Dolgonoge kure: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
YurikBot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: sk:Tinamotvaré
YurikBot (pogovor | prispevki)
Vrstica 50: Vrstica 50:
[[en:Tinamou]]
[[en:Tinamou]]
[[eo:Tinamo]]
[[eo:Tinamo]]
[[es:Tinamiformes]]
[[fi:Tinamit]]
[[fi:Tinamit]]
[[fr:Tinamiformes]]
[[fr:Tinamiformes]]
[[he:טינמאים]]
[[he:טינמאים]]
[[hr:Tinamuovke]]
[[hr:Tinamuovke]]
[[hu:Tinamufélék]]
[[it:Tinamiformes]]
[[it:Tinamiformes]]
[[ja:シギダチョウ目]]
[[ja:シギダチョウ目]]
Vrstica 60: Vrstica 62:
[[pl:Kusakowate (ptaki)]]
[[pl:Kusakowate (ptaki)]]
[[pt:Tinamiformes]]
[[pt:Tinamiformes]]
[[ru:Скрытохвостые]]
[[sk:Tinamotvaré]]
[[sk:Tinamotvaré]]
[[zh:䳍形目]]
[[zh:䳍形目]]

Redakcija: 15:13, 4. avgust 2006

Predloga:Taxobox begin Predloga:Taxobox image Predloga:Taxobox begin placement Predloga:Taxobox regnum entry Predloga:Taxobox phylum entry Predloga:Taxobox subphylum entry Predloga:Taxobox classis entry Predloga:Taxobox ordo entry Predloga:Taxobox familia entry Predloga:Taxobox end placement Predloga:Taxobox section subdivision Tinamus
Nothocercus
Crypturellus
Rhynchotus
Nothoprocta
Nothura
Taoniscus
Eudromia
Tinamotis Predloga:Taxobox end

Dolgonóge kúre (znanstveno latinsko ime Tinamiformes) so red ptic, v katerega spada edina družina :

Družina dolgonogih kur vsebuje približno 47 vrst v devetih rodovih. Družina Tinamidae vsebuje tri rodove, preostalih šest pa poddružina Rhynchotine.

Ime reda izhaja iz besede tinamu, kar je ime indijanskih staroselcev Francoske Gvajane za dolgonoge kure.

V Evropi ne živi nobena vrsta. Čeprav so podobne drugim pticam, ki domujejo pri tleh, kot so prepelice in koconoge kure (divje kure), nimajo bližnjih sorodnikov in jih uvrščamo v svoj red.

Ptice so gondvanskega porekla in so najbolj sorodne nojevcem. Čeprav ni veliko fosilnih ostankov v Južni Ameriki, oziroma jih morda še niso odkrili, najstarejši fosil dolgonogih kur izvira iz miocenskih skladov pred 10 milijoni let.

Skupaj z nojevci tvorijo nadred staročeljustnikov ali neletečih ptičev Paleognathae in se ločijo od večine sodobnih ptičev, ki tvori nadred novočeljustnikov Neognathae. Menijo, da so dolgonoge kure med najpreprostejšimi živimi ptiči, ker so obdržale več značilnosti svojih plazilskih prednikov.

V Južni Ameriki do Mehike živi 47 vrst v zelo širokem bivalnem področju. Njihova hrana je raznovrstna, od žuželk, semen do jagod.

Te ptice vidijo redko. Večina naseljuje tropske nižine Južne Amerike, praviloma v temnem, gostem gozdu. Nekatere vrste se pojavljajo vse do Mehike. Čeprav so nekatere vrste zelo pogoste, te ptice živijo odmaknjeno. Nekaj vrst živi na bolj odprtem, travnatem področju, vendar so tudi te oprezne. Dolgonoge kure ležejo več jajc, ki so živih barv in močnega sijaja, podobnega porcelanastemu. Mladiči hitro dorastejo in lahko tečejo že kmalu po izvalitvi.