Wikipedija:Nalaganje datotek: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
TadejM (pogovor | prispevki)
iz en:
TadejM (pogovor | prispevki)
m →‎Glej tudi: rektgr
Vrstica 67: Vrstica 67:
* [[Wikipedija:Pravila uporabe slik]]
* [[Wikipedija:Pravila uporabe slik]]


[[Kategorija:Pomoč za Wikipedijo|{{PAGENAME}}]]
[[Kategorija:Pomoč|{{PAGENAME}}]]


[[en:Wikipedia:Uploading images]]
[[en:Wikipedia:Uploading images]]

Redakcija: 19:48, 28. februar 2006

Preden uporabite Posebno:Naloži datoteko, se seznanite s pravili uporabe slik v Wikipediji. Vedite, da je večina slik, ki bi jih lahko našli na spletu, avtorsko zavarovanih in niso primerne za nalaganje v Wikipedijo. Če slike niste ustvarili sami in ne morete ali ne želite preveriti položaja njenih avtorskih pravic, je ne nalagajte.

Za nalaganje novih slik, s katerimi želite ilustrirati članke, uporabite obrazec na strani Posebno:Upload. V večini brskalnikov boste videli gumb »Prebrskaj...«, ki bo odprl standardno okno vašega operacijskega sistema za odpiranje datotek. Ob izbiri datoteke se bo njeno ime vpisalo v besedilno polje ob gumbu. Za dokončanje nalaganja pritisnite gumb »Naloži«. Če je vaša povezava v splet počasna, bo za to potrebno malo počakati.

Za ogled in iskanje predhodno naloženih slik je na razpolago seznam naloženih slik. Naložitve in izbrisi se zapišejo v dnevnik nalaganja datotek.

Vedite, da lahko drugi tako kot wiki strani izbrišejo tudi vaše naložitve, če so mnenja, da bo to za enciklopedijo koristno. Ob zlorabi sestava vas lahko tudi blokirajo.

Naloženo datoteko dodate v članek tako, da ga odprete v urejevalnem načinu in na želeno mesto vnesete skladnjo

[[Slika:Ime datoteke|thumb|Napis]]

Za obsežnejša navodila glejte Wikipedija:Slike in Wikipedija:Razširjena skladnja za slike.

Tehnični napotki

Priporočeni formati za datoteke so: JPG/JPEG za fotografije; SVG za ikone, logotipe, risbe, zemljevide, zastave ipd.; PNG, kadar je na razpolago rastrska slika; GIF za animacije; Ogg ali MIDI za zvok ter Ogg/Theora za video. Imenujte vaše datoteke opisno, da se izognete zmešnjavi (npr. zastava_Jordanije.jpg, škržati_Savudrija_2006.ogg).

Da se izognemo zmedi, poimenujte datoteke opisno. Da v članek vključite sliko, uporabite povezavo oblike [[Slika:Datoteka.jpg]] ali [[Slika:File.png|alternativno besedilo]]. Za zvočne in videoposnetke uporabite skladnjo [[Media:File.ogg]].

Za vključitev sličice (thumbnail) uporabite skladnjo [[Slika:Datoteka.jpg|thumb|Napis]].

Kadar prepišete sliko z drugo z drugačno velikostjo, morate za prikaz nove slike v pravilni velikosti izprazniti predpomnilnik brskalnika.

Kratka navodila

Obrazec za nalaganje datotek ima tri polja.

Ime izvorne datoteke: V to polje z uporabo gumba »prebrskaj...« vnesete ime datoteke na vašem lokalnem sistemu.

Ime ciljne datoteke: To ime se uporablja za povezovanje na datoteko iz člankov. Če imate vklopljen JavaScript, se bo samodejno vpisalo enako kot ime datoteke v zgoraj opisanem polju, a ga lahko nato poljubno spremenite. Pri uporabnikih brez JavaScripta se uporabi ime izvorne datoteke, kadar ostane polje imena ciljne datoteke prazno.

Polje Povzetek se pojavi pod sliko na njeni opisni strani in dovoljuje wikioznačevanje. Tu bi morali sliko na kratko opisati ter navesti njen vir in licenco, pod katero jo nalagate. Pri tem si lahko pomagate s predlogo {{information}}. Tu je vzorčna koda, ki jo lahko izrežete in prilepite:

{{Information|
|Opis = Kaj lahko vidite/slišite?
|Vir = lastno delo ali URL, ime organizacije ter kataloška številka in podobno, če obstoji
|Datum = Datum, ko je bila slika ustvarjena in/ali objavljena, v slogu kot "ustvarjeno 2. okt. 2099" oziroma z uporabo zapisa ISO 8601: 2099-10-02 (da preprečite zmote ob različnih datumskih slogih)
|Avtor = ime in priimek avtorja (v primeru lastnih datotek dodajte še svoj podpis) ~~~ ) in/ali ime organizacije
|Dovoljenje = Kratek navedek dovoljenja lastnika avtorskih pravic (če je predolgo, skrajšano s povezavo do popolne različice).
|druge_različice = Wikipovezava do drugih različic, če so del Wikimedijine zbirke (npr. črno-bela različica barvne slike)
}}

{{Oznake dovoljenj}}

S predložitvijo teh podatkov boste naložili datoteko in shranili povzetek. Predogled pri nalaganju datotek ni mogoč. Vendar pa lahko po naložitvi z uporabo povezave »Uredite stran« še vedno urejate povzetek in licenco. Če datoteka z imenom, ki ste ga vpisali kot ime ciljne datoteke, že obstaja, jo boste lahko vseeno shranili s prepisom stare datoteke (čeprav ta ostane v zgodovini strani), ali pa se boste vrnili v obrazec za nalaganje in določili drugo ime.

Dovoljenja

Ob nalaganju datotek morate obvezno označiti tudi dovoljenje za uporabo datoteke. Oznako dovoljenja, pod katerim nalagate datoteko, lahko izberete iz spustljivega seznama pod poljem za vpis povzetka, ali pa jo dodate kot predlogo. Nekaj predlog je navedenih v kategoriji Oznake avtorskih pravic.

Vedno navedite tudi vir datoteke. Kadar je ta objavljena pod dovoljenjem GFDL, v opis dodajte »{{GFDL}}«.

Če nalagate datoteko za pošteno uporabo, v povzetku obvezno utemeljite, zakaj ste mnenja, da gre za pošteno uporabo.

Večprojektno nalaganje

Datoteke, naložene v posamezen projekt Wikipedije, v drugem brez ponovnega nalaganja ni mogoče uporabiti. Če jo želite uporabiti v več kot enem projektu, jo lahko naložite v Wikimedijino zbirko, kjer bo takoj na razpolago za uporabo v katerem koli projektu Wikimedije. Vedite, da Zbirka sprejema le proste slike (javna last ali prosto dovoljenje). Slik pod pošteno uporabo v Zbirki ne sprejemajo. Za vključitev slike iz Wikipedije v drug projekt jo boste morali sneti na vaš lastni računalnik (uporabite desni klik) ter znova naložiti na mesto, kjer jo želite uporabiti. Obe sliki lahko povežete z medjezikovnimi povezavami.

Glej tudi