Socialistično samoupravljanje
![]() | Ta članek se opira na primarne vire ali vire, ki so povezani s subjektom, namesto, da bi se skliceval na neodvisne avtorje ali publikacije iz drugih virov. |
Socialistično samoupravljanje je bil družbeno politični sistem Socialistične federativne republike Jugoslavije. V Socialistični republiki Sloveniji je v letih 1974 - 1991 temeljil je na Ustavi SRS 1974[1] in Zakonu o združenem delu 1976.[2] Prejšnja državna lastnina je postala družbena lastnina. Preoblikovanju državnih podjetij v družbene organizacije združenega dela (OZD)[3] se je prijelo ime tozdiranje. Delovne organizacije (DO) ali sestavljene organizacije združenega dela (SOZD)[4] so namreč vključevale več temeljnih organizacij združenega dela (TOZD)[5], ki so se združevale na podlagi samoupravnih sporazumov[6]. Volitve so potekale po precej zamotanem delegatskem sistemu[7]. Na Univerzi v Ljubljani so bile fakultete visokošolske delovne organizacije (VDO), oddelki na njih pa visokošolske temeljne organizacije (VTO) ali visokošolske temeljne organizacije združenega dela (VTOZD)[8].
Sklici
[uredi | uredi kodo]- ↑ »Ustava Socialistične republike Slovenije (1974) – Wikivir«. sl.wikisource.org. Pridobljeno 7. februarja 2025.
- ↑ »PisRS - Pravno informacijski sistem«. pisrs.si. Pridobljeno 7. februarja 2025.
- ↑ OZD Agraria Koper : TOZD Proizvodnja : TOZD Trgovina in predelava : TOZD Kooperacija : TOZD Servisne delavnice : DS skupne službe (COBISS)
- ↑ [1] B. Pogačnik: Kako se razvijajo sozdi, Zbor občanov (1979), letnik 19, številka 19
- ↑ [2] V. B.. "Zakaj se zatika ustanavljanje TOZD." Javna tribuna (Ljubljana-Šiška) letnik 12. številka 94 (1973).
- ↑ Samoupravni sporazum o združevanju TOZD : raziskovalna naloga v okviru projekta TOZD in uspešno gospodarjenje / Šime Ivanjko (COBISS)
- ↑ Uresničevanje delegatskega sistema v TOZD : analiza rezultatov / Marjan Šetinc (1979) (COBISS)
- ↑ Dokumentacija Univerzitetne konference Zveze komunistov Slovenije (1983)(COBISS)