Šmarnica (roža): Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Tadoper (pogovor | prispevki)
m vrnitev sprememb uporabnika Tadoper (pogovor) na zadnje urejanje uporabnika 188.196.137.197
Vrstica 20: Vrstica 20:


== Uporaba v zdravilstvu ==
== Uporaba v zdravilstvu ==
Šmarnica je strupena rastlina (cvetovi povzročajo [[driska|drisko]] in [[bljuvanje]] ali [[bruhanje]]) in jo lahko uporabljamo kot zdravilo samo, če nam jo je predpisal zdravnik. Šmarnica zdravi bolno (dekompezirano) srce.
Šmarnica je strupena rastlina (cvetovi povzročajo [[driska|drisko]] in [[bljuvanje]]) in jo lahko uporabljamo kot zdravilo samo, če nam jo je predpisal zdravnik. Šmarnica zdravi bolno (dekompezirano) srce.


{{Zbirka|Convallaria majalis}}
{{Zbirka|Convallaria majalis}}

Redakcija: 08:42, 16. maj 2012

Šmarnica

Znanstvena klasifikacija
Kraljestvo: Plantae (rastline)
Deblo: Magnoliophyta (kritosemenke)
Razred: Liliopsida (enokaličnice)
Red: Asparagales (beluševci)
Družina: Liliaceae (lilijevke)
Rod: Convallaria (šmarnica)
Vrsta: C. majalis
Znanstveno ime
Convallaria majalis
L.

Šmarnica (znanstveno ime Convallaria majalis), tudi solzica, je edina predstavnica roda Convallaria. Je strupena rastlina, ki spada v družino lilijevk. Ima podzemno koreniko, steblo, suličasta lista in bele cvetove. Steblo je visoko od 10 do 20 cm, na vrhu pa se razvije v grozd iz majhnih belih cvetov. Šmarnica cveti od maja do junija. Raste v gozdovih, ponekod pa v senčnih vrtovih in skalnjakih. Listi šmarnice so podobni listom čemaža, zmotna zamenjava strupene rastline za užitno pa občasno pripelje do zastrupitve oz. smrti uživalcev čemaža.

Uporaba v zdravilstvu

Šmarnica je strupena rastlina (cvetovi povzročajo drisko in bljuvanje) in jo lahko uporabljamo kot zdravilo samo, če nam jo je predpisal zdravnik. Šmarnica zdravi bolno (dekompezirano) srce.

Predloga:Link FA