Varstvo okolja: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
JAnDbot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: et:Keskkonnakaitse
SieBot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: hu:Természetvédelem
Vrstica 13: Vrstica 13:
[[et:Keskkonnakaitse]]
[[et:Keskkonnakaitse]]
[[fa:حفاظت محیط زیست]]
[[fa:حفاظت محیط زیست]]
[[hu:Természetvédelem]]
[[pt:Preservação ambiental]]
[[pt:Preservação ambiental]]
[[ro:Protecţia mediului]]
[[ro:Protecţia mediului]]

Redakcija: 18:47, 21. maj 2010

Varstvo okolja je dejavnost za zaščito in ohranjanje narave pred prevelikim izkoriščanjem, onesnaževanjem in drugimi načini človekovih dejavnosti. Zanimanje javnosti v zvezi z varstvom okolja se je od leta 1980 močno povečalo. Pri ozaveščanju ljudi imajo pomembno vlogo organizacije, kot so Greenpeace in Prijatelji Zemlje (Friends of the Earth). Največji svetovnni okoljevarstveni problem je tanjšanje ozonske plasti zaradi delovanja klorfluoroogljikov (CFC) in krčenje gozdov. Učinek tople grede pa povzroča povečevanje ogljikovega dioksida (CO2) v atmosferi.

Delovanje vlad so vzpodbudile in ustvarile gibanje okoljske ozaveščenosti o različnih okoljskih vprašanjih.

Za ohranitev določene vrste ali bivališča razlikujemo med varstvom (preservation), to je varovanje prvotnega stanja narave, tako kot je to nekdaj bilo, in zaščito (conservation), to je upravljanje z naravnimi viri na način, da zadovoljimo potrebe prebivalstva s potrebami živali, rastlin in zaščito vsega prebivalstva.

Varstvo okolja je potrebno v različnih človekovih dejavnostih. odpadki, onesnaževanje, izguba biotske raznovrstnosti, naseljevanje invazivnih vrst, sproščanje gensko spremenjenih organizmov in strupi, so samo nekatera vprašanja z zvezi z varstvom okolja.