Srečna mladina: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Ninchula (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Ninchula (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Vrstica 1: Vrstica 1:
{{slog|razlog=notranje povezave, ureditev}}
{{slog|razlog=notranje povezave, ureditev}}
[[Slika:Srečna mladina.jpeg|thumb|desno|220px|Srečna mladina]]
'''Srečna mladina''' je slovenska glasbena skupina imenovana po skladbi slovenske punkovske skupine [[Niet]]. Nastala je leta 1993. Prvi koncert odigra na OŠ Vita Kraigherja.<ref>www.srecnamladina.net</ref>
'''Srečna mladina''' je slovenska glasbena skupina imenovana po skladbi slovenske punkovske skupine [[Niet]]. Nastala je leta 1993. Prvi koncert odigra na OŠ Vita Kraigherja.<ref>www.srecnamladina.net</ref>



Redakcija: 17:37, 26. januar 2014

Slika:Srečna mladina.jpeg
Srečna mladina

Srečna mladina je slovenska glasbena skupina imenovana po skladbi slovenske punkovske skupine Niet. Nastala je leta 1993. Prvi koncert odigra na OŠ Vita Kraigherja.[1]

Zgodovina

1993. Prva zasedba Srečne mladine se pojavi leta 1993 v Ljubljani. Ime prevzame po pesmi legendarnega slovenskega punk banda Niet in punk je smer, ki jo takrat igrajo. Originalna postava je: Vlado Mihajlovič - kitara, Jure Pohleven - kitara, Janez Prašnikar - bas, Miha Majcen - bobni in Jure Fortuna - vokal. Prvi koncert imajo na OŠ Vita Kraigherja, skupina pa v tem času deluje bolj za zabavo kot kaj drugega.

1994. V juniju se tri dni (takorekoč naključno) pred koncertom v Kud-u France Prešeren zbere nova Srečna Mladina, Vlado Mihajlovič na basu/kitari, Tomi Demšer na bobnih, Marjan Sajovic na kitari/vokalu in Matjaž Smolinsky na vokalu/basu. Do koncerta sestavijo tri komade in uspešno ' debitirajo'. Dan kasneje se vloge na inštrumentih malce pomešajo, bendu se pridruži Andrej Zavašnik z bobni, Tomi se prestavi na bas. V tej zasedbi ostanejo eno leto in odigrajo dober ducat koncertov, ter posnamejo svoje prve (demo) posnetke na Radiu Študent.

1995. Spet spremembe. Sajovic in Demšer gresta v vojsko, maja, ko prideta iz nje, pa je bend samo še trio: Mihajlovič, Zavašnik in Demšer, ki poleg basa prevzame še mikrofon. Poleti začnejo pripravljati material, avgusta pa se jim pridruži Tim Kostrevc (takrat še član funk-metal benda Left Egg) s saxofonom. Glasba začne postopoma uhajati punk okovom in počasi preide v bolj pop-punk-rock vode. Septembra posnamejo demo, ki januarja 1996 izide na kaseti pod imenom Eko alter (tenstan krumpir je kul); snema in miksa Žare Pak (ki je, kot se je kasneje zvedelo, imel prste zraven tudi pri neki plošči Niet-ov). Bend nato kaseto, kolikor je to mogoče, promovira na prizoriščih širom Slovenije. Kasete, mimogrede, ni več mogoče dobiti.

1996. Maja novi član postane Tadej Markelj alias Dado Sheik na vokalu, sicer član takratne rap zasedbe Garbage Enemy (odkoder se kasneje rekrutira tudi Matjaža Koširja alias M. Animal, ki pomaga s svojimi snemalnimi, manedžerskimi in bobnarskimi sposobnostmi). S tem postaja vedno bolj jasno, da se fantje počasi poslovljajo tudi od t.i. eko-altra. Glasba je v tem trenutku nekakšna rap-psiho-jazz-metal mešanica (kot jo sami poimenujejo).

