Pojdi na vsebino

Zapovednik

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Pogled na naravni rezervat Brjanski Les, zapovednik Rusije

Zapovednik (rusko заповедник, заповедники, latinizirano: svet, prepovedan za vznemirjanje, zavezan [varovati], zavezan [dediščini]; ukrajinsko заповідник, latinizirano: zapovidnik) je uveljavljen izraz na ozemlju nekdanje Sovjetske zveze za zavarovano območje, ki je »večno divje«. Gre za najvišjo stopnjo varovanja okolja za dodeljena območja, ki so strogo varovana in dostop javnosti omejen.

Pregled

[uredi | uredi kodo]

Dobesedni prevod zapovednik bi bil »naravno svetišče«; v praksi pa so zapovediki včasih povezani z varstvom stvari, ki niso narava in lahko vključujejo zgodovinsko-kulturno, zgodovinsko-arheološko in druge vrste kulturne ali naravne dediščine. Delujejo tudi kot pomembna mesta za zgodovinske raziskave in izobraževanje, zato so primerljiva z območji posebnega znanstvenega interesa, ki jih najdemo tudi drugje po svetu.

Izraz zapovednik, ki se nanaša na rezervat, osebje in infrastrukturo, se je uporabljal v nekdanji Sovjetski zvezi in je še vedno v uporabi v Ruski federaciji in v nekaterih drugih nekdanjih sovjetskih republikah. Številni rezervati imajo območja z različnimi stopnjami zaščite; včasih je paša do določene mere dovoljena.

Druge vrste zavarovanih območij so: narodni naravn park, zakazniki (ki se nanašajo na »državni rezervat divjadi«, ker je tam dovoljena omejena količina lova), naravni spomenik (pogosto posamezna drevesa, geološka izpostavljenost ali druga manjša območja) itd. Nekateri zapovedniki so priznani kot naravni rezervat (ali svetišče).

V Rusiji je 101 zapovednik, ki pokriva približno 330.000 kvadratnih kilometrov ali približno 1,4 % celotne površine države. Vključujejo vse, od izoliranih zaplat stepe do velikih predelov Sibirije in Arktike in segajo od Galič'je Gore na 2,31 km 2 do Velikega arktičnega državnega naravnega rezervata z 41.692 km 2. Rusko ministrstvo za naravne vire nadzoruje 99 zapovednikov. Izjema sta Il'menskij, ki ga upravlja Ruska akademija znanosti in Galič'ja Gora, ki jo upravlja Voroneška državna univerza.

Teorija zapovednosti

[uredi | uredi kodo]

Teoretična utemeljitev zapovednikov je znana kot zapovednost (заповедность) – kar pomeni »stanje zaščitenosti v zapovedniku«. Razvil ga je v 1890-ih in na začetku 20. stoletja, V. V. (Vasilij Vasiljevič) Dokučajev (1846–1903), ruski znanstvenik tal, geolog in geograf.

Temeljna ideja zapovednost je izključitev ljudi in prepoved gospodarske dejavnosti, edina izjema je nevsiljiv dostop znanstvenikom in čuvajem.[1] Zapovedniki so mišljeni kot parcele nedotaknjenih naravnih ekosistemov, ki jih je mogoče preučevati kot standarde za primerjavo upravljanih ekosistemov, kot so ustvarjeni v kmetijstvu in gozdarstvu.[2] V ta namen morajo biti zapovedniki dovolj veliki, da so samozadostni, s popolno paleto trofičnih stopenj do vrhunskih plenilcev.[3]

Leta 1910 je v teoriji zapovednosti naredil korak naprej I. P. Borodin, ki je trdil, da zapovednikov ne smemo vzpostavljati po delih, temveč kot načrtovan sistem rezervatov, ki vključuje vzorce vseh glavnih naravnih regij v državi.[4]

V 1940-ih je Aldo Leopold, ameriški filozof, naravoslovec, znanstvenik, ekolog, gozdar in naravovarstvenik, razumel potrebo po rezervatih tipa zapovednik: »Čeprav celo največja območja divjine postanejo delno neurejena, je J. E. Weaverju (ameriški botanik, prerijski ekolog) potrebovalo le nekaj divjih hektarjev, da je odkril, zakaj je prerijska flora bolj odporna na sušo kot agronomska flora ki ga je izpodrinila«. Odgovor je bil, da ima divja prerija veliko bolj zapleten in učinkovitejši koreninski sistem, kar je bilo mogoče odkriti le s preučevanjem nemotenega naravnega ekosistema.[5]

Seveda bi bilo danes težko, če ne celo nemogoče vzpostaviti 'popoln' zapovednik, ki bi bil popolnoma naraven in samozadosten, zlasti glede na posledice onesnaževanja in toplogrednih plinov navzdol. Kljub temu so številni ruski zapovedniki dober približek idealu in že več desetletij delujejo kot znanstvene ustanove.

Zgodovina

[uredi | uredi kodo]

Prvi zapovedniki so bili ustanovljeni v stepskem območju Ruskega imperija v 1890-ih. Nekateri so bili opremljeni z raziskovalnimi postajami. Dokučajev je bil vodilni duh teh zgodnjih zapovednikov. Območja stepe so bila izbrana za prve zapovednike zaradi hitrega izginotja deviške stepe, ko so jo preorali in ker se je menilo, da bi oranje lahko poslabšalo posledice suše; očitno so bile potrebne raziskave, da bi razumeli stepo in kako jo je mogoče najbolje izkoristiti.[6]

Uporabno-znanstvena motivacija za postavitev zapovednikov se je nadaljevala v prvem državno organiziranem zapovedniku. Naravni rezervat Barguzin je ustanovila carska vlada leta 1916 na vzhodni obali Bajkalskega jezera. Njegov namen je bil zaščititi in preučiti populacijo sobolja (Martes zibellina) – dragocene krznene vrste, ki je zaradi prelova upadala.[7] Zdi se, da so bili drugi zapovedniki ustanovljeni približno ob istem času, vendar so zastareli (npr. Sajan) ali pa so prejeli uradno priznanje šele pozneje.[8][9]

Leninova nacionalizacija zemlje v letih 1917 in 1918 je ustvarila pravno ugodno okolje za sovjetski zapovedniški sistem, saj zavarovanje zemljišč za ta namen od zasebnih lastnikov ni bilo več problem.[10] Lenin se je morda zanimal za varstvo narave, ker je bilo dovoljenje za ustanovitev leta 1919[11] v delti Volge na severozahodni obali Kaspijskega jezera takoj izdano.[12]

Priznanje zapovednikov je bilo trdno pravno utemeljeno z ukrepom »O varstvu naravnih spomenikov, vrtov in parkov«, ki ga je podpisal Lenin leta 1921.[13] Nastajanje zapovednikov se je nadaljevalo, vendar je ukrep omogočal tudi ustanovitev narodnih parkov, čeprav še pol stoletja v Sovjetski zvezi ni bil ustanovljen noben.

Do leta 1933 je bilo v Rusiji 15 državnih zapovednikov,[14] do leta 1995 pa 115. Povprečna površina novih zapovednikov se je zmanjšala s 780 km2 v letih 1916–25 na 110 km2 v letih 1936–45, nato pa se je povečala na 5060 km2 v 1986–95.[15] V letu 2007 je deloval 101 zapovednik, kar odraža majhno število novih odprtih od leta 1995, obenem pa tudi dve obdobji zapiranja in krčenja sistema. Prvo od teh je načrtoval Aleksandr Malinovskii; izveden je bil leta 1951 z namenom, da bi zapovednike spremenili v »gospodarsko-raziskovalne« ustanove ter sprostili znatne površine zaščitenega gozda v gospodarsko izkoriščanje.[16] V naslednjih 10 letih si je sistem zapovednikov nekoliko opomogel, vendar ga je leta 1961 Nikita Hruščov kritiziral in se slavno skliceval na film o njih,[17] v katerem je bil prikazan znanstvenik, ki opazuje veverico, ki grizlja orehe.[18] Šest zapovednikov je bilo zaprtih, drugi pa so se združili ali zmanjšali po površini[19]

Čeprav je zapovednik v teoriji obsežno območje neokrnjenih naravnih ekosistemov, ki se uporablja za znanstvene raziskave z bivalnim osebjem znanstvenikov in čuvajev, je bila zgodovina mnogih zapovednikov v resnici precej drugačna, včasih vključuje zapiranje, izkoriščanje (vključno s sečnjo gozda) in morebitno ponovno odprtje. Kljub temu so nekateri zapovedniki imeli skoraj neoporečno zgodovino in večina je ohranila prvotno vizijo, da so znanstvenoraziskovalne ustanove, ki niso odprte za javno rekreacijo.

Zavarovana območja

[uredi | uredi kodo]
Karta zapovednikov v Rusiji

Pokritost ekosistemov, ki jih varujejo zapovedniki, ni lahko povzeti, vendar je mogoče približno s preštevanjem števila rezervatov v glavnih naravno vegetacijskih conah dobiti okvirno predstavo. Na zemljevidu so to od severa proti jugu:

  • Arktična puščava (brez dreves; brez neprekinjenega rastlinskega pokrova) in tundra (brez dreves; majhni grmi, šaši, mahovi)
  • tajga (borealni gozd iglavcev s primesjo breze in drugih listavcev)
  • listopadni gozd (prekinjena cona, kjer prevladujejo hrastovi in druge listopadne vrste)
  • stepa (brez dreves, prevladujejo trave na severu in trave na jugu).

