Simeon Bar Jokaj: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
EmausBot (pogovor | prispevki)
m r2.6.4) (robot Spreminjanje: he:רבי שמעון בר יוחאי
EmausBot (pogovor | prispevki)
m r2.7.2+) (robot Dodajanje: bg:Шимон бар Йохай
Vrstica 24: Vrstica 24:
[[Kategorija:Kabalisti]]
[[Kategorija:Kabalisti]]


[[bg:Шимон бар Йохай]]
[[cs:Šim'on bar Jochaj]]
[[cs:Šim'on bar Jochaj]]
[[de:Schimon ben Jochai]]
[[de:Schimon ben Jochai]]

Redakcija: 14:27, 16. april 2012

Grob Bar Jokaja

Simeon Bar Jokaj (hebrejsko רשב), judovski rabin in modrec, ki je živel na območju Izraela v času rimskega imperija. Domneva se, da je avtor dela Zohar, najpomembnejšega kabalističnega dela. V Mišni je krajše poimenovan kot »Rabin Simeon«.

Kritika Rimljanov

Talmud navaja, da je bil Bar Jokaj kritik rimljanske oblasti, zaradi česar se je v izogib smrtni kazni in preganjanju, trinajst let s sinom skrival v jami. Preživela naj bi zato, ker je v bližini votline čudežno zrasel rožičevec in se pojavil studenec. Čez dan sta oči in sin navadno sedela zakopana v pesek, da se jima ne bi obrabila obleka in preučevala Toro.[1] Ko je rimski cesar, ki je hotel Simeona kaznovati s smrtjo umrl, sta se s sinom vrnila v civilizacijo.

Delo

Med skrivanjem v jami, naj bi ju obiskoval prerok Elija in ju učil nebeških skrivnosti. Kabalisti menijo, da so njegovi zapisani nauki zbrani v Zoharju, s čimer je Bar Jokaj domneven avtor dela.

Legenda pripoveduje, da se je po vrnitvi v civilizacijo močno razburil ob odkritju, da veliko navadnih Judov ne preučuje Tore. S plamenečimi pogledi naj bi zažigal svet okoli svet in da se je upostošenje nehalo, se je za leto dni vrnil v votlino. Kasneje naj bi deloval kot učitelj, privržencem pa je odkrival mistične skrivnosti.

Viri

  1. Babilonski talmud, Šabat, 33b

Judovska enciklopedija
Unterman, Alan. Judovstvo. Mladinska knjiga, Ljubljana, 2001.(COBISS)