Pogodba o nerazkritju informacij
Pogodba o nerazkritju informacij je pogodba, s katero stranki vzpostavita dolžnost varovanja tajnosti določenih informacij, ki so med njima zaupana.
Pogodba lahko vsebuje določilo, s katerim se stranki prepove uporabo informacij v lastno ali tujo korist.
Predmet
[uredi | uredi kodo]Dogovorjeno je lahko splošno varovanje vseh izmenjanih informacij ali točno določenih dejstev. Najpogosteje gre za informacije v zvezi s poslovanjem, podatke o cenah in kupcih, vsebine patentnih aplikacij ali v splošnem za vse informacije, ki jih je mogoče uporabiti v tržne namene.
Proti dobrim poslovnim običajem bi bilo, da bi bil predmet informacija, znana javnosti in informacija, ki jo zavezanec pridobi od tretje osebe.
Stranke
[uredi | uredi kodo]Stranka, ki zahteva varovanje je upravičenec, nasprotna stranka je zavezanec. Največkrat bo zavezanec zunanji sodelavec ali outsourcing podjetje.
Pogodba lahko učinkuje enostransko ali vzajemno. V tem primeru sta do varovanja svojih informacij upravičeni obe stranki.
Dobra praksa je, da je upravičenec družba in da se pravni akt sestavi tako, da se v razmerje pritegne zakonodaja in sodna praksa s področja varovanja poslovne skrivnosti.
Uporaba
[uredi | uredi kodo]Pogodbe o nerazkritju informacij so nujnost v gospodarskih odnosih, kjer se pojavlja intelektualna lastnina. Prav tako so sestavni del poslovanja visokotehnoloških in zagonskih podjetij.
V praksi je najpogostejša uporaba kot razširitev podjemne pogodbe. Tekom pogajanj o delu naročnik od podjemnika zahteva podpis PNI (angleško NDA). Ko podjemnik podpiše, mu naročnik zaupa zadevne informacije, ki jih podjemnik potem uporabi pri svojem delu.
Delavec s pogodbo o zaposlitvi je po zakonu dolžan varovati poslovne skrivnosti, zato razkritje občutljivih informacij brez vnaprejšnjega dogovora ne predstavlja tako velike nevarnosti kot pri podjemni pogodbi.
Zakonska ureditev
[uredi | uredi kodo]Slovenska zakonodaja ureja poslovno skrivnost v:
Viri
[uredi | uredi kodo]- ↑ »Zakon o gospodarski družbah, neuradno prečiščeno besedilo (ZGD-1-NPB6)«. Pridobljeno 6. julija 2012.
- ↑ »Zakon o delovnih razmerjih, neuradno prečiščeno besedilo (ZDR-NPB2)«. Pridobljeno 6. julija 2012.
- ↑ »Obligacijski zakonik, uradno prečiščeno besedilo (OZ-UPB1)«. Pridobljeno 6. julija 2012.
- ↑ »Kazenski zakonik, uradno prečiščeno besedilo (KZ-1-UPB2)«. Pridobljeno 6. julija 2012.
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]- Vzorec PNI (dokument Google Docs)