Zeleni trdoživ: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Brez povzetka urejanja
Oznake: ponavljanje znakov mobilno urejanje mobilno spletno urejanje
m vrnitev sprememb uporabnika 193.2.215.41 (pogovor) na zadnje urejanje uporabnika Yerpo
Vrstica 15: Vrstica 15:
}}
}}


'''Zeleni trdoživ''' ([[Znanstvena klasifikacija živih bitij|znanstveno ime]] '''''Hydra (Chlorohydra) viridissima''''') je [[vrsta (biologija)|vrsta]] [[trdoživ]]a, ki živi na večini območij zmernega podnebnega pasu. Gre za pogost organizem, ki ga lahko najdemo v stoječih vodah od zgodnje pomladi do pozne jeseni, pritrjenega na liste in spodnje strani stebel vodnih rastlin. Značilno zeleno barvo mu dajejo enocelične [[alge]] ''[[Chlorella]]'' v celicah [[gastrodermis]]a, s katerimi živi v simbiozi. Od njih dobi organske snovi, s katerimi se prehranjuje, alge pa v zameno dobijo za [[fotosinteza|fotosintezo]] potreben [[ogljikov dioksid]], ki nastaja pri [[celično dihanje|celičnem dihanju]], in odpadne produkte presnove. Zato je zeleni trdoživ na splošno manj plenilski od aposimbiotskih vrst lalalallalalalalalalalalalallalalala
'''Zeleni trdoživ''' ([[Znanstvena klasifikacija živih bitij|znanstveno ime]] '''''Hydra (Chlorohydra) viridissima''''') je [[vrsta (biologija)|vrsta]] [[trdoživ]]a, ki živi na večini območij zmernega podnebnega pasu. Gre za pogost organizem, ki ga lahko najdemo v stoječih vodah od zgodnje pomladi do pozne jeseni, pritrjenega na liste in spodnje strani stebel vodnih rastlin. Značilno zeleno barvo mu dajejo enocelične [[alge]] ''[[Chlorella]]'' v celicah [[gastrodermis]]a, s katerimi živi v simbiozi. Od njih dobi organske snovi, s katerimi se prehranjuje, alge pa v zameno dobijo za [[fotosinteza|fotosintezo]] potreben [[ogljikov dioksid]], ki nastaja pri [[celično dihanje|celičnem dihanju]], in odpadne produkte presnove. Zato je zeleni trdoživ na splošno manj plenilski od aposimbiotskih vrst trdoživov.


== Sklici in opombe ==
== Sklici in opombe ==

Redakcija: 12:11, 10. junij 2020

Zeleni trdoživ

Znanstvena klasifikacija
Kraljestvo: Animalia (živali)
Deblo: Cnidaria (ožigalkarji)
Razred: Hydrozoa (trdoživnjaki)
Red: Hydroida (hidroidi)
Družina: Hydridae (sladkovodni trdoživi)
Rod: Hydra (sladkovodni trdoživ)
Vrsta: H. viridissima
Znanstveno ime
Hydra viridissima
Pallas, 1766
Sinonimi

Zeleni trdoživ (znanstveno ime Hydra (Chlorohydra) viridissima) je vrsta trdoživa, ki živi na večini območij zmernega podnebnega pasu. Gre za pogost organizem, ki ga lahko najdemo v stoječih vodah od zgodnje pomladi do pozne jeseni, pritrjenega na liste in spodnje strani stebel vodnih rastlin. Značilno zeleno barvo mu dajejo enocelične alge Chlorella v celicah gastrodermisa, s katerimi živi v simbiozi. Od njih dobi organske snovi, s katerimi se prehranjuje, alge pa v zameno dobijo za fotosintezo potreben ogljikov dioksid, ki nastaja pri celičnem dihanju, in odpadne produkte presnove. Zato je zeleni trdoživ na splošno manj plenilski od aposimbiotskih vrst trdoživov.

Sklici in opombe

  1. Schuchert, Peter (2013). »Hydra viridissima Pallas, 1766«. World Hydrozoa Database. Pridobljeno 17. oktobra 2013.

Zunanje povezave