Pojdi na vsebino

Karolinška arhitektura

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Palatinska kapela v Aachnu, danes osrednji del stolnice
Vhod v benediktinski samostan Lorsch

Karolinška arhitektura je slog severnoevropske predromanske arhitekture iz obdobja karolinške renesanse poznega 8. in 9. stoletja, ko so Karolingi prevladovali v zahodnoevropski politiki. To je bil zavesten poskus posnemati rimsko arhitekturo in v ta namen se je močno izposodila iz zgodnjekrščanske in bizantinske arhitekture, čeprav obstajajo lastne inovacije, ki imajo za posledico edinstven značaj.

Vrata samostana v Lorschu, zgrajena okrog leta 800, ponazarjajo klasični navdih za karolinško arhitekturo, zgrajena kot trojno obokana dvorana, ki dominira na prehodu, obokana fasada pa je prekrita s klasičnimi stebri in pilastri.

Palatinska kapela v Aachnu, zgrajena med letoma 792–805, je bila navdahnjena z osmerokotno Justinijanovo baziliko San Vitale v Raveni, zgrajeno v 6. stoletju, v Aachnu pa je visok monumentalni zahodni vhodni kompleks, ki se kot celota imenuje westwerk - karolinška inovacija.

Karolinške cerkve so običajno bazilikalne, kot so zgodnjekrščanske cerkve v Rimu in običajno vključene v westwerk, kar je nedvomno precedens za zahodne fasade kasnejših srednjeveških stolnic. V samostanu Corvey blizu Höxterja, Severno Porenje - Vestfalija, zgrajeni leta 885, je danes ohranjen izvirni westwerk.

Primeri

[uredi | uredi kodo]

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. »A Visitor's Guide to Carolingian Germany and the Low Countries«. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 8. aprila 2022. Pridobljeno 6. junija 2018.
  • Conant, K. J. (1978) Carolingian and Romanesque Architecture, 800–1200
  • Nikolaus Pevsner (1963) An Outline of European Architecture