Disparevnija: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Thijs!bot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: it:Dispareunia
Thijs!bot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: pt:Dispareunia
Vrstica 38: Vrstica 38:
[[nl:Dyspareunie]]
[[nl:Dyspareunie]]
[[pl:Dyspareunia]]
[[pl:Dyspareunia]]
[[pt:Dispareunia]]

Redakcija: 15:29, 26. februar 2007

Dispareunija je boleč spolni odnos, zaradi medicinskih ali psiholoških vzrokov. Ta termin se uporablja skoraj izključno za ženske, čeprav lahko nastane problem tudi pri moških. Vzroki so dostikrat reverzibilni, čeprav včasih trajajo dlje, vendar lahko ob odstranitvi vzroka pogosto odstranimo tudi bolečino.

Dispareunijo je potrebno vedno smatrati najprej kot fizikalni in šele nato, ko smo izključili vse fizikalne vzroke, kot emocionalno. Pri večini primerov dispareunije obstaja tudi fizični vzrok bolečine. Le v ekstremnih oblikah, ob katerih se muskulatura medeničnega dna krči »nehote«, to stanje imenujemo vaginizem.

Simptomi

Ko nastopi bolečina, se pri ženski navadno zmanjša želja po užitku in vzburjenje se zmanjša. Zmanjšata se vlažnost in vaginalno razširjenje, prodiranje penisa postane boleče. Tudi po tem, ko se je vzrok bolečine že odstranil, lahko ženska še vedno občuti bolečino, ker jo pričakuje.

Dispareunijo lahko klasificiramo glede na čas, ko jo je ženska prvič začutila:

  • znotraj 2 tednov - dostikrat zaradi bolezni ali poškodbe globoko v medeničnih organih
  • po 2 tednih - originalni vzrok bolečine je lahko še vedno prisoten, kar pa ni nujno. Lahko vzrok tudi izgine, ženska pa ima še vedno bolečine, ki so povezane predvsem s pričakovanji, ki vodijo v suho in ozko vagino.

Vzroki

Obstajajo številni vzroki dispareunije, npr. infekcija (kandidiaza, trihomonas, infekcije sečil, ...), tumor, kseroza (suha nožnica, še posebej po menopavzi). Lahko nastane tudi po primerih obrednega poškodovanja spolovil, ko pride zaradi brazgotinjenja do takega zoženja nožnice, da je vhod preozek za prodiranje.

Zdravljenje

Dispareunijo zdravimo po naslednjih korakih:

  • Treba je zbrati podrobne podatke o bolnici.
  • Podrobno je treba preiskati spolne organe bolnice, da bi našli možen vzrok.
  • Če najdemo vzrok, je potrebno bolnici tudi podrobno razložiti zakaj je do bolečine prišlo.
  • Če se da, je potrebno odstraniti vzrok.
  • Ženska naj uporabi večje količine lubrikantov, da bi bilo boleče draženje čim manjše. Z lubrikantom se ne sme ravnati varčno. Večje količine ga je potrebno nanesti na penis in vulvo. Ženska naj uporabi brisače, ki si jih da pod 'zadnjo plat', da se postelja ne zmoči.
  • Ženska naj vzame penis v roke in sama kontrolira do kje sme moški prodreti.
  • Partnerja morata v svoje spolno življenje dodati prijetna, spolno poživljajoča doživetja k svoji spolni praksi, recimo skupno kopanje (ob katerem ni cilj samo higiena), vzajemna nežnost brez penetracije, uporaba erotičnih slik, knjig. Take aktivnosti povečajo naravno vlaženje in vaginalno razširjanje, oboje zmanjša trenje in bolečino.
  • Sprememba spolnega položaja, tako da ima ženska več kontrole nad penetracijo: maksimalna globina penetracije penisa nastane, ko ženska leži na hrbtu in medenico spodvije navzgor in da noge čez ramena moškega. Minimalna globina penetracije je takrat, ko se ženska uleže na hrbet in iztegne svoje noge na posteljo in jih stisne skupaj, noge moškega pa objamejo njene. Rahlo bolj prijetna je različica, ko se ženska vleže na trebuh in iztegne noge.

Izvor