Tanzanija: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
YurikBot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: az:Tanzaniya
JAnDbot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: pam:Tanzania
Vrstica 120: Vrstica 120:
[[no:Tanzania]]
[[no:Tanzania]]
[[oc:Tanzania]]
[[oc:Tanzania]]
[[pam:Tanzania]]
[[pl:Tanzania]]
[[pl:Tanzania]]
[[ps:تانزانيه]]
[[ps:تانزانيه]]

Redakcija: 12:01, 30. avgust 2006

Jamhuri ya Muungano wa Tanzania
Zastava Tanzanije Grb Tanzanije
Nacionalno geslo: Uhuru na Umoja (svahilsko: »Svoboda in enotnost«)
Uradni jezik svahilščina
Glavno mesto Dodoma, Dar es Salam
Predsednik Benjamin William Mkapa
Predsednik vlade Frederick Sumaye
Površina
 - Skupno
 - voda

945.090 km²
59.050 km² (6,2 %)
Prebivalstvo
 - Skupno (2000)
 - Gostota

35.922.454
20/km²
Neodvisnost
Datum
Združitev
Datum združitve
od Združenega kraljestva
9. december 1961
Tanganjika in Zanzibar
26. april 1964
Valuta tanzanijski šiling
Časovni pas UTC+3
Državna himna Mungo Ibariki Afrika (Bog blagoslovi Afriko)
Vrhnja internetna domena .TZ
Nacionalna klicna koda 255

Združena republika Tanzanija (svahilsko: Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) ali krajše Tanzanija je obmorska država na vzhodni obali Srednje Afrike, nastala z združitvijo Tanganjike in Zanzibarja leta 1964. Na severu meji na Kenijo in Ugando, na zahodu na Ruando, Burundi in DR Kongo, na jugu na Zambijo, Malavi in Mozambik, ter na vzhodu na Indijski ocean.

Zgodovina

Obalno področje je poznano tujcem že v rimski dobi. Arabski trgovci v 8. stoletju ustanovijo na obali številne trgovske postojanke. Kasneje v 12. stoletju se jim pridružijo trgovci iz Perzije in Indije, ustanovijo mesta in manjše trgovske države.

Leta 1498 portugalski pomorščak Vasco da Gama na poti v Indijo razišče vzhodnoafriško obalo. Leta 1506 Portugalci zahtevajo nadzor nad celotno obalo, vendar je le ta neznaten. S pomočjo Arabcev uspejo obalni prebivalci pregnati Portugalce s področja severno od reke Ruvuma v zgodnjem 18. stoletju. Leta 1841 omanski sultan Seyyid Said (1804 - 1856) z zahtevo nad obalnim pasom premakne svoje glavno mesto iz Masqata na otok Zanzibar, s čimer na območju osnuje močno arabsko elito.

Konec 18. stoletja je bila notranjost Tanzanije še dokaj neznana zahodnjakom. Zahodna obala Viktorijinega jezera je obsegala več manjših kraljestev, ki so bila tesno povezana z njihovimi močnejšimi sosedi v Ruandi, Burundiju in Bugandi. Raziskovanje s strani Evropejcev se začne sredi 19. stoletja s prihodom nemških misijonarjev. Nemški kolonialni interesi se stopnjujejo leta 1884 s podpisom številnih sporazumov med nemško vlado in krajevnimi poglavarji in ustanovitvijo Nemške vzhodnoafriške družbe. V letih 1886 in 1890 pride do britansko nemškega sporazuma o razmejitvi vplivnega območja vzhodne Afrike. Leta 1891 nemška vlada prevzame nadzor od Nemške vzhodnoafriške družbe in postavi guvernerja s središčem v Dar es Salamu, medtem ko Zanzibar prevzame Velika Britanija. Konec 19. stoletja in začetek 20. stoletja je v znamenju upora domačinov proti nemškim kolonialistom, ki ima svoj vrh v uporu Maji Maji (1905 - 1907). Nemška dominacija nad Tanganjiko se konča konec 1. svetovne vojne, ko nadzor nad večino ozemlja prevzame Velika Britanija pod mandatom Lige narodov. Po 2. svetovni vojni Tanganjika postane skrbniško ozemlje Združenih narodov pod britanskim nadzorom.

Leta 1954 Julius Nyerere ustanovi Afriško narodno zvezo Tanganjike (TANU), s katero v maju 1961, ko Tanganjika postane avtonomna, postane z novo ustavo ministrski predsednik. Popolno neodvisnost Tanganjika doseže 9. decembra 1961.

Zanzibar postane kot ustavna monarhija pod sultanom neodvisen 19. decembra 1963. Po uporu proti sultanu in novi vladi s strani afriške večine 12. januarja 1964 se Zanzibar 26. aprila 1964 politično združi s Tanganjiko v Združeno republiko Tanganjike in Zanzibarja. 29. oktobra 1964 se preimenuje v Združeno republiko Tanzanijo.

Glej tudi

Zunanje povezave