NASA World Wind: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m np
Vrstica 29: Vrstica 29:


{{računalniška škrbina}}
{{računalniška škrbina}}
[[Kategorija:Dela leta 2003]]
[[Kategorija:Programska oprema leta 2003]]
[[Kategorija:Geografski informacijski sistemi]]
[[Kategorija:Geografski informacijski sistemi]]
[[Kategorija:NASA]]
[[Kategorija:NASA]]

Redakcija: 09:13, 4. maj 2016

NASA World Wind
zaslonski posnetek s prikazano plastjo Blue Marble Next Generation
RazvijalecAmes Research Center, NASA
Začetna izdaja2003
Stabilna izdaja7 julij 2022
Programski jezikC#, Java
OSvečplatformski
Razpoložljivi jezikiangleščina
Tipsoftware development kit za virtualni globus
LicencaNASA Open Source Agreement v1.3
Spletno mestoworldwind.arc.nasa.gov

NASA World Wind je odprtokodno kartografsko orodje – virtualni globus, ki ga razvija ameriška vesoljska agencija NASA. Dostopno je v obliki software development kita (SDK) za delo s plastmi kartografskih podatkov (slikami in modeli površja ter topografskimi zemljevidi), pridobljenimi s satelitskim in letalskim slikanjem, ki ga izvajata NASA in ameriška geodetska uprava (USGS).[1] Poleg tega vključuje kartografske podatke za Luno, Mars, Venero in Jupiter, ki so jih zajele Nasine vesoljske odprave.

Ob prvi izdaji leta 2003 je bil World Wind v obliki aplikacije za osebne računalnike z operacijskim sistemom Microsoft Windows (podobno kot Google Earth), razvit v okolju .NET framework. Kasneje so predelali World Wind za več platform, na osnovi C# in Jave ter ga ponudili kot orodje za razvijalce, ki lahko s pomočjo njegovega vmesnika za namensko programiranje (API) vključujejo podatke v svoje programe, ni pa več samostojna aplikacija.

World Wind je v celoti na voljo pod delno odprtokodno licenco NOSA; skupnost uporabnikov je ustvarila številne razširitve in možnosti uporabe. NASA spodbuja inovativne rešitve uporabnikov s tekmovanjem NASA World Wind Europa Challenge.[2]

Sklici in opombe

  1. Nourie, Dana (Julij 2007). »Using NASA's World Wind Component in Your Java Technology Applications«. Oracle. Pridobljeno 10. marca 2015.
  2. »NASA World Wind Europa Challenge«. International Society for Digital Earth. 20. februar 2013. Pridobljeno 10. marca 2015.

Zunanje povezave