To je zelo poenostavljena klasifikacija. Vsaka večja cona je razdeljena na podcone in obstajajo prehodni tipi vegetacije. Poleg tega številni zapovedniki, zlasti če so v prehodnem območju ali pokrivajo območje nadmorske višine, vsebujejo primere več vrst vegetacije.

S temi kvalifikacijami je število območij zapovednikov (nekateri zapovedniki zasedajo zelo razpršena območja, nekateri so tukaj šteti ločeno) v različnih conah naslednje: Arktična puščava in tundra – ok.15; tajga – ok.40; listopadni gozd – ok.13; stepa – ok.30. Približno pol ducata je pretežno gorskih, zlasti na Kavkazu. Komandorski in Vranglov otok sta oddaljena otoka. Nekaj jih je predvsem mokrišč.

Upravljanje in uporaba

[uredi | uredi kodo]

Čeprav načelo zapovednost ne določa gospodarske uporabe, se je v praksi od zapovednikov pogosto zahtevalo, da prispevajo k nacionalnemu gospodarstvu. Voroneški zapovednik je na primer gojil evropske bobre za ponovno naselitev na druga območja v podporo industriji krzna.[20] Številni zapovedniki so veljali tudi za gojišče drugih komercialno dragocenih kožuharjev, kot sta sobolj in divja kozja, ki jim omogoča, da se razširijo na sosednja nezaščitena območja za podporo komercialnega lova s pastmi.[21]

Neinterventno upravljanje je težko izvajati v stepskih zapovednikih, ki so pogosto premajhni, da bi podpirali samovzdrževalni ekosistem, vključno z divjimi rastlinojedimi živalmi (kot so sajge), ki so se morda selile. Območje je včasih prilagojeno različnim režimom košnje, ki pa ne more zadovoljivo nadomestiti naravnih procesov, saj ne reciklira hranil in organskih snovi skozi prehranjevalno verigo rastlinojedih in mesojedcev ter ne more ponoviti učinkov teptanja.

Pomembna dejavnost v vseh zapovednikih je redno spremljanje sezonskih dogodkov (fenologija). To je zdaj standardizirano v programu opazovanj, znanem kot »Kronika narave« (Летопись природы). Ime je predlagal Aleksandr Formozov leta 1937, čeprav sta V. N. Sukačev leta 1914 in Grigorij Koževnikov leta 1928 razvijala program spremljanja.[22] Navodila za vodenje »Kronike narave« se občasno posodabljajo.[23]

Pod pritiskom samofinanciranja so nekateri zapovedniki v različnih obdobjih poskušali razviti ekološki turizem – običajno v varovalnem pasu rezervata, s čimer so se izognili kršenju načela zapovednosti. V nekaterih primerih pa je turizem postal resen problem zaradi bližine rekreacijskih centrov, npr. v Teberdinskem zapovedniku na Kavkazu. Rekreacijski center Dombai, ki je že dolgo priljubljena ruska alpska smučarska destinacija, je v bližini središča zapovednika, vpliv turizma na tem območju, saj ga obiskuje več Rusov in tujcev, pa je povzročil pritisk na ohranjene ekosisteme okoli njega.

Mednarodni pomen zapovedniškega sistema

[uredi | uredi kodo]

Človekov vpliv na okolje – zaradi onesnaževanja, podnebnih sprememb in navsezadnje rasti prebivalstva – ustvarjajo vse resnejše probleme, katerih rešitev bo odvisna od boljšega poznavanja biosfere, kot jo že imamo. Za zagotovitev pogojev, v katerih se lahko razvije takšno razumevanje, je nujno ohraniti čim bolj nedotaknjene primere naravnih ekosistemov, zapovedniki pa so edini večji sistem zavarovanih območij, ki je ustvarjen predvsem v ta namen. V primeru erozije tal, na primer, lahko samo s primerjavo stopnje nastajanja in izgube tal iz neokrnjene stepe ali prerije in iz iste vrste zemljišč pod intenzivnim kmetijstvom ocenimo, kako uničujoče je slednje za naravni kapital.[24]

Redno dolgotrajno spremljanje naravnih pojavov v zapovednikih je dalo tudi izhodiščni nabor podatkov, ki so danes dragoceni za oceno vpliva antropogenih pritiskov, predvsem s podnebnimi spremembami, na naravne ekosisteme. Ker slednji opravljajo bistvene funkcije, kot sta sekvestracija ogljika in kroženje hranil, je očitno pomembno vedeti, kako na te ekosistemske storitve vpliva antropogeni pritisk. Obstaja argument za vzpostavitev dobro financirane globalne mreže zapovednikov, da bi povečali naše razumevanje antropogenih pritiskov na vse naravne ekosisteme sveta.

