Polemika: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Brez povzetka urejanja
Brez povzetka urejanja
Vrstica 100: Vrstica 100:
* [[Polemično novinarstvo]]
* [[Polemično novinarstvo]]
* [[Polemična teologija]]
* [[Polemična teologija]]

==Zunanje povezave==
* [http://razstavaznanj.wordpress.com/2012/04/26/polemika/ Polemika]


==Viri==
==Viri==

Redakcija: 13:39, 3. maj 2012

Polemika (ang. polemic, fr. polémique, nem. polemik) je ostra izmenjava nasprotujočih mnenj, najbolj razvidna iz argumenta o spornih temah (navadno glede kakega znanstvenega, literarnega, filozofskega vprašanja). Beseda izhaja iz grške πολεμικός (polemikos), ki pomeni "bojevit, sovražen", ta pa izhaja iz πόλεμος (polemos), ki pomeni "vojna".

Pregled

Polemika je (skupaj z diskusijo) ena izmed najpogostejših oblik spora, pri čemer je dokazovanje večvrednosti svojih stališč v zvezi s sporno temo glavni cilj strank. Podobno kot pri diskusiji, je tudi polemika omejena z določeno tezo, vendar pa je za razliko od nje, ki išče skupne točke med obema strankama, namenjena vzpostavitvi prevlade enega zornega kota, ki zavrača nasprotno stališče.

polémika -e ž (ẹ́) ostra izmenjava nasprotujočih si mnenj, navadno glede kakega znanstvenega, literarnega, filozofskega vprašanja: med predstavnikoma različnih smeri se je vnela polemika; začeti polemiko; prenehati z javno polemiko; ton polemike / pismena polemika

— Jože Toporišič, 2008

Polemika običajno obravnava resne zadeve verske, filozofske, politične ali znanstvene narave, ki je napisana za oporekanje ali ovržbo širše sprejetega stališča.

Zgodovina

Polemično novinarstvo je bilo skupno v celinski Evropi, kjer obrekovanje ni bilo strogo kaznivo.

Za podporo študije polemike 17.-19. stoletja postavi britanski raziskovalni projekt na splet na tisoče pamfletov tistega časa.

Najhujše kaznjivo dejanje polemike je stigmatiziranje tistih, ki imajo nasprotujoče mnenje slabim in nemoralnim ljudjem.

— John Stuart Mill, 1806-1873

Teologija

Polemična teologija je veja teološkega argumenta, posvečena zgodovini ali vodenju polemik na verski ravni. Na primer, razlikovanje med apologijo in intelektualno obrambo v zvezi z vero.

Martin Luthrova On the Bondage of the Will je primer polemične teologije, kjer je pisno proti, kot odgovor na The Freedom of the Will Desideriusa Erasmusa.

Zabeleženi polemiki

Glej tudi

Zunanje povezave

Viri

Jože Toporišič. SSKJ. 2008. (COBISS)