Grafika: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
LiiiLy (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
m vrnitev sprememb uporabnika »LiiiLy« (pogovor) na zadnje urejanje uporabnika »Dbc-Bot«
Vrstica 1: Vrstica 1:
'''Grafika''' je lahko:
----


* reproduktivna ali [[industrijska grafika]]
'''KAJ JE GRAFIKA'''
* [[umetniška grafika|umetniška ali originalna grafika]]
* [[računalniška grafika]]


== Zunanje povezave ==
----
{{Wikislovar|grafika|Grafika}}


{{razločitev}}
Grafika nastane z odtisom upodobitve na matrici. To je plošča (npr. lesena, kovinska ali steklena), na kateri je z rezanjem, praskanjem, jedkanjem in drugimi postopki, nastala upodobitev. Na tako pripravljeno matrico se nanese barve in upodobitev se lahko odtisne. Razvoj grafične dejavnosti in tiskarstva (kot industrije), je grafične upodobitve razširil med širši krog občinstva. Razlikujemo med umetniško oz. avtorsko grafiko na eni strani, ter reproduktivno (industrijsko), ki je tiskana v velikih nakladah.


[[en:Graphics]]

[[sv:Grafik]]
----

'''GRAFICNE TEHNIKE'''

----

Grafične tehnike so številne in mnogovrstne. Najstarejši grafični tehniki sta lesorez in bakrorez. Lesorez je tehnika visokega, bakrorez pa tehnika globokega tiska. Starejšim tehnikam (npr. lesorez, linorez, bakrorez, suha igla, jedkanica akvatinta, monotipija - pri tej tehniki dobimo le en odtis, litografija) se pridružujejo moderne (serigrafija oz. sitotisk), mešane tehnike in montaže. Vsebine grafičnih del se od slikarskih ne razlikujejo, pa tudi slogovnih razlik ni.


----

'''ZVRSTI TISKA'''

----


Tiskarske tehnike v grobem delimo na visoki tisk, globoki tisk in ploski tisk. Opisala bom te tiskarske tehnike.

 Pri VISOKEM TISKU (primera tega tiska sta linorez in lesorez) je risba v podlago (npr. v leseno ploščo) lahko gravirana ali izrezana. Barvo nanašamo z valjem na ostanke ravne ploskve. Izdolbene površine ostanejo neobarvane. Tiska se na suh, gladek papir (tudi na porozni japan papir). Rabimo tiskarski stroj s tiskačem oziroma drsnikom.

 Pri GLOBOKEM TISKU (primeri tega tiska: bakrorez, suha igla, akvatinta mezzotinta, vernis mou …) je risba izdolbena v podlago (npr. kovinsko ploščo). Posamezne dele ene plošče navaljamo z različnimi barvami. Barva se vtre v vdolbine. Tiska se na navlažen debelejši papir na stiskalnici na valje.


 Pri PLOSKEM TISKU (primera tega tiska sta monotipija, sitotisk) površino grafičnega (litografskega) kamna obrusimo. Rišemo z mastnim tušem ali litografsko kredo. Ne porisane površine jedkamo s solitrno kislino. Površino prevlečemo z raztopino gumiarabike. Speremo tuš/kredo in gumiarabiko. Navlažen kamen navaljamo z barvo, barva se oprime mastnih ne jedkanih površin – mokrih jedkanih se barva ne oprime. Tiskamo na gladek papir na stiskalnici s tiskačem oziroma drsnikom.

Redakcija: 22:24, 28. maj 2007

Grafika je lahko:

Zunanje povezave