Seznam naravnih rezervatov ("Zapovednik") v Rusiji

[uredi | uredi kodo]
Ime Slika Lega Spletna stran Območje Leto Opis
Naravni rezervat Altaj Altai Zapovednik Republika Altaj
52°52′0″N 88°57′0″E / 52.86667°N 88.95000°E / 52.86667; 88.95000 (Altai)
Park:
Алтайский
881.238 ha 1932 Gorovje Altaj na jugu osrednje Rusije. Del Unescove svetovne dediščine "Zlate gore Altaja".[25][26]
Naravni rezervat Astrahan Astrahan, delta Volge Astrahanska oblast
45°34′52″N 47°54′59″E / 45.58111°N 47.91639°E / 45.58111; 47.91639 (Astrakhan)
Park:
Астраханский
66.816 ha 1919 Otok in mokrišča na jugozahodnem vogalu delte Volge. Trstičje, rogoz, vrbe, 50 vrst rib, vključno z jesetrom beluga (Huso huso).[27][28]
Naravni rezervat Azas Azas Zapovednik Tuva
52°28′12″N 96°8′11″E / 52.47000°N 96.13639°E / 52.47000; 96.13639 (Azas)
Park:
Азас Arhivirano 2014-10-15 na Wayback Machine.
300.390 ha 1985 Leži v osrednjem delu kotline Todža (ogromna medgorska korita v pogorju Altaj-Sajan) v severovzhodni Tuvi in se razteza vzdolž reke Azas.[29][30]
Naravni rezervat Bajkal Baikalsky Zapovednik Burjatija
51°20′36″N 105°9′27″E / 51.34333°N 105.15750°E / 51.34333; 105.15750 (Baikalsky)
Park:
Байкальский
165.724 ha 1968 Na jugovzhodni obali Bajkalskega jezera. Varuje tajgo in gorske habitate ob jezeru in sosednjem osrednjem delu pogorja Hamar-Daban.[31][32]
Naravni rezervat Bajkal-Lena Baikal-Lena Zapovednik Irkutska oblast
55°13′0″N 107°45′0″E / 55.21667°N 107.75000°E / 55.21667; 107.75000 (Baykal-Lena)
Park:
Байкало-Ленский
660.000 ha 1986 Je na severozahodni obali Bajkalskega jezera, se razteza vzdolž zahodne obale približno 120 km, s povprečno širino 65 km.[33][34]
Naravni rezervat Barguzin Barguzin Zapovednik Burjatija
54°30′0″N 109°50′0″E / 54.50000°N 109.83333°E / 54.50000; 109.83333 (Barguzin)
Park:
Баргузинский
366.868 ha 1916 Na zahodnem pobočju pogorja Barguzin, vključno s severovzhodnimi obalami Bajkalskega jezera, delom jezera in reke Barguzin.[35][36]
Naravni rezervat Basegi Basegi Zapovednik Permski okraj
58°3′0″N 58°2′0″E / 58.05000°N 58.03333°E / 58.05000; 58.03333 (Basegi)
Park:
Басеги
37.935 ha 1982 Glavni reki sta: Usva (severna meja naravnega rezervata) in reka Vilva (južna meja). Obstaja tudi nekaj manjših rek, kot so tipične struge gorskih brzic.[37][38]
Baškirski naravni rezervat Bashkiriya Zapovednik Baškortostan
53°20′44″N 57°46′40″E / 53.34556°N 57.77778°E / 53.34556; 57.77778 (Bashkirski)
Park:
Башкирский
49.609 ha 1930 Osrednji del Baškirskega (južnega) Urala. Gozdna gorska pobočja do reke Kaga; prehod v stepski gozd.[39][40]
Naravni rezervat Bastak Amur Tiger in Bastak Zapovednik Judovska avtonomna oblast
48°56′37″N 133°7′13″E / 48.94361°N 133.12028°E / 48.94361; 133.12028 (Bastak)
Park:
Бастак
91.375 ha 1997 Je v porečju reke Amur, ozemlje rezervata pokriva jugovzhodni greben Bureja in severno obrobje Srednjeamurske nižine. Rezervat je bil prizorišče uspešne ponovne naselitve ogroženega amurskega tigra.[41][42]
Naravni rezervat Belogorje Belogorye Zapovednik Belgorodska oblast
50°37′12″N 35°58′12″E / 50.62000°N 35.97000°E / 50.62000; 35.97000 (Belogorye)
Park:
Белогорье
2131 ha 1935 Jugozahodno pobočje Centralnega hribovja na zahodnem robu Rusije. Kredni apnenčasti relief.[43][44]
Naravni rezervat Bogdo-Baskunčak Bogdo-Baskunchak Zapovednik Astrakhan Oblast
48°12′42″N 46°52′50″E / 48.21167°N 46.88056°E / 48.21167; 46.88056 (Bogdo-Baskunchak)
Park:
Богдинско-Баскунчакский
18780 ha 1997 Polsušno območje okoli jezera Baskunčak (slano jezero) in gore Bogdo, severno od delte Volge.[45][46]
Naravni rezervat Bolon Bolon Zapovednik Habarovski okraj
49°34′7″N 135°54′49″E / 49.56861°N 135.91361°E / 49.56861; 135.91361 (Bolon)
Park:
Болоньский
103.000 ha 1997 Rezervat leži ob srednjem Amurju, ki meji na jugozahodu na jezero Bolon, in pokriva mokrišča mednarodnega pomena. Veliko število selivskih vodnih ptic uporablja območje za gnezdenje in postanke na dolgih letih.[47][48]
Naravni rezervat Bolšehehcirski Big Khekhtsir Ridge Habarovski okraj
49°34′7″N 135°54′49″E / 49.56861°N 135.91361°E / 49.56861; 135.91361 (KhekhtsirskyBolon)
Park:
Большехехцирский
45.439 ha 1963 Rezervat pokriva in je poimenovan po pogorju Hehcir, približno 20 km južno od mesta Habarovsk na Ruskem Daljnem vzhodu. Rezervat je omembe vreden zaradi svoje lege v bližini mesta in zaradi tega, da je otok gorsko-gozdne biotske raznovrstnosti, obdan s poplavnimi ravnicami nižjih rek.[49]
Naravni rezervat Botča Ikha River Habarovski okraj
48°8′11″N 139°13′16″E / 48.13639°N 139.22111°E / 48.13639; 139.22111 (Botcha)
Park:
Ботчинский
267.380 ha 1994 Najsevernejši rezervat, v katerem živi ogroženi amurski tiger. Rezervat se nahaja v severovzhodnem delu gorovja Sikhote-Alin, vključuje porečje reke Botchi na svojih vzhodnih pobočjih, v regiji Sovetskaya Gavan Khabarovsk.[50][51]
Naravni rezervat Brjanski Les Bryansk Forest Zapovednik Brjanska oblast
52°30′0″N 34°0′0″E / 52.50000°N 34.00000°E / 52.50000; 34.00000 (Bryansk Forest)
Park:
Брянский Лес
121.86 ha 1987 Eden zadnjih preostalih neprekinjenih gozdov na južnem koncu evropskega širokolistnega gozda, ki podpira obilo divjih živali v gozdovih in barjih.[52][53]
Naravni rezervat Bureja Bureya Zapovednik Habarovski okraj
51°55′46″N 134°35′44″E / 51.92944°N 134.59556°E / 51.92944; 134.59556 (Bureya)
Park:
Буреинский
358.444 ha 1987 Gorska tundra, jezera, reke, macesnovi gozdovi, smrekovi gozdovi, goščave sibirskega bora, poplavni intrazonalni gozdovi. Leži na zahodnem robu Habarovskega okraja na Ruskem Daljnem vzhodu.[54][55]
Naravni rezervat Kavkaz Caucasus Zapovednik Krasnodarski okraj
43°50′10″N 40°24′3″E / 43.83611°N 40.40083°E / 43.83611; 40.40083 (Caucasus)
Park:
Кавказский им. Х.Г. Шапошникова
280.335 ha 1924 Največje in najstarejše na ozemlju posebej zaščitenega naravnega območja na Severnem Kavkazu.[56][57]
Centralno černozjomski naravni rezervat Central Black Earth Zapovednik Kurska oblast
51°8′49″N 36°25′48″E / 51.14694°N 36.43000°E / 51.14694; 36.43000 (Central Black Earth)
Park:
Центрально-Чернозёмный
5287 ha 1935 Rezervat leži na jugozahodnem delu višavja v srednjem pasu gozdno-stepskega območja, na ozemlju okrožja Medvenski, Manturovski in Goršečenski.[58][59]
Naravni rezervat Centralno Lesnoi Central Forest Zapovednik Tverska oblast
56°27′18″N 32°58′36″E / 56.45500°N 32.97667°E / 56.45500; 32.97667 (Central Forest)
Park:
Центрально-Лесной
24.447 ha 1931 Leži na jugozahodnem delu hribovja Valdai, blizu ločnice med povodjem Atlantika (Zahodna Dvina in Lovat) in Kaspijskim jezerom (Volga). Pokrajina v naravnem rezervatu je pretežno hribovita, z veliko površino, ki jo zavzemajo močvirja.[60][61]
Centralnosibirski naravni rezervat Central Siberia Zapovednik Krasnojarski okraj
62°21′25″N 90°39′51″E / 62.35694°N 90.66417°E / 62.35694; 90.66417 (Central Siberia)
Park:
Центрально-Сибирский
1.021.469 ha 1985 Rezervat "Centralnosibirski" je eden največjih gozdnih rezervatov na svetu. Jenisej, reka Bahta in reka Podkamena Tunguska.[62][63] Podrejen mu je naravni rezervat reke Jeloguj.[64]
