Vinsko kraljestvo Jeruzalemsko-Ormoških goric
Članek je bil v skladu s pravili brisanja predlagan za izbris. Če želite, lahko podate svoje mnenje o tem predlogu za brisanje. Navodila za predlaganje: {{subst:pzb}} • Prednaložena razprava • Seznam predlogov |
Vinsko kraljestvo Jeruzalemsko-Ormoških goric je samostojna suverena sekcija v Klubu Cerovčanov in v Turistično kulturnem društvu Ivanjkovci.
Ustanovitev[uredi | uredi kodo]
Cilj in namen ustanovitve je bil promocija vinogradništva in turizma v občini Ormož in krajevni skupnosti Ivanjkovci. Prav tako je cilj, da se da večja veljavnost vinskemu kralju Jeruzalemsko-Ormoških goric, ki je idejna zasnova ustanoviteljev Katje Kolarič in Mihaela Črešnjevca že leta 2018.
Uradno je kot društvo bilo ustanovljeno s 13. marcom 2023 in prav tako podprto iz strani župana in občine Ormož.[1] V mesecu maju pa se je društvo preimenovalo v Klub Cerovčanov, vinsko kraljestvo pa je postalo sekcija Kluba in prav tako sekcija TKD Ivanjkovci.
Predsednica sekcije je Katja Kolarič, ki pa je sama bila pred leti vinska kraljica Jeruzalemsko-Ormoških goric.
Odcepitev[uredi | uredi kodo]
Naziv in dejavnost vinskega kralja se je tako odcepila iz Turistično kultunega društva Ivanjkovci, ki je ta naziv podeljevala ob dogodku "Pozdrav trgatvi".[2]
Vodstvo in organizacija[uredi | uredi kodo]
Vinsko kraljestvo je organizirano v svoj izvršilni odbor, ki se imenuje Kolegij vinskega kraljestva in ga sestavlja predsednik in osem članov.
Vinsko kraljestvo ima tudi organizirano posebno vlogo za ustanovitelje društva, ki imajo po statutu navedene pravice in pooblastila:
- So svetovalno telo vsakega predsednika in mu pomagajo v odločitvah, prav tako izvršilnemu odboru.
- Vabljeni morajo biti na vse seje in zbore članov.
- Ustanovitelji imajo na zboru članov pravico, da članom društva potrdijo, da vodstvo dela v skladu s poslovnikom in zakonu o društvih.
- Prav tako lahko ustanovitelji v primeru slabega poslovanja vodstva predlagajo razrešitev predsednika, organov in pa tudi ukinitev društva.
- Ustanovitelji lahko imajo pravico do veta na določene odločitve organov društva. Vendar pa je treba poudariti, da te pravice ustanoviteljev ne smejo omejevati demokratičnega odločanja organov društva, saj je društvo samostojna pravna oseba, ki deluje na podlagi svojih organov in skladno s svojimi cilji in nameni.
Načrti in plani dela[uredi | uredi kodo]
- Degustacije vin: Organiziranje redne degustacije vin, kjer se člani društva in obiskovalci lahko seznanijo z različnimi vrstami vin in njihovimi značilnostmi. Vključevanje strokovnjakov, ki bodo lahko predstavili različne regije in njihove značilnosti ter se posvetili pariranju vina s hrano.
- Vinske ture: Organiziranje ture po vinskih kleteh in vinorodnih regijah, kjer bodo obiskovalci lahko spoznali različne vinarje, njihove načine pridelave vina in okušali njihova vina.
- Tečaji o vinih: Organiziranje tečajev, kjer se bodo člani društva in obiskovalci lahko naučili več o različnih vrstah vin, njihovih značilnostih, pridelavi in shranjevanju.
- Tematski večeri: Organiziranje tematskih večerov, kjer bodo obiskovalci lahko uživali ob vinu in hrani, ki se ujema z določeno temo. Na primer, lahko organizirate večer, posvečen vinu in siru, ali večer, posvečen lokalni kuhinji in vinu iz regije.
- Večeri vina in poezije: Organiziranje večerov, kjer bodo obiskovalci lahko uživali ob vinu in poeziji, ali tudi drugih književnih dogodkih.
- Festivali vin: Organiziranje vinske festivale, ki bodo privabili obiskovalce od drugod. Na festivalih lahko ponudite degustacije vin, predavanja in delavnice, glasbo in zabavo.
- Tržnice vina: Organiziranje tržnice vina, kjer bodo vinarji lahko prodajali svoja vina, obiskovalci pa jih lahko okušali in kupovali. Tržnice vina so lahko tudi odlična priložnost za promocijo lokalnih vinarjev.
- Izobraževalni programi: Organiziranje izobraževalnih programov za mlade ljudi in druge zainteresirane osebe, da bi jih poučili o pomenu vinskega turizma in kulturne dediščine vina.
- Oblikovanje turističnih poti: Razvijanje turističnih poti, ki bodo privabile obiskovalce, ki se zanimajo za vino in vinsko kulturo. Turistične poti lahko vključujejo obiske vinskih kleti, vinogradov, muzejev vina, zgodovinskih krajev in kulturnih prireditev, povezanih z vinom.
Sklici[uredi | uredi kodo]
- ↑ »V občini Ormož imamo novo društvo: Društvo vinskega kraljestva Jeruzalemsko-Ormoških goric | KTV ORMOŽ«. ktv-ormoz.si. Pridobljeno 26. marca 2023.
- ↑ »Vinska kraljica VTC 15 bo odslej "vinska kraljica Jeruzalemsko Ormoških goric", saj bo kraljevala tudi vinsko-turistični cesti 14 (VTC 14) | KTV ORMOŽ«. ktv-ormoz.si. Pridobljeno 26. marca 2023.