1997. Srečna mladina končno nastopi tudi na 'prestižnem' Novem rocku, prejme obilo pozitivnih kritik (z izjemo Marjana Ogrinca), ter posname naslednjo ploščo 'Đa Balkan Rasa'. Ta, z zamudo kakopak, izide 27. februarja 1998. Na njej kot kitarist gostuje tudi kasnejši član Peter Dekleva (takrat še član skupin Rože in Fetlock). Ploščo snema Maži, miksa pa jo je zopet Žare. Izdelek kritike pusti bolj ali manj hladne, skupina pa začenja dobivati bolj underground občinstvo.

1998. Januarja 1998 Srečna mladina prvič nastopi v tujini, v avstrijskem Kirchberg-u, marca pa dobre nastope krona z nagrado Maršev Gojzar za »debitante« leta. Postane tudi zadnji bend, ki ja igral na Zgaga festivalu. Julija se še drugič odpravi v tujino, tokrat v Bugojno (BiH), in tam kot predstavnik Slovenije nastopi na festivalu »Skup rokera bivše Jugoslavije«. Oktobra izide kompilacija Drž'te jih! To niso Niet!!!, kamor ima skupina čast prispevati priredbo pesmi po kateri je dobila ime.

1999-2000. Med čakanjem na založbo skupina postaja manj aktivna, zato ostaja več prostora za druge projekte. Zava igra z bendoma Skor in Trije puhalci, posname tudi bobne za plošči Raj ansambla Prisluhnimo tišini in Nothing's safe kolektiva Very Used Artists; Peter igra v spremljevalnem bendu Tinkare Kovač, nekaj časa tudi Anike Horvat, in v bendih Sausages in Good Stuff; Tim sem ter tja gostuje (Rambo Amadeus, Siti hlapci); Vlado se bolj posveča gibanju Street Explosion; Dado pa deluje s skupinama Skate Posers in Happy Generated People… Marca in aprila '99 Vlado, Zava in Peter odigrajo slovensko turnejo z beograjskim raperjem Voodoo Popeye-om (kot nj. spremljevalni bend), ki požanje zelo dobre kritike. Vendar pa se še vedno z nobenim založnikom ne uspejo dogovoriti za naslednji izdelek. Zadnji koncert pred začasnim nenastopanjem Srečna mladina odigra 24. septembra 2000.

2001-2002. Decembra 2000 bend zapusti Dado Sheik. Ostali člani ne odnehajo, od januarja do maja 2001 intenzivno vadijo, ustvarjajo nove melodije, vmes pa nekajkrat gostujejo z živo kulisno glasbo v predstavi »Krst pri šestici« Dejmo stisn't teatra. V zaklonišče, kjer vadijo, začnejo prihajati klaviature, tolkala, … in zvok se spet spreminja … Julija se odpravijo v studio, kjer posnamejo 13 kompozicij, nekaj neposnetih še iz časov Dadota v novi preobleki, nekaj povsem novih. Snema Rok Podbevšek, do Januarja 2002 leta pa se posnetki miksajo pod taktirko Julija Zornika, ki kot producent debitira. Aprila luč sveta zagleda videospot Pop - Muzik, maja 2002 se po skoraj dveh letih nenastopanja začne promocija nove plošče z/brez imena Srečna mladina. Junija bend zapusti dotedanji basist Tomi Demšer, zamenja ga Anže Langus, spremljevalni basist Tinkare Kovač, član projekta Half Naked, studijski glasbenik za različne izvajalce (Sestre, Make Up 2, ...), nekoč član Babewatch. Z novim nabojem Srečna mladina poleti odigra na nekaj festivalih, jeseni pa na klubskih prizoriščih ... Konec leta tv mlinčke zadene drugi spot za skladbo T.t.r., t.t.r., t.t.r..

