Mejni prehod: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Ljuba brank (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Ljuba brank (pogovor | prispevki)
Brez povzetka urejanja
Vrstica 56: Vrstica 56:
* Zakon o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor (ZUPUDPP) - (Ur.l. RS št. 80/2010)
* Zakon o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor (ZUPUDPP) - (Ur.l. RS št. 80/2010)
* Zakona o graditvi objektov na mejnih prehodih (Uradni list RS, št. 44/07)
* Zakona o graditvi objektov na mejnih prehodih (Uradni list RS, št. 44/07)

== Glej tudi ==
* [[seznam mejnih prehodov Slovenije]]


== Zunanje povezave ==
== Zunanje povezave ==
* [http://www.policija.si/index.php/delovna-podroja/mejne-zadeve-in-tujci MNZ, Policija]
* [http://www.policija.si/index.php/delovna-podroja/mejne-zadeve-in-tujci MNZ, Policija]

[[Kategorija:Mejni prehodi Slovenije]]


[[bg:Контролно-пропускателен пункт]]
[[bg:Контролно-пропускателен пункт]]

Redakcija: 19:45, 31. december 2012

Mejni prehod je kraj, ki je določen za kontroliran prehod državne meje. Mejni prehodi so prehodi za mednarodni, meddržavni in obmejni promet; glede na to, kateri vrsti prometa so namenjeni, pa so lahko cestni, železniški, zračni, morski ali rečni. Mejni prehod je infrastrukturni objekt državnega pomena in kot tak javna infrastruktura.

Definicije

Opomba: nekatere definicije so specifične za Slovenijo in Evropo.

Mejni prehod za mednarodni promet je kraj, določen za prehod državljanov in blaga Republike Slovenije in državljanov drugih držav.

Mejni prehod za meddržavni promet je kraj, določen za prehod državljanov in blaga Slovenije, EU, Evropskega gospodarskega prostora, Švice in Hrvaške.

Mejni prehod za obmejni promet je kraj, določen za prehod potnikov z določenega obmejnega območja Republike Slovenije in določenega obmejnega območja Hrvaške v skladu z mednarodno pogodbo (Sporazum o obmejnem sodelovanju in prometu - SOPS).

Državna meja je kopenska in morska meja ter tista letališča in pristanišča, prek katerih poteka mednarodni promet.

Mejna prometna povezava je cesta, železniška proga ali pot, ki poteka čez mejno črto izven mejnega prehoda.

Območje mejnega prehoda zajema neposredno okolico z objekti, ki so potrebni za smotrno in varno odvijanje prometa in je potrebno za opravljanje mejne kontrole.

Mejni prehod za določen krog oseb ustanovi Policija s soglasjem Carinske uprave ob izkazanem upravičenem interesu oseb za največ za tri leta. V odločbi je naveden kraj mejnega prehoda, poimenski seznam oseb, ki jim je dovoljen prehod, čas obratovanja, obseg uporabe in drugi pogoji.

Začasni mejni prehod

Začasni mejni prehod lahko ustanovi Policija, če je to potrebno zaradi izvajanja kratkotrajnih čezmejnih aktivnosti kot na primer:

  • vaje v primeru naravnih in drugih nesreč,
  • športne, znanstvene, strokovne, turistične in kulturne prireditve,
  • preusmerjanje prometa,
  • kmetijska, gozdarska, gradbena in druga dela širšega javnega interesa,

Začasni mejni prehod se lahko ustanovi za največ šest mesecev v 12 mesecih, oziroma dokler trajajo dela oziroma za čas, dokler obstaja širši javni interes.

Območje mejnega prehoda

Vsakemu mejnemu prehodu pripada območje mejnega prehoda, ki zajema neposredno okolico z objekti in napravami, ki so potrebni za varno odvijanje prometa in za opravljanje mejne kontrole. Območje mejnega prehoda z odločbo določi direktor policijske uprave s soglasjem direktorja pristojnega carinskega urada, na letališču pa še s soglasjem organa pristojnega za promet oziroma civilno letalstvo.

Na območju mejnega prehoda sta gibanje in zadrževanje dovoljena osebam, ki nameravajo prestopiti državno mejo ali so jo že prestopile pa še urejajo zadeve v zvezi z mejno kontrolo, ter drugim osebam, ki imajo za to upravičen razlog.

V območje mejnega prehoda za železniški promet sodi tudi železniški tir s pripadajočim funkcionalnim zemljiščem od mejne črte do mejnega prehoda.

Označitev

Mejni prehod in njegovo območje morata biti označena z opozorilnimi, obvestilnimi in dopolnilnimi tablami, katerih vsebino, obliko in način postavitve določi pristojni organ za notranje zadeve.

Carinski mejni prehod

Carinski mejni prehodi so tisti mednarodni mejni prehodi, ki so določeni za namen vnašanja in iznašanja blaga preko državne meje. Promet blaga, za katerega je potrebna fitopatološka, veterinarska ali druga predpisana kontrola se prenaša preko tistih carinskih mejnih prehodov, ki so v skladu s posebnimi predpisi določeni za tak promet.

Oprema

Za vodenje prometa in nadzor potnikov in blaga je mejni prehod opremeljen s posebno opremo in signalizacijo, ki je različna glede na status mejnega prehoda ter velikost in vsebino prometa. Sestavljajo jo: naprave za krmiljenje zapornic, svetlobnih dajalcev (semaforji, utripalci...), obvestilnih tabel, števci prometa s klasifikacijo, kontrola višine, tehtanje in kontrola mase (osna tehtnica, skupna masa), video nadzor, javna razsvetljava in druga posebna oprema, ki omogoča delo organom nadzora na meji.

Viri

  • Zakon o nadzoru državne meje (Ur. l. RS št. 35/2010)
  • Zakon o izvajanju carinskih predpisov Evropske skupnosti (ZICPES)- (Ur.l. RS, št. 25/2004)
  • Zakon o ureditvi določenih vprašanj v zvezi z graditvijo objektov na mejnih prehodih (ZDVGOMP) - )Ur.l. RS št. 111/2001)
  • Zakon o umeščanju prostorskih ureditev državnega pomena v prostor (ZUPUDPP) - (Ur.l. RS št. 80/2010)
  • Zakona o graditvi objektov na mejnih prehodih (Uradni list RS, št. 44/07)

Glej tudi

Zunanje povezave