Naravni rezervat černozjom Saigas in Chyornye Zemli Kalmikija
46°2′0″N 46°8′0″E / 46.03333°N 46.13333°E / 46.03333; 46.13333 (Chyornye Zemli)
Park:
Чёрные земли
121.901 ha 1990 Prvotno je bil ustanovljen leta 1990 za zaščito antilope sajga (Saiga tatarica). Glavni del rezervata je v Kaspijski depresiji, severozahodno od Kaspijskega jezera. V rezervatu so tudi kolonije čapelj, kormoranov in redkih pelikanov.[65][66]
Naravni rezervat Dagestan Dagestan Zapovednik Dagestan
44°42′3″N 47°0′22″E / 44.70083°N 47.00611°E / 44.70083; 47.00611 (Dagestan)
Park:
Дагестанский Arhivirano 2019-10-12 na Wayback Machine.
19.061 ha 1987 Prezimovališče ptic selivk s peščenimi sipinami in grebeni na severozahodni obali Kaspijskega jezera. Peščena sipina Sarah Kum je z 262 metri najvišja peščena sipina v Evropi.[67][68]
Naravni rezervat Dalnevostočni Morskoj Dalnevostochny Morskoy Zapovednik Primorski okraj
42°33′59″N 131°12′0″E / 42.56639°N 131.20000°E / 42.56639; 131.20000 (Dalnevostochny Morskoy)
Park:
Дальневосточный морской
64.316 ha 1978 Morski rezervat v zalivu Petra Velikega, Japonsko morje. Za rezervat so zapisana štiri območja z različnimi varstvenimi režimi skupne površine 64.311,6 ha, vključno s 63.000 ha morskega območja in odobren varovalni pas okoli morske meje širine 3 milje okoli kopnega - 500 metrov.[69][70]
Darwinov naravni rezervat Darwin Zapovednik Vologdska oblast
58°35′0″N 37°59′0″E / 58.58333°N 37.98333°E / 58.58333; 37.98333 (Darwin)
Park:
Дарвинский
11.267 ha 1945 Naravni rezervat Darwin je na planoti Šeksna-Mologa in je raven. Velik del območja rezervata pokrivajo iglavci (tajga) in močvirja. Pozimi močvirja, reke in zbiralnik Rybinsk ostanejo zamrznjeni več mesecev [71][72]
Naravni rezervat Daurskij Dauriya Zapovednik 2008 ukinjena Čitska oblast
50°4′0″N 115°39′0″E / 50.06667°N 115.65000°E / 50.06667; 115.65000 (Dauriya)
Park:
Даурский
44.752 ha 1987 Suhe stepe in mokrišča Srednje Azije, v ukinjeni Čitski oblasti.[73][74]
Naravni rezervat Denežkin Kamen Denezhkin Kamen Zapovednik Sverdlovska oblast
60°30′29″N 59°29′39″E / 60.50806°N 59.49417°E / 60.50806; 59.49417 (Denezhkin Kamen)
Park:
Денежкин камень
78.192 ha 1991 Osredotočen na goro Denežkin Kamen, v osrednjem Uralskem gorovju ter okoliških rekah in gozdovih; 38 % tajga smrekovo-borovo-jelkov gozd, 12 % borovega gozda, 35 % mešanega gozda.[75][76]
Naravni rezervat Džerginski Dzherginsky Zapovednik Burjatija
55°6′51″N 111°27′32″E / 55.11417°N 111.45889°E / 55.11417; 111.45889 (Dzherginsky)
Park:
Джергинский Arhivirano 2020-02-25 na Wayback Machine.
238.088 ha 1992 Vzhodno od severnega konca Bajkalskega jezera, pokriva zgornji tok reke Barguzin na stičišču treh večjih gorskih verig - grebenov Barguzin, Ikat in Južna Muja. Gorsko ozemlje, kjer prevladujejo macesnovi gozdovi.[77][78]
Naravni rezervat Džugdžur Dzhugdzug Section (map) Habarovski okraj
57°6′15″N 138°15′26″E / 57.10417°N 138.25722°E / 57.10417; 138.25722 (Dzhugdzur)
Park:
Джугджурский
859.956 ha 1990 Rezervat na obali Ohotskega morja, na ozemlju okrožja Ajano-Maiski v Habarovskem okraju. Vključuje južni del obalnega območja in osrednji del pogorja Džugdžur ter pomorske dodatke.[79][80]
Naravni rezervat Vzhodni Ural East Ural Zapovednik Čeljabinska oblast
55°48′52″N 60°53′58″E / 55.81444°N 60.89944°E / 55.81444; 60.89944 (East Ural)
Park:
[ Восточно-Уральский]
16.600 ha 1968 Državni radiacijski rezervat, ki je v gozdno-stepskem območju na vzhodnem pobočju južnega Urala. V bližini kraja nesreče v Kištimu leta 1957, drugega najhujšega izpusta sevanja po Černobilu.[81][82]
Naravni rezervat Erzi Erzi Zapovednik Ingušetija
42°45′0″N 45°0′0″E / 42.75000°N 45.00000°E / 42.75000; 45.00000 (Erzi)
Park:
Эрзи Arhivirano 2020-07-18 na Wayback Machine.
5970 ha 2000 Leži na severnem pobočju Visokega Kavkaza v Džejrahski Assinski kotlini, ki meji na pogorju Skalisty. Reke v rezervatu so Assa in Armhi, ki se izlivata v reko Terek. Severna tretjina ozemlja je gozdnata, območje pogorja so alpski travniki in gorska stepa.[83][84]
Naravni rezervat Galičja gora Galitsya Gora Zapovednik Lipecka oblast
52°36′5″N 38°55′42″E / 52.60139°N 38.92833°E / 52.60139; 38.92833 (Galitsya Gora)
Park:
Галичья Гора
231 ha 1925 Na desnem bregu Dona je znamenita Galičja gora, edinstvena naravna znamenitost osrednje Rusije. Ta del je že dolgo poznan po bogastvu in raznolikosti flore in favne.[85][86]
Veliki Arktični državni naravni rezervat Great Arctic Zapovednik Krasnojarski okraj
75°30′0″N 92°36′0″E / 75.50000°N 92.60000°E / 75.50000; 92.60000 (Great Arctic)
Park:
Большой Арктический
4.169.222 ha 1993 Največji rezervat Rusije in Evrazije, pa tudi eden največjih na svetu. Obsežni deli morskih otokov, polotokov in porečja.[87][88]
Naravni rezervat Gidan Jamalo-nenecko avtononmo okrožje
71°50′35″N 78°12′23″E / 71.84306°N 78.20639°E / 71.84306; 78.20639 (Gydan)
Park:
Гыданский
878.174 ha 1996 Najsevernejši rezervat v Zahodni Sibiriji. Zajema polotok Gidanski v avtonomnem okrožju Jamalo-neneck.[89][90]
Naravni rezervat Ilmen Ilmen Zapovednik Čeljabinska oblast
55°0′55″N 60°9′32″E / 55.01528°N 60.15889°E / 55.01528; 60.15889 (Ilmen)
Park:
Ильменский
34.380 ha 1920 Začel se je leta 1920 kot mineraloški naravni rezervat, mesto nahajališč številnih redkih zemeljskih mineralov. Tu so prvič odkrili 16 mineralov. Borovi in macesnovi gozdovi na nizkih gorah; vznožja grebenov na vzhodni strani južnega Urala. 400 rudnikov na tem območju v preteklosti.[91][92]
Naravni rezervat Kabardino-Balkarija Kabardino-Balkaria Zapovednik Republika Kabardino-Balkarija
43°2′56″N 43°14′33″E / 43.04889°N 43.24250°E / 43.04889; 43.24250 (Kabardino-Balkaria)
Park:
Кабардино-Балкарский
82.507 ha 1976 Glavni kavkaški greben tukaj tvori znamenito Bezengijevo steno, ki jo sestavljajo vrhovi Gestola (4859 m), Katintau (4858,8 m), Džangi-Tau (5058 m), Vzhodni Džangi-Tau (5033 m) in Šhara. (5068 m). V rezervatu je 256 ledenikov.[93][94]
Naravni rezervat Kalužskije Zaseki Kaluzhskiye Zaseki Zapovednik Kaluška oblast
53°35′26″N 35°47′17″E / 53.59056°N 35.78806°E / 53.59056; 35.78806 (Kaluzhskiye Zaseki)
Park:
Калужские засеки
18.533 ha 1992 Zaseki je ruska beseda, ki pomeni »barikado podrtih dreves«. V srednjem veku je bila regija Kaluga obrambna črta med ruskimi gozdovi na severu in potencialnimi napadalci z juga. Rezervat je bil v nekaterih delih zavarovan že tisoč let in ostaja neprekinjen gozd.[95][96]
Naravni rezervat Kandalakša Kandalaksha Zapovednik Murmanska oblast
67°4′34″N 32°31′30″E / 67.07611°N 32.52500°E / 67.07611; 32.52500 (Kandalaksha)
Park:
Кандалакшский Arhivirano 2016-09-06 na Wayback Machine.
70.530 ha 1932 Naravni rezervat v regiji Murmansk in Kareliji. Eden najstarejših v Rusiji. Leži na obali in na otokih Barentsovega morja ter zalivu Kandalakša v Belem morju. [97][98]
Naravni rezervat Katun Katun Zapovednik Republika Altaj
49°38′0″N 86°6′0″E / 49.63333°N 86.10000°E / 49.63333; 86.10000 (Katun)
Park:
Катунский
150.079 ha 1991 Višavje osrednjega Altaja na jugu osrednje Rusije. Del Unescove svetovne dediščine "Zlate gore Altaja".[99][100]
