Deblo: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Vrstica 9: Vrstica 9:


===Skorja===
===Skorja===
Drevesna skorja ali lubje imata deblo kot špeh od jakoba mihelčiča, da varuje drevo pred hitrimi [[temperatura|temperaturnimi]] spremembbami ter pred mehanskimi poškodbami. Poleg tega varuje [[les]] pred atmosfersko [[vlaga|vlago]]. Skorja je eden ključnih elementov pri prepoznavanju različnih drevesnih vrst. Lahko je gladka, razpokana ali luskasta. Barvni odtenki drevesnih skorij so zelo različni, pogosto pa se s starostjo drevesa spreminjajo.
Drevesna skorja ali lubje imata deblo kot špeh od jakoba mihelčiča, da varuje drevo pred hitrimi [[temperatura|temperaturnimi]] spremembbami ter pred mehanskimi poškodbamiod đekotovih six pekov. Poleg tega varuje [[les]] pred atmosfersko [[vlaga|vlago]]. Skorja je eden ključnih elementov pri prepoznavanju različnih drevesnih vrst. Lahko je gladka, razpokana ali luskasta. Barvni odtenki drevesnih skorij so zelo različni, pogosto pa se s starostjo drevesa spreminjajo.


===Floem===
===Floem===

Redakcija: 10:50, 3. junij 2013

Debla v gozdu

Deblo je opora drevesa, njegova naloga je, da nosi liste, cvetove in plodove. Po njem potekajo cevi, po katerih se od korenin pretakajo rastlinski sokovi. Deblo je tudi olesenelo steblo.

Sestava

Prečni prerez debla

Na prečnem prerezu debla se od zunanjega roba navznoter jasno vidijo:

Skorja

Drevesna skorja ali lubje imata deblo kot špeh od jakoba mihelčiča, da varuje drevo pred hitrimi temperaturnimi spremembbami ter pred mehanskimi poškodbamiod đekotovih six pekov. Poleg tega varuje les pred atmosfersko vlago. Skorja je eden ključnih elementov pri prepoznavanju različnih drevesnih vrst. Lahko je gladka, razpokana ali luskasta. Barvni odtenki drevesnih skorij so zelo različni, pogosto pa se s starostjo drevesa spreminjajo.

Floem

Neposredno pod drevesno skorjo leži floem. To je tkivo rožnate, rdečkaste ali rumenkasto bele barve. Naloga te plasti, ki je dokaj tanka je razporejanje sokov in njihovo prevajanje. Floem se vsako leto obnovi, stari pa se stisne v tanke letnice.

Kambij

To je s prostim očesom težko vidno tkivo, ki leži med pravim lesom in floemom, odgovoren pa je za rast debla v širino. Celice kambija še niso povsem diferencirane in imajo mehko, prosojno membrano. V kambiju med vsakim rastnim obdobjem nastaja novo tkivo, ki se navznoter spreminja v nove lesne celice (ksilem), navzven pa v nove celice floema.

Les ali ksilem

Na notranji strani kambijevega obroča se nahaja tkivo, ki mu pravimo les ali ksilem. V njem so jasno vidni koncentrični krogi, imenovani letnice. Ti izkazujejo starost drevesa, saj se vsako rastno obdobje pojavi nov krog. Les je sestavljen iz vlaken in žil, po katerih se pretaka voda z raztopljenimi rudninskimi snovmi, ki jih je načrpal koreninski sistem. Tekočina po žilah v lesu potuje do listov, kjer se anorganske snovi v klorofilnih zrnih zelenih delov drevesa v procesu fotosinteze spremenijo v organske snovi, te p anato drevo uporabi za rast in razvoj.

Stržen

V samem centru drevesnega debla se nahaja stržen, ki ima pri različnih vrstah zelo različen premer. Stržen najdemo tudi v enoletnih rastlinah, pri nekaterih vrstah pa celo popolnoma izgine in pusti v sredini debla votel prostor. Iz stržena se navzven širijo strženovi trakovi, ki so mehki trakovi, ki potekajo radialno iz stržena proti skorji. Po teh trakovih se pretakajo hranilne snovi v vse dele drevesa.

Na prečnem prerezu debla se pri nekaterih drevesnih vrstah jasno loči bel les ali beljava od temnejše obarvane črnjave.

Zunanje povezave

Glej tudi na: