Piroluzit: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
EmausBot (pogovor | prispevki)
m r2.6.4) (robot Dodajanje: kk:Пиролюзит
m r2.7.2) (robot Dodajanje: gl:Pirolusita
Vrstica 68: Vrstica 68:
[[eu:Pirolusita]]
[[eu:Pirolusita]]
[[fa:پیرولوزیت]]
[[fa:پیرولوزیت]]
[[gl:Pirolusita]]
[[he:פירולוזיט]]
[[he:פירולוזיט]]
[[hr:Piroluzit]]
[[hr:Piroluzit]]

Redakcija: 17:56, 23. julij 2012

Piroluzit
Piroluzit z dendritom; višina vzorca je ~9 cm
Splošno
KategorijaIV. razred - Oksidi in hidroksidi
Kemijska formulaManganov(IV) oksid, MnO2
Lastnosti
BarvaTemen, črn do svetlo siv, včasih modrikast
Kristalni habitZrnat do masiven: grozdičast in dendriten, kristali so redki
Kristalni sistemTetragonalni
Dvojčičenje{031}, {032}, lahko polisintetsko
RazkolnostPopoln na 110
LomKrhek
Trdota6–6,5, če je masiven 2
SijajKovinski, moten do zemljast
Barva črteČrna do modrikasto črna
Specifična teža4,4–5,06
Lomni količnikNeprozoren
Drugo[1][2][3]
Glavne vrste
Polianit[4]

Piroluzit je mineral, sestavljen večinoma iz manganovega(IV) oksida, in pomembna manganova ruda. Piroluzit je črne barve in amorfnega videza. Njegova struktura je pogosto zrnata, vlaknata ali stolpičasta. Včasih ima videz ledvičaste skorje. Ima kovinski sijaj, črno ali modrikasto črno črto in se zlahka drobi. Njegova gostota je okrog 4,8 g/cm3.

Njegovo ime je nastalo iz grških besed πυρ in λούω, ki pomenita ogenj in prati in nakazujeta njegovo uporabo za razbarvanje stekla.[3]

Nahajališča

Piroluzit in romanehit spadata med najpogostejše manganove minerale. Piroluzit se skupaj z manganitom, holanditom, hausmanitom, braunitom, halkofanitom, getitom in hematitom pojavlja v hidrotermalnih depozitih, ki so nastali v oksidativnih pogojih. Pogosto je nastal z oksidacijo manganita.[3] Pojavlja se tudi v barjih.

Uporaba

Z redukcijo piroluzita z natrijem, magnezijem, aluminijem ali z elektrolizo preide v kovinski mangan. Piroluzit se obsežno uporablja za proizvodnjo feromangana, spiegeleisena (surovega železa v veliko vsebnostjo mangana) in drugih zlitin, na primer manganovega brona. Uporablja se kot oksidant pri pridobivanju klora. Reakcijo piroluzita s klorovodikovo kislino, v kateri nastaja klor, je že leta 1774 opisal Karl Scheele. Naravni piroluzit se je uporabljal za proizvodnjo cenenih baterij, za kakovostne baterije pa ni primeren. Uporablja se tudi za proizvodnjo dezinfekcijskih sredstev (kalijev permanganat) in razbarvanje stekla. V talinah stekla namreč oksidira ione Fe2+ v Fe3+ ione in razbarva zelene in rjave barve. Uporablja se za barvanje in tiskanje bombažnih tkanin (kaliko), barvanje stekla, keramike in opeke v vijolične, jantarne in črne barve in za izdelavo zelenih in vijoličnih barv.

Galerija

Sklici

  1. http://webmineral.com/data/Pyrolusite.shtml Webmineral data
  2. http://www.mindat.org/min-3318.html Mindat
  3. 3,0 3,1 3,2 http://rruff.geo.arizona.edu/doclib/hom/pyrolusite.pdf Handbook of Mineralogy Napaka pri navajanju: Neveljavna oznaka <ref>; sklici, poimenovani Handbook, so definirani večkrat z različno vsebino (glej stran pomoči).
  4. http://www.mindat.org/min-6101.html Mindat polianite

Glej tudi