Abelova grupa: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Thijs!bot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: sr:Абелова група
Thijs!bot (pogovor | prispevki)
m robot Odstranjevanje: ru-sib:Абелева стаечка
Vrstica 31: Vrstica 31:
[[ro:Grup abelian]]
[[ro:Grup abelian]]
[[ru:Абелева группа]]
[[ru:Абелева группа]]
[[ru-sib:Абелева стаечка]]
[[sk:Abelovská grupa]]
[[sk:Abelovská grupa]]
[[sr:Абелова група]]
[[sr:Абелова група]]

Redakcija: 09:54, 23. februar 2007

Abelova grupa je v abstraktni algebri takšna grupa (G, *), ki je tudi komutativna, se pravi, v kateri enakost a * b = b * a velja za poljubna elementa a in b iz G. Abelove grupe so dobile ime po Nielsu Henriku Abelu.

Če je grupa Abelova, operacijo navadno pišemo kot + namesto *, nevtralni element kot 0 (pogosto v tem kontekstu imenovan ničelni element) in inverz elementa a kot -a.

Primeri Abelovih grup vključujejo vse ciklične grupe, kot so cela števila Z (za seštevanje) in cela števila po modulu n Zn (tudi za seštevanje). Realna števila sestavljajo Abelovo grupo za seštevanje, kot tudi neničelna realna števila za množenje. Vsako polje na enak način porodi dve Abelovi grupi. Drug pomemben primer je faktorska grupa Q/Z, kot injektivni kogenerator.

Če je n naravno število in je x element Abelove grupe G, potem lahko definiramo nx kot x + x + ... + x (n sumandov) in (-n)x = -(nx). Na ta način G postane modul nad obsegom celih števil Z. Pravzaprav lahko module nad Z poistovetimo z Abelovimi grupami.