Naravni rezervat Kedrovaja Pad Kedrovaya Pad Zapovednik Primorski okraj
43°6′18″N 131°30′45″E / 43.10500°N 131.51250°E / 43.10500; 131.51250 (Kedrovaya Pad)
Park:
Кедровая Падь
17.900 ha 1925 Kedrovaja Pad je na obalnih obronkih Mandžurskih gora. Meje rezervata se približujejo reki Barabaševka (do 1973 Mongugaj ali Bolšoj Mongugaj) na severovzhodu in reki Narva (do 1973 Sidimi) na jugozahodu. Na jugovzhodu ga daljnovzhodna železnica loči od Amurskega zaliva, ki je oddaljen manj kot 5 km.[101][102]
Naravni rezervat Kerženec Kerzhenets Zapovednik Niženovgorodska oblast
56°37′0″N 44°16′0″E / 56.61667°N 44.26667°E / 56.61667; 44.26667 (Kerzhinski)
Park:
Керженский
46.940 ha 1993 Rezervat je v srednjem porečju reke Kerženec (pritok Volge). Teren je približno pol gozd in pol močvirje.[103][104]
Kankajski naravni rezervat Sunset across Lake Khanka Primorski okraj
45°0′0″N 132°9′0″E / 45.00000°N 132.15000°E / 45.00000; 132.15000 (Khanka)
Park:
Ханкайский
43.679 ha 1990 Vključuje vode jezera Hanka in njegovo obalo. Ozemlje je razdeljeno na 5 izoliranih območij.[105][106]
Hakaski naravni rezervat Khakassia Zapovednik Hakasija
52°6′0″N 89°17′0″E / 52.10000°N 89.28333°E / 52.10000; 89.28333 (Khakassia)
Park:
Хакасский
267.483 ha 1999 Dve veliki gorski območji (alpsko in gorsko-stepsko) in stepska skupina vključuje sedem grozdov, ki so na levem bregu Minusinske depresije.[107][108]
Hinganski naravni rezervat Khingan Zapovednik Amurska oblast
49°1′1″N 130°26′49″E / 49.01694°N 130.44694°E / 49.01694; 130.44694 (Khingan)
Park:
Хинганский
93.995 ha 1963 Skrajni jugovzhod regije Amur znotraj Arharinske nižine (70 %) in ostrog Malega Hinggana (30 %). stepske in gozdno-stepske pokrajine. Gnezdeči mandžurski žerjavi (Grus japonensis).[109][110]
Hopjerski naravni rezervat Khopyor Zapovednik Voroneška oblast
51°11′41″N 41°43′58″E / 51.19472°N 41.73278°E / 51.19472; 41.73278 (Khopyor)
Park:
Хопёрский
161.78 ha 1935 Ozemlje se razteza 50 km vzdolž reke Hopjer v regiji Voronež. Približno 80 % površine pokrivajo gozdovi, prevladujejo poplavni in gorski hrastovi gozdovi, manjša območja step in travnikov. Je okoli 400 jezer in mrtvic.[111][112]
Naravni rezervat Kivač Kivach Zapovednik Republika Karelija
62°20′0″N 33°55′0″E / 62.33333°N 33.91667°E / 62.33333; 33.91667 (Kivach)
Park:
Кивач
10.880 ha 1931 Vključuje znameniti 10,7 m visok slap Kivač na reki Suna. Rezervat je bil ustanovljen leta 1931 za preučevanje in zaščito karelijske tajge.[113][114]
Naravni rezervat Kologrivski Les Kologrivsky Zapovednik Kostromska oblast
58°56′0″N 43°51′0″E / 58.93333°N 43.85000°E / 58.93333; 43.85000 (Kologrivsky)
Park:
Кологривский лес
58.940 ha 2006 Gozd iglavcev v prehodnem območju med severno in južno tajgo, na severovzhodu Vzhodnoevropskega nižavja, 350 km severovzhodno od Moskve. Vsebuje nasade stare smreke in služi tako za ohranjanje kot za znanstveno preučevanje obnavljanja gozdov.[115][116]
Komandantov naravni rezervat Komandor Zapovednik Kamčatski okraj
54°0′0″N 165°0′0″E / 54.00000°N 165.00000°E / 54.00000; 165.00000 (Komandor)
Park:
Командорский
3.648.679 ha 1993 Večina zahodnih Aleutskih otokov (od katerih jih je večina v ameriški zvezni državi Aljaska). Komandantovi otoki so brez dreves, redko poseljeni otoki 110 milj vzhodno od ruskega polotoka Kamčatka.[117][118]
Naravni rezervat Komsomolski Komsomolsk Zapovednik Habarovski okraj
50°48′36″N 137°43′9″E / 50.81000°N 137.71917°E / 50.81000; 137.71917 (Komsomolsk)
Park:
[ Комсомольский]
64.278 ha 1963 Pokriva povirje reke Gorin, levega pritoka Amurja, v dolini reke Amur v Habarovskem okraju na Ruskem Daljnem vzhodu.[119][120]
Korjakski naravni rezervat Koryak Zapovednik Kamkatski okraj
59°48′28″N 166°11′45″E / 59.80778°N 166.19583°E / 59.80778; 166.19583 (Koryak)
Park:
Корякский
327.106 ha 1995 Leži na severu polotoka Kamčatka, v dolini reke Kujul, rezervat vključuje okoliške gore polotoka Gauvin in sosednje vode v zalivu Lavrov.[121][122]
Naravni rezervat Kostomukša Kamennaya River Republika Karelija
64°28′23″N 30°16′27″E / 64.47306°N 30.27417°E / 64.47306; 30.27417 (Kostmuksha)
Park:
Костомукшский
47.569 ha 1983 Gozdovi, jezera in tekoča vodna telesa ter druga mokrišča. Del čezmejnega rezervata s Finsko na zahodu.[123][124]
Naravni rezervat Kronocki Kronotsky Zapovednik Kamčatski okraj
54°40′0″N 161°0′0″E / 54.66667°N 161.00000°E / 54.66667; 161.00000 (Kronotsky)
Park:
Кроноцкий
1.142.134 ha 1967 Rezervat, ki ga opisujejo kot »Dežela ognja in ledu«, vključuje več gorskih verig s številnimi vulkani - aktivnimi in ugaslimi - in edino odprto porečje gejzirjev v Rusiji (Dolina gejzirjev).[125][126]
Kurilski naravni rezervat Kurils Zapovednik Sahalinska oblast
45°5′0″N 145°59′0″E / 45.08333°N 145.98333°E / 45.08333; 145.98333 (Kurils)
Park:
Курильский
65.364 ha 1984 Otok Kunašir in otoki Malega Kurilskega grebena.[127][128]
Naravni rezervat Kuzneck Alatau Kuznetsk Alatau Zapovednik Kemerovska oblast
53°45′0″N 89°15′0″E / 53.75000°N 89.25000°E / 53.75000; 89.25000 (Kuznetsk Alatau)
Park:
Кузнецкий Алатау
401.811 ha 1989 Nizka-srednje-visoka planota v gorskem območju Altaj-Sajan na jugu Zahodne Sibirije. Kuznecki Alatau ni eno samo gorovje in je sestavljeno iz več verig srednje višine, med katerimi so rečne doline. Je porečje rek Tom in Čuli.[129][130]
Laplandski naravni rezervat Lapland Zapovednik Murmanska oblast
67°49′0″N 32°28′0″E / 67.81667°N 32.46667°E / 67.81667; 32.46667 (Lapland)
Park:
Лапландский
278.436 ha 1957 Laponski biosferni rezervat je na severozahodu Rusije v središču zahodnega dela polotoka Kola. Za relief rezervata so značilne Laponske gore (tundra), ki se raztezajo jugovzhodno od meje s Finsko.[131][132]
Lazovski naravni rezervat Lazovsky Zapovednik Primorski okraj
43°14′0″N 133°24′0″E / 43.23333°N 133.40000°E / 43.23333; 133.40000 (Lazovsky)
Park:
Лазовский
120.989 ha 1957 Naravni rezervat Lazovski je v istem okrožju v jugovzhodnem delu Primorskega okraja, na pobočju gorovja Sihote-Alin, ki gleda na Japonsko morje. 95 % gozdnat, z največjim sestojem tise na Ruskem Daljnem vzhodu.[133][134]
Rezervat divjine delta Lene Lena Delta Zapovednik republika Saha
73°0′0″N 127°0′0″E / 73.00000°N 127.00000°E / 73.00000; 127.00000 (Lena Delta)
Park:
Усть-Ленский
1.433.000 ha 1985 Leži v delti reke Lene v republiki Saha / Jakutija, na skrajnem severu vzhodne Sibirije v Rusiji.[135][136]
Naravni rezervat Mala Sosva Little Sosva Zapovednik Hanti-Mansijsko avtonomno okrožje
62°4′59″N 62°5′47″E / 62.08306°N 62.09639°E / 62.08306; 62.09639 (Little Sosva)
Park:
Малая Сосьва
225.562 ha 1976 Rezervat "Malaya Sosva" je na severnem Uralu na ozemlju Zahodnosibirske nižine. Reka Sosvinsky Ob; prelomljen relief, pomemben zarez rečnih dolin in razvit rečni sistem.[137][138]
Naravni rezervat Magadan Magadan Zapovednik Magadanska oblast
59°38′31″N 147°26′55″E / 59.64194°N 147.44861°E / 59.64194; 147.44861 (Magadan)
Park:
Магаданский