2003. Leto 2003 se začne zelo produktivno, skupina koncertira po različnih koncih Slovenije. Junija skupino zadene Bumerang za prodor leta, kmalu zatem pa sveta luč zagleda tretji - finalni spot iz zadnje plošče z imenom Roller-roller - v živo iz placa, kjer vadijo. Od avgusta naprej se začne v studiu 100 s producentom Julijem Zornikom pripravljati material za mini-ploščo posvečeno 10. obletnici benda, vmes pa odigrajo koncerta v BiH in SiČG.

2004. Aprila 2004 basist Anže Langus zaradi časovne prezaposlenosti zapusti skupino, nadomesti ga Gašper Gantar (Escape, Obduction). 28. junija izide nova plošča 10. letnik in videospot za skladbo Bob'Street. Plošča vsebuje 7 skladb, priredb iz 50-ih in 60-ih let, ter priredbe lastnih komadov iz prejšnje/naslednje plošče in 35 minutni dokumentarec o prvih desetih letih. 2. oktobra skupina odigra svoj prvi kao VELIKI koncert v Cvetličarni Media Park.

2005. Februarja 2005 se Srečna mladina odpravi v studio Jork v Dekane kjer s snemalcem Grantom Austinom posname glasbo, ki 16. aprila izide pod imenom 'Listen to Srečna mladina'. Gre za sountrack istoimenskega skate filma Jake Babnika. Sledi promocija plošče po Sloveniji in bivši Jugi, oktobra pa spot za skladbo Humus Sapiens. Bend sodeluje na dveh kompilacijah - 'Pankrti '06' (Sistem svobode) ter '15. letnica Big Foot Mame v živo' (Pingvin).

2006. Leto 2006 je očitno tudi obdobje obiskov 'vizualnih festivalov', v vseh pomenih sintagme. Jure Engelsberger in Rajko Bajt na Binealu dobita nagrado za ovitek 10. letnik. Na Festivalu neodvisnega filma Jaka Babnik dobi priznanje za kamero in zvok za LTSM. Luč sonca ugleda in tudi dobi nagrado za igrani film na Festivalu 600 kratek film 'V Avtu' avtorjev Videokluba, ki vsebuje skladbi 'Organophobia' in 'Bob'Street'. Srečna mladina gostuje na Trieste film festivalu in na festivalu animiranega filma Animateka.

2007. Nekaj nastopov v tujini in priprave na novo ploščo.

2008. 31. decembra v Ljubljani na odru pred Križankami pri -15 stopnijah skupina odigra zadnji koncert s Timom Kostrevcem. Hkrati je to tudi zadnji živi nastop pred promocijskim koncertom za naslednjo ploščo.

2009. Marca Tim kostrevc zapusti skupino. Ostali člani vztrajajo s kreiranjem materiala za novo ploščo.

2010. V začetku leta se začne v prostoru za vaje (za to priložnost poimenovanem Studio Codelli) 14-dnevno snemanje nove plošče, ki 13. maja (neuradno) izide pod imenom '...Pa srečno v prihodnosti!' (produkcija: Srečna mladina in Julij Zornik; mix: Julij Zornik, mastering: Gregor Zemljič). 25. maja (nekdanji Dan mladosti)na promocijskem koncertu ob uradnem izzidu plošče na letnem vrtu Gala hale (AKC Metelkova mesto) skupina predstavi tudi prvi videospot za skladbo 'Še ena snežna kepa' (režira Benjamin produkcija - Anže Verdel in Gregor Andolšek). V tem letu odigrajo tudi nekaj promocijskih koncertov, med drugim tudi na festivalu Lent v Mariboru.

