Iluzija: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m pomankljuv članek
SieBot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: ur:فریب ِحس Spreminjanje: ru:Иллюзия
Vrstica 31: Vrstica 31:
[[pl:Iluzja]]
[[pl:Iluzja]]
[[pt:Ilusão]]
[[pt:Ilusão]]
[[ru:Иллюзия (психология)]]
[[ru:Иллюзия]]
[[sr:Илузија]]
[[sr:Илузија]]
[[sv:Illusion]]
[[sv:Illusion]]
[[ur:فریب ِحس]]

Redakcija: 00:12, 20. maj 2007

Iluzíja (latinsko illusio - utvara, samoprevara, slepilo) je popačenje čutnega zaznavanja. Nekaj kar je samo v naših glavah oziroma neresnična resnica. Večinoma služi kot obramba pred resničnostjo. Primer: Oče je puer aeternus (večni mladenič), ki ima sina. Sinu čez čas postane hudo, ker ni dobil primerne vzogoje (očetova vloga). Ko se oče loči od družine (žene, otroka), sin pade v iluzijo, kako bi bilo v redu, če bi bili spet družina in pozabi na prisotnost očeta, saj mu ni nudil nič več kot zdaj ko ga ni.

Optična iluzija Penroseov trikotnik, nemogoče telo, ki sta si ga neodvisno zamislila Oscar Reutersvärd in Roger Penrose.

Vsako človeško čutilo lahko zapeljejo iluzije, najbolj znane pa so optične iluzije. Nekatere iluzije so subjektivne. Različni ljudje zaznavajo iluzije različno ali pa tudi sploh ne.

V zgodovini poznamo tragični primer družine Adolfa Hitlerja. Adolfa je v otroštvu oče pretepal. Ker se ni znal zaščititi drugače, je očetovo ravnanje tolmačil s tem, da je njegov oče Jud. Judje pa tepejo svoje otroke (seveda to ni res). Ta njegov obrambni sistem se imenuje utvara ali iluzija.

Glej tudi