Pojdi na vsebino

Provinca Santiago (Dominikanska republika)

19°28′48″N 70°41′24″W / 19.48000°N 70.69000°W / 19.48000; -70.69000
Santiago
Provinca
Spomenik Herojem Obnovitvene vojne
Država Zastava Dominikanske republike Dominikanska republika
Prestolnica Santiago de los Caballeros
 - nadmorska višina 175 m
 - Koordinate 19°28′48″N 70°41′24″W / 19.48000°N 70.69000°W / 19.48000; -70.69000
Velikost 2.836,51 km2
Prebivalstvo 1,833,451 (2012)
Gostota prebivalstva 646,2 / km2
Provinca od leta 1844
Nižje stopnje upravne delitve 9 občin
21 občinskih okrajev
Kongresniki Senator
18 namestnikov
Časovni pas AST (UTC-4)
Območna koda 1-809 1-829 1-849
ISO 3166-2 DO-25
Poštna številka 51000
Provinca znotraj Dominikanske republike
Spletna stran: www.provinciasantiago.gov.do/

Santiago (španska izgovarjava: [sanˈtjaɣo]) je provinca na severu Dominikanske republike. Je industrijsko, izobraževalno in kulturno središče regije El Cibao.

Gospodarstvo

[uredi | uredi kodo]

V mestu najdemo industrijske obrate za proizvodnjo ruma, tekstila in tobačnih izdelkov. Pomembne ekonomske dejavnosti območja so tudi čevljarstvo, usnjarjenje in izdelovanje pohištva. V mestu se nahaja obsežen Prosti ekonomski center s štirimi večjimi Conami, prav tako pa tudi večja tovarna cementa.

Zdravstvo

[uredi | uredi kodo]

V mestu se nahaja večji Klinični center (»Clínica Unión Médica«), ki pokriva območje vseh trinajst provinc območja El Cibao.

Geografija

[uredi | uredi kodo]

Santiago se nahaja v središču doline Cibao, na prebivalca najbogatejši regiji države. Obkrožajo jo visoke gore, ki jo varujejo pred tropskimi orkani in omogočajo razcvet obsežnih tropskih deževnih gozdov.

Občine in občinski okraji

[uredi | uredi kodo]
Zemljevid občin province.
Obris mesta Santiago pri La Trinitarii

Provinca je bila 20. junija 2006 razdeljena na naslednje občine in občinske okraje (D.M.-je):[1]

Spodnja tabela prikazuje števila prebivalstev občin in občinskih okrajev iz popisa prebivalstva leta 2012. Mestno prebivalstvo vključuje prebivalce sedežev občin/občinskih okrajev, podeželsko prebivalstvo pa prebivalce okrožij (Secciones) in sosesk (Parajes) zunaj okrožij.[2]

Občina SkupnoMestno prebivalstvoPodeželsko prebivalstvo
Jánico 59.58619.62439.962
Licey al Medio 69.32120.01449.307
Puñal 69.30310.55658.747
Sabana Iglesia 53.52033.03420.486
San José de las Matas 109.07163.74945.322
Santiago de los Caballeros 1.198.7541.095.058103.696
Tamboril 102.86524.61078.255
Villa Bisonó 98.66652.27146.395
Villa González 72.36515.96956.396
Provinca Santiago 1.833.4511.334.885498.566

Za celoten seznam občin in občinskih okrajev države, glej Seznam občin Dominikanske republike.

Znane osebnosti

[uredi | uredi kodo]

Predsedniki Dominikanske republike:

Drugi politiki:

Bejzbolisti:

Drugi:

  1. ↑ Oficina Nacional de Estadistica; Departamento de Cartografia; Division de Limites y Linderos. »Listado de Codigos de Provincias, Municipio y Distritos Municipales, Actualizada a Junio 20 del 2006« (v španščini). Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 14. marca 2007. Pridobljeno 24. januarja 2007.
  2. ↑ Consejo Nacional de Población y Familia. »Censos y Proyecciones de la Población Dominicana por Regiones, Provincias, Municipios y Distritos Municipales, 2012« (PDF) (v španščini). Pridobljeno 11. januarja 2012.[mrtva povezava]

Zunanje povezave

[uredi | uredi kodo]