Komedija zmešnjav (Shakespeare): Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
mBrez povzetka urejanja
Vrstica 1: Vrstica 1:
'''Komedija zmešnjav''' je napisana po zgledu [[komedija|komedije]] "Dvojčka" rimskega dramatika Plavta. Eden stranskih motivov pa je iz Amfitriona. Pri [[Shakespeare|Shakespearu]] je manjše število oseb, dve novi pa sta Efežan in Sirakužan. Oče išče izgubljena dvojčka, ki sta izginila v brodolomu. V komediji Shakespeare poseže po železnem repertoarju komičnih situacij, t.j., situacijska komika, scenarij zamenjav, dvojniki, preoblačenje. V primerjavi s Plavtom je Shakespeare poglobil ljubezensko tematiko, ki že meji na farso.
'''Komedija zmešnjav''' je [[komedija]] [[Shakespeare|Williama Shakespearea]], napisana po zgledu komedije »Dvojčka« rimskega dramatika [[Plavt]]a. Eden stranskih motivov pa je iz [[Amfitrion]]a. Pri Shakespearu je manjše število oseb, dve novi pa sta Efežan in Sirakužan. Oče išče izgubljena dvojčka, ki sta izginila v brodolomu. V komediji Shakespeare poseže po železnem repertoarju komičnih situacij, t.j. [[situacijska komika]], scenarij zamenjav, dvojniki, preoblačenje. V primerjavi s Plavtom je Shakespeare poglobil [[ljubezen]]sko tematiko, ki že meji na [[farsa|farso]].
To je poleg Viharja tudi ena redkih iger, pri kateri Shakespeare uporablja pravilo treh enotnosti.
To je poleg [[Vihar (Shakespeare)|Viharja]] tudi ena redkih iger, pri kateri Shakespeare uporablja [[pravilo treh enotnosti]].


{{stub}}
[[Kategorija:Komedije]]
[[Kategorija:Komedije]]
[[Kategorija:Dela Williama Shakespearea]]
[[Kategorija:Dela Williama Shakespearea]]

Redakcija: 19:29, 29. maj 2007

Komedija zmešnjav je komedija Williama Shakespearea, napisana po zgledu komedije »Dvojčka« rimskega dramatika Plavta. Eden stranskih motivov pa je iz Amfitriona. Pri Shakespearu je manjše število oseb, dve novi pa sta Efežan in Sirakužan. Oče išče izgubljena dvojčka, ki sta izginila v brodolomu. V komediji Shakespeare poseže po železnem repertoarju komičnih situacij, t.j. situacijska komika, scenarij zamenjav, dvojniki, preoblačenje. V primerjavi s Plavtom je Shakespeare poglobil ljubezensko tematiko, ki že meji na farso. To je poleg Viharja tudi ena redkih iger, pri kateri Shakespeare uporablja pravilo treh enotnosti.