883.817 ha 1982 Leži na jugu regije Magadan blizu severne obale Ohotskega morja. Vsa mesta so oddaljena drug od drugega, nimajo naselij in prometnih poti.[139][140]
Mordovski naravni rezervat Mordovski Zapovednik Mordovija
54°49′15″N 43°20′26″E / 54.82083°N 43.34056°E / 54.82083; 43.34056 (Mordovski)
Park:
Мордовский им. П. Г. Смидовича Arhivirano 2016-05-24 at the Portuguese Web Archive
32.148 ha 1935 Na severu Republike Mordovije, na desnem bregu reke Mokša, ob robu iglavcev - listnatih gozdov in step.[141][142]
Nenecki naravni rezervat Nenets Zapovednik Nenško avtonomno okrožje
68°35′35″N 53°45′27″E / 68.59306°N 53.75750°E / 68.59306; 53.75750 (Nenets)
Park:
Ненецкий Arhivirano 2016-01-11 na Wayback Machine.
313.400 ha 1997 Severna Arktika na obali Barentsovega morja in delti reke Pečore, v Nenškem avtonomnem okrožju. Bogata mokrišča, reke in morski otoki zagotavljajo habitat za tisoče ptic selivk in drugih živali.[143][144]
Nižnesvirski naravni rezervat Nizhnesvirsky Zapovednik Leningrajska oblast
60°36′0″N 33°0′0″E / 60.60000°N 33.00000°E / 60.60000; 33.00000 (Nizhnesvirsky)
Park:
Нижнесвирский
42.390 ha 1980 Ščiti pokrajine vzhodne obale Ladoškega jezera. Ozemlje zavzema nižine na desnem bregu spodnjega dela reke Svir.[145][146]
Norski naravni rezervat Nora Zapovednik Amurska oblast
52°30′4″N 130°17′33″E / 52.50111°N 130.29250°E / 52.50111; 130.29250 (Nora)
Park:
Норский
211.168 ha 1998 Severovzhodni del ravnice Amur-Zeja med rekama Nora in Selemdža. Razširjeni gozdovi Chenopodiaceae in termokras tipičnih območij severno od regije Amur.[147][148]
Naravni rezervat Severna Osetija North Ossetia Zapovednik Sverna Osetija-Alanija
42°47′0″N 44°5′0″E / 42.78333°N 44.08333°E / 42.78333; 44.08333 (North Ossetia)
Park:
Северо-Осетинский
29.000 ha 1967 Visokogorski rezervat, ki je na severnem pobočju gora Kavkaza v višini 650–4249 metrov. V rezervatu je 76 ledenikov.[149][150]
Naravni rezervat Nurguš Nurgush Ridge South Ural Kirovska oblast
58°0′43″N 48°27′24″E / 58.01194°N 48.45667°E / 58.01194; 48.45667 (Nurgush)
Park:
Нургуш
23.449 ha 1994 Ena redkih nedotaknjenih gozdnih pokrajin severne evropske Rusije, ki se jih človek skoraj ne dotakne.[151][152]
Naravni rezervat Oka Oka Zapovednik Rjazanska oblast
54°45′0″N 40°45′0″E / 54.75000°N 40.75000°E / 54.75000; 40.75000 (Oka)
Park:
Окский
55.722 ha 1935 Glavni del rezervata je na levem bregu reke Pra. V rezervat spadata tudi reka Lamša in Črna. Območje najširše poplavne ravnice Oka poplavna jezera.[153][154]
Naravni rezervat Oljokma Olyokma Zapovednik Republika Saha
58°39′22″N 122°15′28″E / 58.65611°N 122.25778°E / 58.65611; 122.25778 (Olyokma)
Park:
Олёкминский
847.102 ha 1984 Je južno od srednjega toka reke Lene na desnem bregu njenega drugega največjega pritoka - Olekma na stičišču Aldanskega višavja in Prilenske planote v okrožju Oljokminski v Republiki Saha (Jakutija).[155][156]
Orenburški naravni rezervat Orenburg Zapovednik Orenburška oblast
51°5′8″N 57°41′13″E / 51.08556°N 57.68694°E / 51.08556; 57.68694 (Orenburg)
Park:
Оренбургский
21.653 ha 1988 Namen rezervata - ohranjanje in obnova edinstvene stepske pokrajine več podobnih območij - vzhodno od Volge, Urala, južnega Urala in Trans-Urala.[157][158]
Naravni rezervat Pasvik Pasvik Zapovednik Murmanska oblast
69°8′31″N 29°13′59″E / 69.14194°N 29.23306°E / 69.14194; 29.23306 (Pasvik)
Park:
Пасвик
14.727 ha 1992 Dvostranski naravni rezervat, ki je v dolini reke Pasvikdalen na Norveškem in v Rusiji. Na ruski strani je rezervat veliko območje borovega gozda, ki ni neposredno povezano z rezervoarjem Fjærvann na norveški strani.[159][160]
Naravni rezervat Pečora-Ilič Pechoro-Ilych Zapovednik Republika Komi
52°35′0″N 58°15′0″E / 52.58333°N 58.25000°E / 52.58333; 58.25000 (Pechoro-Ilych)
Park:
Печоро-Илычский
721.322 ha 1930 V jugovzhodnem kotu republike Komi (okrožje Troitsko-Pečorski), na zahodnih pobočjih Uralskega gorovja in sosednjih vznožjih in nižinah. Območje drenira zgornji tok reke Pečora in njen pritok Ilič.[161][162]
Pinežski naravni rezervat Pinezhsky Zapovednik Arhangelska oblast
64°40′36″N 43°11′57″E / 64.67667°N 43.19917°E / 64.67667; 43.19917 (Pinezhsky)
Park:
Пинежский
51.522 ha 1974 Kompleksi tajge jugovzhodno od Belega morja-Kuloiplato.[163][164]
Polistovski naravni rezervat Politovsky Zapovednik Pskovska oblast
57°10′15″N 30°33′25″E / 57.17083°N 30.55694°E / 57.17083; 30.55694 (Polistovsky)
Park:
Полистовский
36.026 ha 1994 Varuje barjanske ekosisteme na severozahodu Rusije, v močvirskem sistemu Polist-Lovat.[165][166]
Poronajski naravni rezervat Poronaysky Zapovednik Sahalinska oblast
49°03′30″N 144°21′00″E / 49.05833°N 144.35000°E / 49.05833; 144.35000 (Poronaysky)
Park:
Поронайский
56.695 ha 1988 Naravni rezervat na vzhodnem delu otoka Sahalin. Vključuje polotok Potrpljenja (Полуостров Терпения), južni del gorovja Vzhodnega Sahalina, najširši del dola Tim-Poronajsk.[167][168]
Naravni rezervat Privolški Les Pribolshky Les Zapovednik Penzenska oblast
53°20′20″N 46°51′55″E / 53.33889°N 46.86528°E / 53.33889; 46.86528 (Pribolshky Les)
Park:
Приволжская лесостепь
8373 ha 1989 Stepsko ozemlje, ki je v povodju med reko Volgo in reko Don, rezervat vsebuje 5 grozdov (odsekov), ki so v zahodnem delu Volškega višavja na ozemlju regije Penza.[169][170]
Prioksko-Terasni naravni rezervat Prioksko-Terrasny Zapovednik Moskovska oblast
54°54′13″N 37°32′48″E / 54.90361°N 37.54667°E / 54.90361; 37.54667 (Prioksko-Terrasny)
Park:
Приокско-Террасный
4945 ha 1945 Eden najmanjših ruskih zapovednikov (naravnih rezervatov), ki se razprostira na površini 5000 hektarjev ob levem bregu reke Oke v okrožju Serpuhov v Moskovski oblasti.[171][172]
Prisurski naravni rezervat Čuvašija
55°2′0″N 46°45′0″E / 55.03333°N 46.75000°E / 55.03333; 46.75000 (Prisursky)
Park:
Присурский
9150 ha 1995 Trije deli: naravni rezervat Alatirski, ki je v dolini reke Sura (mešani iglavci in listopadni gozdovi) in dve majhni stepi na jugovzhodu (Batirevski Jalcjikski) [173][174]
Putoranski naravni rezervat Putorana Zapovednik Krasnojarski okraj
68°52′34″N 94°48′36″E / 68.87611°N 94.81000°E / 68.87611; 94.81000 (Putorana)
Park:
Путоранский
1.887.251 ha 1988 Je v središču planote Putorana, v severnem delu osrednje Sibirije, približno 100 km severno od polarnega kroga. Vsebuje popolne subarktične in arktične ekosisteme v izoliranem gorovju.[175][176]
Rdejski naravni rezervat Rdeysky Zapovednik Novgorodska oblast
57°16′0″N 30°48′0″E / 57.26667°N 30.80000°E / 57.26667; 30.80000 (Rdeysky)
Park:
Рдейский
36.922 ha 1994 Naravni rezervat je ustvarjen za zaščito ekosistemov močvirja severozahodne Rusije. Rdejsko jezero, glavno jezero na severozahodu rezervata, katerega del obale pripada rezervatu, izvira reke Rdeja, glavnega levega pritoka reke Lovat.[177][178]
Naravni rezervat Rostov Rostov Zapovednik Rostovska oblast
46°27′53″N 43°3′2″E / 46.46472°N 43.05056°E / 46.46472; 43.05056 (Rostov)
Park:
Ростовский
9465 ha 1995 Severozahodni del depresije Kuma-Manič, otokov jezera Manič-Gudilo, Požgani otoki in sosednje vode jezera. Zmerno suha stepa doline Manič.[179][180]

