Fahrenheitova temperaturna lestvica: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
EmausBot (pogovor | prispevki)
m r2.6.4) (robot Dodajanje: mk:Фаренхајтов степен
EmausBot (pogovor | prispevki)
m r2.6.4) (robot Spreminjanje: no:Grad Fahrenheit
Vrstica 55: Vrstica 55:
[[nl:Fahrenheit]]
[[nl:Fahrenheit]]
[[nn:Fahrenheit]]
[[nn:Fahrenheit]]
[[no:Fahrenheit]]
[[no:Grad Fahrenheit]]
[[pl:Skala Fahrenheita]]
[[pl:Skala Fahrenheita]]
[[pnb:فارن ہائٹ]]
[[pnb:فارن ہائٹ]]

Redakcija: 04:03, 13. november 2011

Fahrenheitova temperatúrna léstvica [fárenhajtova ~ ~] je lestvica za merjenje temperatur, ki jo je 1724 predlagal nemški fizik Daniel Gabriel Fahrenheit. Stopinjo Fahrenheita označujemo z oznako °F.

Za ničlo svoje lestvice je Fahrenheit vzel najnižjo temperaturo, ki jo je lahko ponovljivo dosegel z mešanico ledu in soli, kot drugo umeritveno točko pa je vzel temperaturo človeškega telesa. Interval med njima je sprva razdelil na 12 enot, pozneje pa vsako od njih na dodatnih 8 enot, torej skupno 96 stopinj. V tej temperaturni lestvici voda zmrzuje pri normalnem atmosferskem tlaku pri 32 °F in vre pri 212 °F.

Po Fahrenheitovi smrti so odkrili v njegovih meritvah napako, kar bi pomenilo, da bi bili temperaturi tališča in vrelišča vode v Fahrenheitovi lestvici pri nekaj drugačnih številkah od omenjenih. Namesto tega so raje preštevilčili lestvico tako, da sta tališče in vrelišče vode pri standardnih pogojih ostali pri 32 °F in 212 °F, pač pa je v tej revidirani lestvici temperatura človeškega telesa nekaj drugačna: 98,6 °F namesto prvotnih 96 °F.

Fahrenheitovo lestvico še vedno uporabljajo v ZDA in vse manjšem številu angleško govorečih držav, v Evropi in večini sveta pa jo je pri praktični rabi izpodrinila Celzijeva temperaturna lestvica. V termodinamiki pa se ob omenjenih uporablja predvsem absolutna temperaturna lestvica.

Iz Fahrenheitove lestvice lahko preračunamo temperaturo v Celzijevo:

T(°C) = (T(°F) - 32 °F)/1,8

Formula za obratno pretvorbo je

T(°F) = 1,8 T(°C) + 32