 2006 (CET)

Prestavitev

[uredi kodo]

Če je prestavljena Parana, predlagam premike vseh hispano ljudi na naše poimenovanje (glej Raúl González). Enkrat se gremo po SP, drugič po najpogostejšem poimenovanju, tretjič spet po kakšnem strokovnem članku... Ko nekaterim ugaja bi se naj zgledovali po angleški WP, tokrat očitno ne, ... Troličnost bi rekel. --Rude 10:31, 17. oktober 2007 (CEST)[odgovori]

SP je jasen: »Podomačeno pišemo imena oceanov, morij, večjih rek in nekaterih večjih jezer: Atlantik - Baltik - Donava, Aniža, Adiža, Tibera, Tilment, Pad, Sena, Loara, Mozela, Garona, Rodan/Rona, Ren, Temza, Visla, Nil, Misisipi, Misuri, Amazonka, Bramaputra, Jangcekjank - Tanganjika, Titikaka, Inari.«
Trenutno ime je po SP (slovarski del) in po najpogostejšem poimenovanju. Obstaja kak strokovni članek o tem, da bi bilo Paraná bolj prav kot Parana? --Eleassar pogovor 10:40, 17. oktober 2007 (CEST)[odgovori]