Zadnjik: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Bot: Nadomeščanje datoteke Anus_2.jpg z Raphe_perinealis_in_21-year-old_female.jpg
SportiBot (pogovor | prispevki)
{{normativna kontrola}}
Vrstica 31: Vrstica 31:


[[Kategorija:Prebavila]]
[[Kategorija:Prebavila]]
{{normativna kontrola}}

Redakcija: 15:28, 16. januar 2017

Slika:Male anatomy.png
Lega zadnjika pri moškem.
Zadnjik pri moškem
Zadnjik pri ženski

Zadnjik ali anus je končna odprtina prebavne cevi.

Vloga pri odvajanju

Glejte glavni članek Odvajanje

Odvajanje je primarna naloga zadnjika. Ko se danka napolni s stolico (fecesem), intrarektalni tlak naraste in feces doseže zadnjikov kanal. Peristaltični valovi potiskajo feces proti zadnjični odprini. Med odvajanjem se obe mišici zapiralki sprostita, odprtina se odpre, hkrati pa mišici potegneta zadnjik navzgor. Kot posledica teh dogodkov stolica zapusti analni kanal in s tem telo.

Vloga v spolnosti

Glejte glavni članek Analni spolni odnos

V zadnjiku je veliko živčnih končičev in zato je ta predel telesa zelo občutljiv na dotik in predstavlja erogeno cono. Ugodje pri analnem spolnem odnosu je tudi posledica prenašanja dotika na vagino pri ženskah in obsečnico pri moških. Pri penetraciji penisa ali pripomočja v anus je priporočljiv lubrikant, da ne pride do draženje ali poškodb notranjosti zadnjika.

Puberteta

Pri moških začnejo med puberteto, približno med 13. in 14. letom, zaradi delovanja testosterona poganjati dlake okoli zadnjične odprtine. Sprva se pojavijo nežne, brezbarvne dlačice, ki kasneje postanejo temnejše in debelejše.

Bolezni zadnjika

Higiena

Higiena zadnjika je pomembna tako po odvajanju kot po analnem spolnem odnosu. Umivanje z agresivnejšimi mili ali premočno drgnjenje s toaletnim papirjem lahko draži kožo okoli zadnjika in povzroči srbenje in nastanek ranic. Včasih je srbenje okoli anusa posledica okužbe z glistami.