Biosferni rezervat "Rostovski" je dobil status leta 2008 s sklepom Sveta programa "Človek in biosfera" Unesca.

Sajano-Šušenski naravni rezervat Sayano-Shushenski Zapovednik Krasnojarski okraj
52°7′44″N 91°47′34″E / 52.12889°N 91.79278°E / 52.12889; 91.79278 (Sayano-Shushenski)
Park:
Саяно-Шушенский
390.368 ha 1976 Rezervat v oddaljenem območju Zahodnega Sajana na jugu ozemlja Krasnojarsk na levem bregu reke Jenisej na območju vpliva rezervoarja Sajano-Šušenskoje.[181][182]
Naravni rezervat Šajtan-Tau Shatan-Tau Zapovednik Orenburška oblast
51°47′17″N 57°25′3″E / 51.78806°N 57.41750°E / 51.78806; 57.41750 (Shaytan-Tau)
Park:
Шайтан-Тау
6726 ha 2014 Je v gorovju Šajtantau, južni Ural. Glavni namen rezervata je ohranjanje Dubravnaja stepe in pomembnih habitatov redkih vrst rastlin in živali.[183][184]
Naravni rezervat Šulgan-Taš Kapova Cave in Shulgan-Tash Baškortostan
53°2′N 57°3′E / 53.033°N 57.050°E / 53.033; 57.050 (Shulgan-Tash)
Park:
[1][mrtva povezava]
22.531 ha 2014 Šulgan-Taš vsebuje nekaj najstarejših jam človeških bivališč (Kapova jama), datiranih v 14.-17. stoletje pred našim štetjem. Rezervat je znan tudi po tem, da je edini rezervat na svetu za starodavno čebelarsko (čebelarsko) prakso gojenja divjih čebel v votlih drevesih.[185][186]
Naravni rezervat Sihote-Alin Sikhote-Alin Zapovednik Primorski okraj
45°20′0″N 136°10′0″E / 45.33333°N 136.16667°E / 45.33333; 136.16667 (Sikhote-Alin)
Park:
Сихотэ-Алинский им. К.Г. Абрамова
401.428 ha 1935 Gorovje v Primorskem in Habarovskem okraju v Rusiji, ki se razteza približno 900 kilometrov severovzhodno od ruskega pacifiškega pristanišča Vladivostok. Zmerni gozd in velika biotska raznovrstnost.[187][188]
Naravni rezervat Sohondo Sokhondo Zapovednik ukinjena Čitska oblast
49°41′37″N 111°5′27″E / 49.69361°N 111.09083°E / 49.69361; 111.09083 (Sokhondo)
Park:
Сохондинский
210.985 ha 1973 Eden najvišjih delov visokogorja Hentei-Čikoj z gorovjem Sohondo. Golec Sohondo je starodavni vulkan. Rezervat vključuje številna jezera ledeniškega izvora.[189][190]
Naravni rezervat Južni Ural South Ural Zapovednik Baškortostan
54°20′48″N 57°53′9″E / 54.34667°N 57.88583°E / 54.34667; 57.88583 (South Ural)
Park:
Южно-Уральский
252.800 ha 1979 Ekosistemi gorske tajge v najvišjem delu južnega Urala v Republiki Baškortostan in regiji Čeljabinsk. Več gorskih verig - Mašak, Zigalga, Nara Kumardak in Jamantau. Gora Jamantau z višino 1640 metrov je najvišja gora južnega Urala.[191][192]
Naravni rezervat Tajmir Taymyr Zapovednik Krasnojarski okraj
73°57′0″N 99°1′0″E / 73.95000°N 99.01667°E / 73.95000; 99.01667 (Taymyr)
Park:
Таймырский
1.781.928 ha 1979 Je na polotoku Tajmir v Krasnojarskem okraju. Območje je bilo ustanovljeno za gnezdišča rdečeprsih gosi (Branta ruficollis protection), kot tudi poletne rezidence divjih severnih jelenov (Rangifer tarandus) in biotsko raznovrstnost jezera Tajmir.[193][194]
Naravni rezervat Teberda Teberda Zapovednik Karačaj-Čerkezija
43°21′0″N 41°42′0″E / 43.35000°N 41.70000°E / 43.35000; 41.70000 (Teberda)
Park:
Тебердинский
84.996 ha 1936 Je na severnih pobočjih Visokega Kavkaza. Različnost terena je ekstremna: 31,7 % gozdov, 20 % travnikov, 8,5 % ledenikov, 38,4 % kamnin in melišč, 0,7 % - voda (157 jezer in 109 ledenikov).[195][196]
Tigirekski naravni rezervat Tigireksky Zapovednik Republika Altaj
51°0′0″N 82°55′0″E / 51.00000°N 82.91667°E / 51.00000; 82.91667 (Tigireksky)
Park:
Тигирекский
40.693 ha 1999 Jugozahodni del ozemlja Altaj, vključno z mejo. Černeva tajga in stepa; kraška pokrajina in jame.[197][198]
Naravni rezervat Tunguska Tunguska Krasnojarski okraj
60°43′53″N 101°58′3″E / 60.73139°N 101.96750°E / 60.73139; 101.96750 (Tunguska)
Park:
Тунгусский
296.562 ha 1995 Je v osrednjem delu Srednjesibirske planote. Zaradi meteorita leta 1908 je bilo posekanih in požganih več kot 2000 km2 borealnih gozdov. Tajga, prizadeta na območju nesreče, je bila obnovljena v zadnjih 100 letih.[199][200]
Biosferni rezervat kotline Uvs Nuur Tuva
50°41′0″N 94°2′0″E / 50.68333°N 94.03333°E / 50.68333; 94.03333 (Ubsunur Hollow)
Park:
Убсунурская котловина
323.198 ha 1993 Krhka gorska kotanja ali depresija, ki je na ozemeljski meji Mongolije in Republike Tuva Ruske federacije med gorami - gorovjem Tannu-Ola in gorovjem Altaj - del kombinacije dvignjenih zemljišč in depresij. Tu se najbolj severna puščava na svetu sreča z najbolj južnim območjem tundre na svetu[201][202]
Naravni rezervat Zgornji Tazovski Upper Taz Zapovednik Jamalo-Nenško avtonomno okružje
63°30′14″N 84°3′28″E / 63.50389°N 84.05778°E / 63.50389; 84.05778 (Upper Taz)
Park:
Верхне-Тазовский Arhivirano 2016-01-26 na Wayback Machine.
631.308 ha 1986 Ozemlje, ki je na vzhodno-osrednjem robu Zahodnosibirske nižine, je razdeljeno na dva gozdova - Pokolskoe in Taz, ki ščitita levi breg reke Rata.[203][204]
Usuriski naravni rezervat Ussurisky Zapovednik Primorsko okraj
43°40′49″N 132°32′44″E / 43.68028°N 132.54556°E / 43.68028; 132.54556 (Ussurisky)
Park:
Уссурийский
40.432 ha 1932 Je na južnem robu gorovja Przewalski, v zgornjem toku reke Komarovke. Na vzhodu rezervata so povirja desnih pritokov reke Artemivke.[205][206]
Naravni rezervat Višera Vishera Zapovednik Permski okraj
61°29′0″N 59°13′0″E / 61.48333°N 59.21667°E / 61.48333; 59.21667 (Vishera)
Park:
Вишерский
241.200 ha 1991 Več kot 75 %, ki ga pokrivajo gozdovi, je glavna reka Višera, ki teče skozi naravni rezervat približno 130 km. Skrajna severna točka naravnega rezervata (ki je tudi najsevernejša v Permskem okraju) je razdeljena na porečja reke Kame, Pečore in Oba. Manjši prebivalci tega kraja so ljudstvo Mansi, zaradi česar je zanimiva etnografska regija.[207][208]
Naravni rezervat Visim Old Stone Mountain, in the buffer zone of Visim Zapovednik Sverdlovska oblast
57°24′25″N 59°33′55″E / 57.40694°N 59.56528°E / 57.40694; 59.56528 (Visim)
Park:
Висимский
33.487 ha 1971 Južna tajga nizki srednji Ural. Večina rezervata je na njegovem zahodnem pobočju v povirju reke Sulёm, desnega pritoka reke Čusovoj, ki je del obsežnega porečja Volga-Kama.[209][210]
Naravni rezervat Vitim Towards east order of Vitim Zapovednik Irkutska oblast
57°12′10″N 116°48′28″E / 57.20278°N 116.80778°E / 57.20278; 116.80778 (Vitim)
Park:
Витимский
585.021 ha 1982 Del območja gora in jezer Sajano-Bajkal, severovzhodno od Bajkalskega jezera. Posebno znanstveno in kulturno vredno je jezero Oron.[211][212]
Volško-kamski naravni rezervat Volga-Kama Zapovednik Tatarstan
55°18′10″N 49°17′10″E / 55.30278°N 49.28611°E / 55.30278; 49.28611 (Volga-Kama)
Park:
Волжско-Камский Arhivirano 2016-12-21 na Wayback Machine.
10.091 ha 1960 Volško-kamski naravni rezervat je na sotočju reke Volge, reke Kame in reke Mjoša. Rezervat ima dva odseka, eden na levem bregu Volge, na dejanskem sotočju rek, drugi odsek približno 100 km navzgor po Volgi na zahodnem obrobju mesta Kazan.[213][214]
Voroneški naravni rezervat Voronezh Zapovednik Voroneška oblast
51°44′8″N 39°34′9″E / 51.73556°N 39.56917°E / 51.73556; 39.56917 (Voronezh)
Park:
Воронежский
31.053 ha 1927 Eden najstarejših naravnih rezervatov v Rusiji je 40 km severno od središča Voroneža. Prva poskusna drevesnica bobrov na svetu za vzrejo in preučevanje bobra.[215][216]
Naravni rezervat Voronina Voronina Zapovednik Tambovska oblast
51°31′29″N 42°36′52″E / 51.52472°N 42.61444°E / 51.52472; 42.61444 (Voronina)
Park:
Воронинский
10.819 ha 1994 Je v dolini reke Crov (desni pritok reke Hoper), gozdno-stepsko območje.[217][218]
Vranglov otok Wrangel Island Zapovednik Čukotka
71°14′0″N 179°25′0″E / 71.23333°N 179.41667°E / 71.23333; 179.41667 (Wrangel Island)
Park:
Остров Врангеля
2.225.650 ha 1976 Otok v Arktičnem oceanu, med Čukotskim in Vzhodnosibirskim morjem. Vrangelov otok leži ob poldnevniku 180 °. Sestavljen je iz južne obalne ravnine, ki je široka kar 15 km; osrednji pas nizkoreliefnih gora; in severno obmorsko ravnino, ki je široka kar 25 km.[219][220]
Juganski naravni rezervat Jerginsky Zapovednik Marij El
59°32′21″N 74°37′48″E / 59.53917°N 74.63000°E / 59.53917; 74.63000 (Jerginsky)
Park:
Юганский
648.636 ha 1982 V porečju Velikega Jugana (levi pritok Oba).[221][222]
Naravni rezervat Zeja Zeya Zapovednik Amurska oblast
53°57′46″N 127°22′21″E / 53.96278°N 127.37250°E / 53.96278; 127.37250 (Zeya)
Park:
[ Зейский]
99.390 ha 1963 Gorsko ozemlje na vzhodnem koncu grebena Tukuringra. Tajga gozd, macesen, mongolski hrast.[223][224]
Naravni rezervat Džiguli Zhiguli Zapovednik Samarska oblast
53°24′54″N 49°49′17″E / 53.41500°N 49.82139°E / 53.41500; 49.82139 (Zhiguli)
Park:
Жигулёвский им. И. И. Спрыгина
23.157 ha 1966 Je na Samara Bend v regiji Samara, kjer reka Volga niha okoli gorovja Žiguli.[225][226]

