Makedonija (kraljestvo): Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
mBrez povzetka urejanja
++
Vrstica 5: Vrstica 5:


== Helenizem (323-146 pr. n. št.) ==
== Helenizem (323-146 pr. n. št.) ==
Po Aleksandrovi smrti je Makedonijo vodil general [[Antipater]], ki jo je kot "strateg Evrope" upravljal že med Aleksandrovimi pohodi. Po Antipatrovi smrti 319 pr. n. št. so diadohi za njegovega naslednika izbrali Poliperhona, vendar je oblast v Makedoniji namesto njega prevzel Antipatrov sin [[Kasander Makedonski|Kasander]]. Kasander se je leta 305 pr. n. št. oklical za kralja Makedonije: v istem času so tudi drugi diadohi prevzemali kraljevske naslove. Po Kasandrovi smrti leta 298/297 pr. n. št. je v Makedoniji nastopilo obdobje brezvladja. Za makedonske kralje so se razglasili skoraj vsi diadohi, za prestol so se potegovali tudi razni pustolovci (na primer Aleksandrov drugi bratranec [[Pir]]). Leta 284 pr. n. št. je v Makedoniji zavladal [[Lizimah]]. Nazadnje je bila Makedonija priključena [[Rimski imperij|rimskemu imperiju]].<ref>Eugen N. Borza - Behind of the shadows of Olympus</ref>
Po Aleksandrovi smrti 323 pr. n. št. je Makedonijo vodil general [[Antipater]], ki jo je kot strateg Evrope upravljal že med Aleksandrovimi pohodi. Antipater je v Makedonijo pripeljal mladega Aleksandrovega sina [[Aleksander IV. Makedonski|Aleksandra IV.]], titularnega makedonskega kralja, in pa njegovo mati [[Roksolana|Roksolano]]. Po Antipatrovi smrti 319 pr. n. št. so diadohi za naslednjega stratega Evrope izbrali Poliperhona, vendar je oblast v Makedoniji namesto njega prevzel Antipatrov sin [[Kasander Makedonski|Kasander]]. 310/309 pr. n. št. je dal Kasander Aleksandra IV. in Roksolano ubiti, leta 305 pr. n. št. pa se je za makedonskga kralja oklical sam. V istem času so tudi drugi diadohi sami prevzeli kraljevske naslove.

Po Kasandrovi smrti leta 298/297 pr. n. št. je v Makedoniji nastopilo obdobje brezvladja. Za makedonske kralje so se razglasili skoraj vsi diadohi, za prestol so se potegovali tudi razni pustolovci (na primer Aleksandrov drugi bratranec [[Pir]]). Leta 284 pr. n. št. je v Makedoniji zavladal [[Lizimah]], vladar Male Azije in Trakije, vendar je že 281 pr. n. št. izgubil življenje v [[Bitka pri Kurupediju|bitki pri Kurupediju]]. Po njej je zmagovalca [[Selevk I. Nikator|Selevka I.]] vojska oklicala za makedonskega kralja, vendar ga je takoj po prihodu v Evropo umoril [[Ptolemaj Keraunos]], drug pretendent, ki je nato prevzel oblast.

Nazadnje je bila Makedonija priključena [[Rimski imperij|rimskemu imperiju]].<ref>Eugen N. Borza - Behind of the shadows of Olympus</ref>


== Reference ==
== Reference ==

Redakcija: 14:33, 1. april 2019

Makedonija (starogrško Μακεδονία) je bilo antično grško kraljestvo.

Makedonski imperij (334-323 pr. n. št.)

Z ogromno razširitvijo pod Aleksandrom III. Velikim je Makedonija postala imperij in edina prava svetovna država v svetovni zgodovini. Že po Aleksandrovi smrti 323 pr. Kr. so si makedonski imperij razdelili njegovi generali (diadohi), vendar je grška kultura vseeno prevladala na ozemljih, ki jih je osvojil.

Helenizem (323-146 pr. n. št.)

Po Aleksandrovi smrti 323 pr. n. št. je Makedonijo vodil general Antipater, ki jo je kot strateg Evrope upravljal že med Aleksandrovimi pohodi. Antipater je v Makedonijo pripeljal mladega Aleksandrovega sina Aleksandra IV., titularnega makedonskega kralja, in pa njegovo mati Roksolano. Po Antipatrovi smrti 319 pr. n. št. so diadohi za naslednjega stratega Evrope izbrali Poliperhona, vendar je oblast v Makedoniji namesto njega prevzel Antipatrov sin Kasander. 310/309 pr. n. št. je dal Kasander Aleksandra IV. in Roksolano ubiti, leta 305 pr. n. št. pa se je za makedonskga kralja oklical sam. V istem času so tudi drugi diadohi sami prevzeli kraljevske naslove.

Po Kasandrovi smrti leta 298/297 pr. n. št. je v Makedoniji nastopilo obdobje brezvladja. Za makedonske kralje so se razglasili skoraj vsi diadohi, za prestol so se potegovali tudi razni pustolovci (na primer Aleksandrov drugi bratranec Pir). Leta 284 pr. n. št. je v Makedoniji zavladal Lizimah, vladar Male Azije in Trakije, vendar je že 281 pr. n. št. izgubil življenje v bitki pri Kurupediju. Po njej je zmagovalca Selevka I. vojska oklicala za makedonskega kralja, vendar ga je takoj po prihodu v Evropo umoril Ptolemaj Keraunos, drug pretendent, ki je nato prevzel oblast.

Nazadnje je bila Makedonija priključena rimskemu imperiju.[1]

Reference

  1. Eugen N. Borza - Behind of the shadows of Olympus