Stara novgorodščina: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
EmausBot (pogovor | prispevki)
m {{Link GA|eo}}{{Link GA|hsb}}
Vrstica 31: Vrstica 31:
[[Kategorija:Slovanski jeziki]]
[[Kategorija:Slovanski jeziki]]
[[Kategorija:Ruščina]]
[[Kategorija:Ruščina]]
{{Link GA|eo}}
{{Link GA|hsb}}


[[bg:Древноновгородски диалект]]
[[bg:Древноновгородски диалект]]

Redakcija: 20:21, 4. marec 2013

Stara novgorodščina
Položaj: Izumrla
Rodovna
razvrstitev:
indoevropski

 slovanski
  vzhodnoslovanski
   stara novgorodščina

Jezikovni kodi
ISO 639-1 nima
ISO 639-2
SIL

Stara novgorodščina (rusko древненовгородский диалект) je izumrlo osamosvojeno narečje ruščine. Staro novgorodščino so govorili v kneževini Novgorod, v srednjem veku. Ruski jezikoslovec Andrej Zaliznjak je napisal, da srednje veška vzhodnoslovanska besedila pokažejo pomembne odklone od staroruščine. Prva pisna najdba je iz leta 923, ki so jo napisali na brezovi lupini. Vsaj 1025 takšnih besedil so iskali v Rusiji. Danes sprejejo ta resnično stanje, da stara novgorodščina je bila neodvisnejša od ruščine. Verjetno, če bi se obdržala, takrat takšne razlike izvirajo kot med ukrajinščino in ruščino.

Jezikovne posebnosti

Stara novgorodščina je imela knjižni jezik, ki ga je vplivala stara pravoslavna slovanščina tudi, tedaj, ko je še popolna samostojna bila od starega ruskega jezika. Proto-slovanski arhaizem rajši označili novgorodščino.
O stari novgorodščini pred Zaliznjaka je bila znana, da v njeni fonologiji združi ts in ch (č) glas (tudi kot napr. v poljščini), ali pleofonija je drugorazredna.

Po mnenju Zaliznjaka v starih besedilah razlike so večje, kot v mladih. To dokaza, da stara novgorodščina je izoliranejšo narečje je bilo, kot druga ruska, ali vzhodnoslovanska narečja.

Predloga:Link GA Predloga:Link GA