2011. Plošča na festivalu TRESK prejme 1. nagrado za najboljši design slovenskih plošč v letu 2010 (vizualno podobo izdelal Ivian Kan Mujezinović). Leto je posvečeno nastopom po klubih in festivalih. Med drugim meseca junija odigrajo tudi 4 koncerte na Slovaškem, kamor jih povabi slovaška skupina Chiki liki tu-a. Poleg lastnih koncertov redno gostujejo v gledališki predstavi 'To so Gadi' ŠODR teatra (premiera aprila), ki jo po legendarnem slovenskem filmu režirala Tijana Zinajić, Srečna mladina pa v predstavi izvaja glasbeno podlago v živo. Odigrano je bilo več kot 30 ponovitev, predstava pa je še vedno na rednem repertoarju (maj 2013).

2012. Število koncertov se občutno zmanjša, kljub temu pa skupina odigra nekaj koncertov v tujini (npr. Slovaška - festival Vrbovske Vetry; Hrvaška (Osijek) - festival Pannonian Challenge XIII). Poleti v Fiesi v sodelovanju s ŠODR teatrom prične s pripravami na novo avtorsko predstavo pod taktirko režiserja Dejana Spasića. S delom na materialu nadaljuje v Ljubljani in 8. decembra predstava 'Navajeni na šok' v Ljudskem domu Šentvid v Ljubljani doživi svojo premiero. 5. oktobra skupina kot otvoritveni band nastopi na dogodku 24 hour Party People v Channel Zero-u, kjer se ji pri komadu Čičke Račke (v živo odigran prvič po letu 2000) pridružita nekdanja člana Dado Sheik in Tim Kostrevc, ki nato z bandom odigra še komad Roller-roller.

2013. Takoj po novem letu člani pričnejo s snemanjem glasbe za predstavo, ki kasneje izide kot soundtrack za istoimensko predstavo 'Navajeni na šok'. Medtem redno igrajo tako v obeh predstavah s ŠODR teatrom kot tudi samostojne koncerte. To leto močno zaznamuje 20. obletnica nastanka benda, tako se ob tej priložnosti na nekaterih koncertih na odru začnejo pojavljati tudi nekdanji člani skupine (Jure Pohleven, Tomislav Demšer, Tim Kostrevc & Dado Sheik).

Člani

Trenutni

Vlado Mihajlovič: kitara, vokal
Andrej Zavašnik: bobni, tolkala, vokal (1994-)
Peter Dekleva: kitara, vokal (1997/98-)
Gašper Gantar: bas, vokal (2004-)

Nekdanji

Jure Pohleven: kitara (1993)
Janez Prašnikar: bas (1993)
Miha Majcen: bobni (1993)
Jure Fortuna: vokal (1993)
Tomi Demšer: bobni, bas, vokal (1994-2002)
Marjan Sajovic: kitara, vokal (1994-1995)
Matjaž Smolinsky: vokal, bas (1994-1995)
Tadej Markelj a.k.a. Dado Sheik: vokal (1996-2000)
Matjaž Košir a.k.a. M. Animal: bobni in logistika (1996-1998)
Anže Langus a.k.a. Dagi: bas, vokal (2002-2004)
Tim Kostrevc: sax, klaviature, vokal (1995-2009)

Gosti

Mario Babojelic: klavir na plošči Eko Alter
Ana Osredkar: sax (nekajkrat v letih 1995-1997)
Alja Počkar: violina (1997/1998)
Tri Violinistk: violine na plošči Srečna mladina.

Diskografija

Samostojne plošče

1996 Tenstan krompir je kul (Eko Alter) (kaseta)
1998 Đa Balkan Rasa
2002 Srečna mladina.
2004 10. letnik
2005 Listen to Srečna mladina (cd + dvd)
2010 ...pa srečno v prihodnosti!
2013 Navajeni na šok (s ŠODR teatrom)

Kompilacije

1998 Drž'te jih! To niso Niet!!!
2004 Huda Frka
2006 BFM - 15 let v živo z gosti
2006 Pankrti 06
2006 EuropaVox
2013 Tribute to Pridigarji

Viri in opombe

  1. www.srecnamladina.net

Zunanje povezave