Ekološko ravnovesje: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m added Category:Ekologija using HotCat, iw
EmausBot (pogovor | prispevki)
m r2.7.3) (robot Dodajanje: ar, cs, kk, vi
Vrstica 1: Vrstica 1:

'''Ekološko ravnovesje'''
'''Ekološko ravnovesje'''


Vrstica 18: Vrstica 17:
[[Kategorija:Ekologija]]
[[Kategorija:Ekologija]]


[[ar:توازن بيئي]]
[[cs:Přírodní rovnováha]]
[[en:Balance of nature]]
[[en:Balance of nature]]
[[kk:Экологиялық Тепе-Теңдік]]
[[vi:Cân bằng sinh thái]]

Redakcija: 07:55, 24. november 2012

Ekološko ravnovesje

Izraz označuje določeno (idealno)stabilno stanje v ekosistemu. Tako ravnovesje nastopi, kadar so vsi organizmi v okolju usklajeni s svojimi razvojnimi potrebami in možnostmi.

Ekološko ravnovesje v ekosistemu nastaja z interakcijo živih in neživih dejavnikov okolja.Živi organizmi si nenehno prizadevajo zagotoviti svoj obstoj v medsebojnem tekmovanju za svoj življenski prostor - biotop. Pri tem so sočeni s konkurenco živih organizmov v življenski skupnosti in z (neživimi) življenskimi pogoji (svetloba, voda, zrak, toplota, mineralne snovi), ki jih omogoča rastišče.

V borbi za obstanek v ekosistemu vedno uspevajo le najsposobnejši osebki - najbolj prilagodljivi in konkurenčno najuspešnejši organizmi. Taki organizmi, skupaj z okoljem, tvorijo ekosistem, ki je v ekološkem ravnovesju. To je najbolje prilagojena in najbolj obstojna oblika življenja v naravi. Praviloma je trajna. Občasno se spreminja le, kadar se ekološko ravnovesje poruši zaradi delovanja naravnih sil (naravne ujme). Takoj po prenehanju razdiralnega delovanja, se samodejno sprožijo sanacijski procesi, ki v določenem času spet vzpostavijo ekološko ravnovesje. Ekološko ravnovesje

Izraz označuje stabilno stanje v ekosistemu. O ravnovesju govorimo, kadar so organizmi v okolju usklajeni s razvojnimi potrebami in preživetvenimi možnostmi. Ekološko ravnovesje se vzpostavlja v nenehnem tekmovanju organizmov za obstoj v okolju. Izboriti si ga morajo v nenehni borbi z živimi im neživimi dejavniki okolja. Prizadevajo se uveljaviti med konkurenti v življenski skupnosti - biocenozi in v življenskem prostoru - biotopu. V borbi za obstanek v ekosistemu, vedno uspevajo le najsposobnejši - najbolj prilagodljivi in konkurenčno najuspešnejši organizmi. Skupaj z okoljem tvorijo ekosistem, ki je v ekološkem ravnovesju. Ekološko uravnovešen ekosistem je najbolje prilagojena in najbolj obstojna oblika življenja v okolju.

V naravnem okolju se ekosistem nahaja v ekološkem ravnovesju praviloma stalno, oziroma z redkimi prekinitvami. Občasno in za določen čas, ravnovesje lahko porušijo razdiralni učinki skrajnih naravnih pojavov (ujme). Takoj ko ti prenehajo delovati, se v ekosistemu sprožijo procesi saniranja stanja, ki v napredujočih razvojnih stopnjah (progresija), spet vzpostavijo ekološko ravnovesje.

Večje težave z ekološkim ravnovesjem so npr. v t.i. gospodarskih gozdovih. Težave se pojavijo, kadar neustrezni človekovi posegi v daljšem časovnem obdobju, presežejo samozaščitne in sanacijske sposobnosti gozdnega ekosistema. Neustreznemu (razdiralnemu) ravnanju sledijo nazadujoči razvojni procesi (degresija). Zaradi njih se stanje v gozdnem ekosistemu oddaljuje od ekološkega ravnovesja, kar gozd oslabi. Zmanjša se njegova odpornost, obstojnost in regeneracijska sposobnost, zniža proizvodna sposobnost (pridobivanje lesa), ogrozi delovanje ostalih funkcij gozda, v skrajnih primerih tudi sam obstoj gozda.