Pomoč:Infopolje
V Wikipediji izraz infopolje ali podatkovno polje označuje dosledno oblikovane preglednice, kot se jih vključuje v članke s skupno tematiko. Izraz izhaja iz taksonomije, kjer taksonomsko polje podaja izvleček informacij o nekem organizmu ali skupini organizmov.
Če ustvarite preglednico za nov projekt, jo prosimo navedite na tej strani in po njeni vključitvi v ustrezne članke premaknite v glavni seznam. Če v preglednici uporabite barvo, ne izberite takšne, ki je že uporabljena in napišite svojo izbiro na ta seznam, tako da bodo ostali uredniki vedeli, da je že zasedena. Lahko uporabite isto barvo za vse preglednice v projektu ali pa uporabite sistem barv (npr. taksonomsko polje organizma ima za vsako kraljestvo drugo barvo). Za več informacij o barvah, ki se jih lahko uporabite, glejte članek o spletnih barvah.
Če želite neko podatkovno polje predrugačiti, ga prosimo obravnavajte v ustreznem WikiProjektu. Hvala.
Kadar je potrebno, lahko infopolje uporablja tudi predloge. Infopolja s predlogami kot alternativa negibnih infopolj se lahko uporabljajo za doseganje skupnega izgleda pri predmetih izbrane tematike z najmanjšo mero kodiranja v člankih.
Dodajanje infopolja v članek
[uredi | uredi kodo]Da vključiš infopolje v članek sta potrebna dva koraka:
- Poiskati ustrezno infopolje
- Vključiti ga v članek
Iskanje ustreznega infopolja
[uredi | uredi kodo]Za vključitev infopolja v članek mora urejevalec poznati ime infopolja, parametre in način uporabe teh parametrov. Ker so infopolja shranjena v drugem imenskem prostoru kot članki, je potrebno vložiti nekaj truda za identifikacijo imena infopolja. Ko urejevalec pozna ime, je potrebno preveriti dokumentacijo tega infopolja.
- Vsa infopolja se lahko prelistajo v Kategorija:Infopolja.
- Poiščete ime infopolja, ki je že uporabljen v podobnem članku.
Npr, članek Don Kihot vsebuje infopolje. Da ugotoviš katero infopolje je to, začni urejati članek:
{{Predloga:Infopolje Knjiga ... }}
"{{Infopolje Knjiga
" med dvojnimi zavitimi oklepaji označi vsebino infopolja "knjiga
". Urejevalec lahko potem v imenskem prostoru Predloga pogleda dokumentacijo predloge, vključno s seznamom parametrov:Predloga:Infopolje Knjiga.
Vključitev v ciljni članek
[uredi | uredi kodo]Glede na Wikipedijin Slogovni priročnik so infopolja umeščena na vrhu članka, za razločitvenimi povezavami in predlogami za vzdrževanje.
Dokumentacija infopolja običajno vsebuje "prazno" predlogo, ki se lahko direktno skopira v ciljni članek. Ta predloga se sestopji iz začetnega ({{
) in končnega (}}
) dvojnega zavitega oklepaja, ki vsebuje ime infopolja in seznam parametrov. Urejevalec potem lahko izpolni vrednosti vsakega parametra desno od znaka za enačaj.
Na primer:
{{Infopolje Oseba |name = |image = |caption = ... |website = }}
se lahko izpolni takole:
{{Infopolje Oseba |name = Kazanova |image = Casanova_self_portrait.jpg |caption = portret Kazanove ... |website = }}
V tem primeru so imena parametrov ("name
", "image
", "caption
", "website
") točno določena in opisana v dokumentaciji. Nepravilno črkovan ali nepodprt parameter se v infopolju ne bo prikazal.
Dokumentacija infopolja opisuje kateri parametri so obvezni in kateri ne. Zahtevani parametri so prikazani znotraj trojnih zavitih oklepajev (npr, {{{imeobveznegaelementa}}}
), ko se pregleduje ali shranjuje. Neobvezni parametru so lahko prazni ali poponoma izpuščeni.
Infopolja in stil uporabnika (user style)
Uporabniki lahko nastavijo CSS uporabnika, ki v brskalniku skrije katerokoli infopolje.
Za skritje infopolja dodajte v samostojno vrstico Posebno:MojaStran/common.css (za vse kože ali Posebno:MojaStran/skin.css le za trenutno kožo):
.infobox { display: none; }