Unescova zaščita

[uredi | uredi kodo]

Biosferni rezervati

[uredi | uredi kodo]

Od leta 1978 je UNESCO več kot trideset ruskih naravnih rezervatov razglasil za biosferne rezervate.[227]

Svetovna dediščina

[uredi | uredi kodo]

Nekateri naravni rezervati v Rusiji so zaščiteni tudi s strani Unesca kot naravna svetovna dediščina:

Običajno naravni rezervat zavzema le del veliko večjega območja svetovne dediščine.

Sklici

[uredi | uredi kodo]
  1. Shtilmark (2003) p.2.
  2. Weiner (2000), p.91.
  3. Shtilmark (2003), pp.12-13.
  4. Shtilmark (2003), pp.17-18.
  5. Leopold (1968), pp.196-7.
  6. Shtilmark (2003), pp.10-13;Weiner (2000), p.12.
  7. Shtilmark (2003), p.25.
  8. »Kedrovaya Pad'«.
  9. Shtilmark (2003), pp.24-25.
  10. Shtilmark (2003), p.29.
  11. »Astrakhan Zapovednik«.
  12. Shtilmark (2003), p.30; Weiner (2000), p.27.
  13. Shtilmark (2003), p.34; Weiner (2000), p.28.
  14. Weiner (2000), p.251.
  15. Shtilmark (2003), p.206.
  16. Shtilmark (2003), p.118; Weiner (1999), p.102.
  17. »Altay Zapovednik«.
  18. Shtilmark (2003), p.135; Weiner (1999), p.296.
  19. Shtilmark (2003), p.137.
  20. Shtilmark (2003), p.71.
  21. Shtilmark (2003), p.67.
  22. Shtilmark (2003), pp.67, 84, 96; Volkov (1996), p.9.
  23. Filonov & Nukhimovskaya (1990).
  24. Montgomery (2007), pp.150-8, 172-4.
  25. »Altai (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  26. »Altai (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 24. decembra 2015. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  27. »Astrakhan (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  28. »Astrakhan (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  29. »Azas (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 15. oktobra 2014. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  30. »Azas (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  31. »Baikalsky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  32. »Baikalsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  33. »Baykal-Lena (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  34. »Baykal-Lena (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 30. oktobra 2017. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  35. »Barguzin (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  36. »Barguzin (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  37. »Basegi (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  38. »Basegi (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  39. »Bashkirski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  40. »Bashkirski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  41. »Bastak (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  42. »Bastak (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  43. »Belogorye (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  44. »Belogorye (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  45. »Bogdinsko-Baskunchakski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  46. »Bogdinsko-Baskunchakski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  47. »Bolon (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  48. »Bolon (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  49. »Khekhtsirsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 23. februarja 2016.
  50. »Botcha (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  51. »Botcha (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  52. »Bryansk Forest (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  53. »Bryansk Forest (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  54. »Bureya (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  55. »Bureya (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  56. »Caucasus (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  57. »Caucasus (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  58. »Central Tsernozemsky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  59. »Central Tsernozemsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  60. »Central Forest (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  61. »Central Forest (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  62. »Central Siberia (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  63. »Central Siberia (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  64. »ООПТ России - Елогуйский федеральный заказник«. oopt.info.
  65. »Chyornye Zemli (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  66. »Chyornye Zemli (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  67. »Dagestan (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 12. oktobra 2019. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  68. »Dagestan (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 26. oktobra 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  69. »Dalnevostochny Morskoy (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 17. junija 2017. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  70. »Dalnevostochny Morskoy (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  71. »Darwin (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  72. »Darwin (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  73. »Dauriya (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  74. »Dauriya (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  75. »Denezhkin Kamen (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  76. »Denezhkin Kamen (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  77. »Dzherginsky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 25. februarja 2020. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  78. »Dzherginsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  79. "Dzhugdzursky (Official Reserve Website)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  80. »Dzhugdzursky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  81. "East Ural (Official Reserve Website)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  82. "East Ural (Protected Russia)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  83. »Erzi (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 18. julija 2020. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  84. "Erzi (Protected Russia)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  85. »Galitsya Gora (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  86. »Galitsya Gora (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  87. »Great Arctic (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  88. »Great Arctic (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  89. »Gydan (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 25. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  90. »Gydan (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  91. »Ilmen (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  92. »Ilmen (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  93. »Kabardino-Balkarski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  94. »Kabardino-Balkarski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  95. »Kaluzhskiye Zaseki (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  96. »Kaluzhskiye Zaseki (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  97. »Kandalaksha (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 6. septembra 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  98. »Kandalaksha (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  99. »Katun (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  100. »Katun (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  101. »Kedrovaya Pad (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  102. »Kedrovaya Pad (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  103. »Kerzhinski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  104. »Kerzhinski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  105. »Khanka (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  106. »Khanka (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  107. »Khakasski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  108. »Khakasski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  109. "Khingan (Official Reserve Website)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  110. »Khingan (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  111. »Khopyor (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  112. »Khopyor (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  113. »Kivach (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  114. »Kivach (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  115. »Kologrivsky Les (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 24. julija 2016.
  116. »Kologrivsky Les (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 24. julija 2016.
  117. »Komandor (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  118. »Komandor (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  119. "Komsomolsk (Official Reserve Website)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  120. »Komsomolsk (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  121. »Koryak (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 11. junija 2014. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  122. »Koryak (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  123. »Kostamuksha (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  124. »Kostamuksha (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  125. »Kronotsky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  126. »Kronotski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  127. »Kurils (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  128. »Kurils (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  129. »Kuznetsk Alatau (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  130. »Kuznetsk Alatau (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  131. »Lapland (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  132. »Lapland (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  133. »Lazovski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  134. »Lazovski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  135. »Lena Delta (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  136. »Lena Delta (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  137. »Little Sosva (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 11. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  138. »Little Sosva (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  139. »Magadan (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  140. »Magadan (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 5. februarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  141. »Mordovski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 24. maja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  142. »Mordovski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  143. »Nenets (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 11. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  144. »Nenets (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  145. »Nizhnesvirsky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  146. »Nizhnesvirsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  147. »Nora (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 26. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  148. »Nora (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  149. »North Ossetia (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  150. »North Ossetia (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  151. »Nurgush (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  152. »Nurgush (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  153. »Oka (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  154. »Oka (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 25. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  155. »Olyokma (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 22. maja 2013. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  156. »Olyokma (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  157. »Orenburg (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  158. »Orenburg (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  159. »Pasvik (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  160. »Pasvik (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  161. »Pechoro-Ilych (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 13. marca 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  162. »Pechoro-Ilych (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  163. »Pinezhsky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  164. »Pinezhsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  165. "Polistovsky (Official Reserve Website)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  166. »Polistovsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  167. »Poronaysky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  168. »Poronaysky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  169. »Pribolshky Les (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  170. "Pribolshky Les (Protected Russia)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  171. »Prioksko-Terrasny (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  172. »Prioksko-Terrasny (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  173. »Prisurski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  174. »Prisurski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  175. »Putorana (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  176. »Putorana (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  177. »Rdeysky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  178. »Rdeysky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  179. »Rostov (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  180. »Rostov (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 25. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  181. »Sayano-Shushenski (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  182. »Sayano-Shushenski (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 24. decembra 2015. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  183. »Shaytan-Tay (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  184. »Shaytan-Tay (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  185. »Shatan-Tay (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  186. »Shatan-Tay (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  187. »Sikhote-Alin (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  188. »Sikhote-Alin (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  189. »Sokhondo (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  190. »Sokhondo (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  191. »South Ural (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  192. »South Ural (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  193. »Taymyr (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  194. »Taymyr (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  195. »Teberda (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 5. decembra 2017. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  196. »Teberda (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  197. »Tigirekskiy (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 27. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  198. »Tigirekskiy (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  199. »Tunguska (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  200. »Tunguska (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  201. »Ubsunur Hollow (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  202. »Ubsunur Hollow (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  203. »Upper Taz (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 26. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  204. »Upper Taz (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 25. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  205. »Ussurisky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 25. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  206. »Ussurisky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  207. »Vishera (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  208. »Vishera (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  209. »Visim (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  210. »Visim (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  211. »Vitim (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 27. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  212. »Vitim (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  213. »Vosshko-Kamisky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 21. decembra 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  214. »Vosshko-Kamisky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  215. »Voronezh (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  216. »Voronezh (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  217. »Voronina (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 21. oktobra 2017. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  218. »Voronina (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  219. »Wrangel Island (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  220. »Wrangel Island (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  221. »Jerginsky (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 18. januarja 2016. Pridobljeno 18. januarja 2016.
  222. »Jerginsky (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  223. "Zeya (Official Reserve Website)" (in Russian), Ministry of Natural Resources and Environment (Russia).
  224. »Zeya (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  225. »Zhiguli (Official Reserve Website)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  226. »Zhiguli (Protected Russia)« (v ruščini). Ministry of Natural Resources and Environment (Russia). Pridobljeno 18. januarja 2016.
  227. »Europe & North America | United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization«. www.unesco.org. Arhivirano iz spletišča dne 22. februarja 2008.
  • Filonov, K.P. & Nukhimovskaya, Yu. D. (1990) Letopis' prirody v zapovednikakh SSSR: metodicheskoye posobiye. Moscow: Nauka. ISBN 5-02-005470-4.
  • Kokorin, A.O., Kozharinov, A.V. & Minin A.A. (2001) Climate Change Impact on Ecosystems. Moscow: WWF. ISBN 5-89932-024-9.
  • Leopold, Aldo (1968) Sand County Almanac. London (&c): Oxford University Press. ISBN 0-19-500777-8.
  • Montgomery, D.R. Dirt: the Erosion of Civilizations. Berkeley (&c): University of California Press. ISBN 0-520-24870-8.
  • Shtil'mark, F.R. (2003) History of the Russian Zapovedniks 1895-1995. Edinburgh: Russian Nature Press. ISBN 0-9532990-2-3.
  • Volkov, A.E. (ed.) (1996) Strict Nature Reserves (Zapovedniki) of Russia: Collection of Chronicle of Nature data for 1991-1992. Moscow: Sabashnikov Publishers. ISBN 5-8242-0051-3.
  • Weiner, D.R. (1999) A Little Corner of Freedom: Russian Nature Protection from Stalin to Gorbachev. Berkeley: University of California Press. ISBN 0-520-23213-5.
  • Weiner, D.R. (2000) Models of Nature: Ecology, Conservation & Cultural Revolution in Soviet Russia (2nd edition). Pittsburgh Pa: University of Pittsburgh Press. ISBN 0-8229-5733-7.
  • Zapovedniks Arhivirano 2009-01-25 na Wayback Machine., under "Russian Protected Areas," at russianconservation.org, retrieved December 19, 2005.

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]