Estetska skupinska gimnastika

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Estetska gimnastika
Krovna zvezaMednarodna zveza estetske gimnastike (IFAGG)
Prvič organizirano2000 (Finska)
Značilnosti
KontaktNi kontakta z nasprotniki
KategorizacijaGimnastični šport
Olimpijske igreNe
Država ali regijaMednarodno

Estetska skupinska gimnastika (EG) je disciplina gimnastike, razvita iz finske "ženske gimnastike" (naisvoimistelu). Disciplina spominja na ritmično gimnastiko, vendar obstajajo nekatere pomembne razlike: pri estetski gimnastiki je poudarek na velikem in neprekinjenem gibanju telesa, ekipe pa so večje in pogosto sestavljajo 6-10 tekmovalk, nekatere mlajše ekipe pa so še večje. Poleg tega se rekviziti ne uporabljajo na mednarodnih tekmovanjih, saj so le v ritmični gimnastiki, kjer se uporabljajo obroč, žoga, kiji in trak. Šport zahteva telesne lastnosti, kot so gibčnost, ravnotežje, hitrost, moč, koordinacija in občutek za ritem, kjer so gibanja telesa poudarjena v toku, izrazni in estetski privlačnosti. Za dobro delovanje sta značilni enotnost in istočasnost. Tekmovalni program je sestavljen iz raznolikih gibov telesa, kot so valovita gibanja in nihaji, ravnotežja in piruete, skoki, plesni koraki in lifti.

Dolžina tekmovalnega programa je omejena na 2,15–2,45 minut. Tekmovalna obleka skupine mora biti dres v stilu estetske gimnastike, ob upoštevanju duha tekmovalnega športa. Velikost tekmovalnega prostora, ki je telovadna tepih, je 13 m x 13 m. Prostor je treba uporabljati raznoliko.

Mednarodna zveza za estetsko skupinsko gimnastiko (IFAGG) je bila ustanovljena leta 2003. [1] Nekatere izmed članic zveze so Avstralija, Bolgarija, Kanada, Češka, Danska, Estonija, Ferski otoki, Finska, Francija, Madžarska, Italija, Japonska, Rusija, Ukrajina in Španija. [2]

Starostne kategorije[uredi | uredi kodo]

V tem športu ekipe tekmujejo v naslednjih starostnih kategorijah:

  • Kategorija deklic 8–10 let
  • Kategorija deklic 10–12 let
  • Kategorija deklic 12–14 let
  • Mladinska kategorija: 14–16 let
  • Članska kategorija: nad 16 let

Poleg tega obstaja kategorija študentk iz univerze, kjer so tekmovalke stare 17 let in več. Na mednarodnih tekmovanjih A-kategorije, kot je svetovno prvenstvo, tekmujejo dekleta le v mladinski in članski kategoriji, poteka pa v okviru tekmovanja tudi mednarodni turnir mlajših kategorij.

Sojenje[uredi | uredi kodo]

Sodniško komisijo sestavljajo tri kategorije sodnic:

Tehnična komisija presodi, ali ima program vse zahtevane tehnične elemente, ki so v odvisni od starostne skupine tekmovalk, vendar jih običajno sestavljajo:

  • Ravnotežja: npr. Statična ravnotežja, dinamična ravnotežja (npr. Turlenta, iluzije, vrtilji) in serije ravnotežja
  • Skoki: npr. Skok v tuni, skok s škarjami, kozak, skok z obema nogama, upognjeni nogi
  • Celostna telesna gibanja: npr. Upogibanje, zamah telesa, valovanje telesa, krčenje, naslonjanje / ležanje, sprostitev, zvijanje
  • Gibi rok
  • Gibanja nog in plesni koraki
  • Akrobatika
  • Giblijvostni elementi (špage...)
  • Kombinacije

Komisija za umetniško vrednost ocenjuje kakovost tekmovalk, strukturo sestave ter izvirnost in izraznost sestave.

Izvedbena komisija odšteje napake, ki jih dekleta napravijo med programom. Npr., Nepravilna oblika elementov, nezadržana ravnotežja, težki pristanki v skokih, nedokončana celostna telesna gibanja in pomanjkanje sinhronizacije.

Najvišja skupna ocena je 20,00 točk, ki jo sestavljajo: tehnična vrednost (TV) 6,0, umetniška vrednost (AV) 4,0 in izvedba (EXE) 10,0. [3]

Svetovno prvenstvo v estetski gimnastiki[uredi | uredi kodo]

Mednarodna tekmovanja v estetski gimnastiki so razdeljena na tekmovanja A kategorije, ki vključujejo svetovna prvenstva, celinska prvenstva, tekmovanja v svetovnem pokalu, tekmovanja v mladinskem svetovnem pokalu in tekmovanja v B kategoriji, kar na primer vključuje mednarodna tekmovanja mlajših kategorij. [1] Arhivirano 2020-08-27 na Wayback Machine.

Estetska skupinska gimnastika je disciplina, ki je trenutno ne priznava Mednarodna gimnastična zveza . Mednarodna zveza za estetsko gimnastiko (IFAGG) od leta 2000 vsako leto organizira svetovna prvenstva. [4] [5]

Slovenija na svetovnem prvenstvu v estetski gimnastiki[uredi | uredi kodo]

Naše gimnastičarke so doslej kar petkrat nastopile na svetovnem prvenstvu. Že leta 1998 smo v Sloveniji pogledali čez meje ritmične gimnastike in se začeli zanimati za razvijanje izraznosti, kreativnosti, ženstvenosti in skupinskega duha. Slovenska ekipa se je udeležila že prvega svetovnega prvenstva, ki je bilo leta 2000 v Helsinkih, na Finskem. Barve slovenske zastave so bile nato zastopane tudi leta 2002 v Pragi, na Češkem in leta 2003 v Gradcu, v Avstriji.

Po daljšem premoru se je Slovenija ponovno pojavila na prvenstvu leta 2010 v Varni, v Bolgariji in nato še leta 2019 v Kartageni, v Španiji.

Evropsko prvenstvo v estetski gimnastiki[uredi | uredi kodo]

Evropsko prvenstvo od leta 2016 vsako leto organizira Mednarodna zveza za estetsko skupinsko gimnastiko (IFAGG). Od leta 2018 potekajo na vsaki dve leti.

Leto Izdaja Lokacija Zlato Srebrna Bronasta
2016 I Tartu  Finska
Minetit
 Rusija
Expressia
 Rusija
Madonna
2017 II Sofija  Rusija
Expressia
 Finska
Minetit
 Rusija
Madonna
Nihče ni bil nagrajen
2018 III Talin  Rusija
Madonna
 Finska
Minetit
 Rusija
Expressia
2021 IV Moskva  Rusija
Madonna
 Finska
Minetit
 Rusija
Amuazh
2023 IV Vanta  Finska
Minetit
 Bolgarija
The National Team
 Finska
Gloria

Reference[uredi | uredi kodo]

  1. Lajiesittely Arhivirano June 21, 2014, na Wayback Machine., Suomen Voimisteluliitto.
  2. »Members - International Federation of Aesthetic Group Gymnastics, IFAGG«. ifagg.sporttisaitti.com. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 17. maja 2018. Pridobljeno 16. maja 2018.
  3. INTERNATIONAL FEDERATION OF AESTHETIC GROUP GYMNASTICS, COMPETITION RULES OF AESTHETIC GROUP GYMNASTICS, Updated: February 2018
  4. World Championships Arhivirano 2020-08-19 na Wayback Machine., IFAAG World Championships.
  5. Results Arhivirano 2016-05-14 na Wayback Machine., IFAAG Results.