Wikipedija:Avtobiografija
Stran je smernica slovenske Wikipedije. Sprejema jo velika večina urejevalcev in je standard, ki naj mu sledijo vsi sodelavci. Vendar jo je treba brati z razumom ter dopustiti občasne izjeme. Pri urejanju smernice pazite, da spremembe resnično izražajo soglasje skupnosti. Kadar o tem niste prepričani, se najprej pogovorite na pogovorni strani. |
|
Jedrce: Tu se nahajajo biografije, ne avtobiografije. Izogibajte se pisanju ali urejanju članka o sebi, razen če popravljate nedvoumne podatkovne napake. |
Pisanje avtobiografije je v Wikipediji močno odsvetovano, razen če je bilo vaše pisanje odobreno s strani drugih urednikov v skupnosti. Urejanje biografije o sebi se lahko naredi le v nedvoumnih primerih.
Izogibanje takšnim urejanjem ohranja Wikipidijo nepristransko in pomaga pri izogibanju vsiljevanja določenih stališč.
Pisanje avtobiografij je nezaželeno, ker je težko napisati nepristransko in preverljivo avtobiografijo.
Če ste karkoli o določeni temi že objavljali drugje, se veselimo vaše strokovnosti pri urejanju Wikipedijinih člankov. Vendar pa mora biti kljub temu vsak članek napisan nepristransko, pošteno in izčrpno z namenom širjenja znanja o témi. Prosimo, da pozabite na lastne predsodke, ko bogatite znanje bralcev. Članki, ki obstajajo predvsem zaradi širjenja lastnih interesov tvorca članka, bodo po vsej verjetnosti izbrisani.
Problem z avtobiografijami
[uredi | uredi kodo]Rečeno je bilo, da je bilo rojstvo Zaphoda Beeblebroxa označeno s potresi, visokim plimovanjem, tornadi, požari, eksplozijami treh sosednjih zvezd in kmalu zatem je sledilo čez šest in tri četrtine milijona tožb za škodo s strani vseh glavnih lastnikov ozemelj v tem Galaktičnem sektorju. Kakorkoli, edina oseba, ki je o tem govorila, je bil Beeblebrox sam, in o tem obstaja več različnih teorij, ki to razlagajo.
Čeprav šaljivo, zgornji primer ponazarja osnovne probleme z avtobiografijami:
- Pogosto so pristranske, običajno pozitivno pristranske. Ljudje bodo o sebi pisali preveč pozitivno; pogosto bodo mnenja predstavljali kot dejstva. Wikipedija teži k izogibanju predstavljanja mnenj kot dejstev. Nepristransko stališče ne pomeni le pisanja v tretji osebi.
- Lahko se zgodi, da so nepreverljive. Če si edini vir za določeno dejstvo o sebi le ti sam, ga bralci ne morejo preveriti. (Običajno se to nanaša na pričakovanja, želje, razmišljanja ali prizadevanja.) Ni načina kako bi bralci lahko preverili kaj ti razmišljaš. Vse v Wikipediji mora biti preverljivo.
- Pogosto vsebujejo izvirno raziskovanje. Ljudje pogosto vključijo v avtobiografije informacije, ki niso bile objavljene še nikjer in so rezultat znanja iz prve roke. Wikipedija ni založba, ki objavlja podatke iz prve roke. Izvirno raziskovanje v Wikipediji ni dovoljeno.
Glej tudi
[uredi | uredi kodo]- Wikipedija:Biografije živečih oseb
- Wikipedija:Navzkrižje interesov
- Wikipedija:Merila za hitri izbris
- Kategorija:Povezani sodelavci
- Predloga:Povezani sodelavec
- Predloga:Avtobiografija
- Predloga:COI
Zunanje povezave
[uredi | uredi kodo]- Rogers Cadenhead (19. december 2005). »Wikipedia Founder Looks Out for Number 1«. cadenhead.org.