Črni smodnik: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
m je prestavil(-a) Projekt:Črni smodnik na Črni smodnik čez preusmeritev
m --projekt
Vrstica 113: Vrstica 113:
Poleg tega da se črni smodnik uporablja kot eksploziv, so v zgodovini črni smodnik uporabljali tudi za druge namene, in sicer po bitki pri Aspern-Essling (1809), je kirurg iz [[Napoleon Bonaparte|Napoleonove]] vojske Larrey proti pomanjkanju hrane za ranjence v njegovi oskrbi pripravljal [[juha|juho]] iz [[konjsko meso|konjskega mesa]], za nadomestek [[sol]]i pa je uporabljal črni smodnik.
Poleg tega da se črni smodnik uporablja kot eksploziv, so v zgodovini črni smodnik uporabljali tudi za druge namene, in sicer po bitki pri Aspern-Essling (1809), je kirurg iz [[Napoleon Bonaparte|Napoleonove]] vojske Larrey proti pomanjkanju hrane za ranjence v njegovi oskrbi pripravljal [[juha|juho]] iz [[konjsko meso|konjskega mesa]], za nadomestek [[sol]]i pa je uporabljal črni smodnik.


== Ukrepi za prvo pomoč: ==
Ob vdihavanju naj se oseba odmakne na svež zrak. Nezavestnemu človeku je potrebno nuditi umetno [[dihanje]]. Takoj je potrebno poiskati zdravniško pomoč. Ob stiku s [[koža|kožo]] in z [[oko|očmi]] ni verjetnega načina izpostavljenosti. Oči je potrebno spirati z vodo, kožo pa se preprosto umije z [[milo]]m in [[voda|vodo]]. Ni verjetnega načina izpostavljenosti pri zaužitju. V primeru zaužitja, takoj povzročite bruhanje, naprimer z večjo količino vode.


[[Kategorija:Eksplozivi]]
== Ukrepi ob požaru: ==

'''Posebne nevarnosti'''

'''Primerna sredstva za gašenje'''

'''Posebna zaščitna oprema za gasilce:'''

== Ukrepi ob nezgodnih izpustih ==

'''Previdnostni ukrepi, ki se nanašajo na ljudi:'''

'''Ekološki zaščitni ukrepi'''

== Ravnanje z nevarno snovjo/pripravkom in skladiščenje ==

''' Ravnanje'''

''' Skladiščenje'''

== Nadzor nad izpostavljenostjo/varnost in zdravje pri delu ==
== Fizikalne in kemijske lastnosti ==
== Obstojnost in reaktivnost ==
== Toksikološki podatki ==
== Ekotoksikološki podatki ==
== Odstranjevanje ==
== Transportni podatki ==

Organizacija [[Združeni narodi|Združenih narodov]] za vzorčne [[predpis]]e o [[prevoz]]u nevarnega blaga in nacionalni [[transport]]ni organ, kot so Ministrstvo za promet [[Združene države Amerike|Združenih držav Amerike]], so razvrstili črni smodnik v skupino A: Primarna eksplozivna snov zaradi hitrega vžiga. Proizvedeni izdelki, ki vsebujejo črni smodnik, so navadno razvrščene v skupino D: Sekundarne razstrelilne snovi ali izdelek, ki vsebuje smodnik za sekundarno razstrelilno snov, kot ognjemet, model, raketni motor, itd, so težje [[vnetljiva snov|vnetljive snovi]]. Kot razstreliva, vsi sodijo v kategorijo razreda 1.

== Zakonsko predpisani podatki o predpisih ==
Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI) (Uradni list RS, št. 35/2008 z dne 9.4.2008)

Pravilnik o posebnih zahtevah za objekte, v katerih so eksplozivi (Uradni list RS, št. 82/2003 z dne 21.8.2003)

== Druge informacije ==

[[Kategorija:Projekt nevarne snovi]]

Redakcija: 18:14, 22. oktober 2011

Črni smodnik
Imena
IUPAC ime
1
Sistematično ime
1
Druga imena
1
Identifikatorji
3D model (JSmol)
Kratice 1
ChEBI
EC število
  • 2311418
KEGG
MeSH 1
RTECS število
  • 1
  • InChI=1
  • 1
Lastnosti
1
Molska masa 1
Videz 1
Gostota 1
Tališče 1
Vrelišče 1
1
Parni tlak 1
kH 1
Atmosferna OH konstanta 1
Kislost (pKa) 1
Struktura
Kristalna struktura 1
Koordinacijska
geometrija
1
Oblika molekule 1
Termokemija
Specifična toplota, C 1
Standardna molarna
entropija
So298
1
1
1
Farmakologija
Aplikacija zdravila 1
Farmakokinetika:
1
1
1
1
1
Pravni status
  • AU: 1
  • CA: 1
  • UK: 1
  • ZDA: 1
  • 1
Podatki o eksplozivu
Občutljivost na tresljaje 1
Očutljivost na trenje 1
RE faktor 1
Nevarnosti
Glavne nevarnosti 1
1
R-stavki (zastarelo) R5 - segrevanje lahko povzroči eksplozijo

R8 - v stiku z vnetljivim materialom lahko povzroči požar R10 - vnetljivo

S-stavki (zastarelo) S2 - hraniti izven dosega otrok

S7/8 - hraniti v tesni zaprti posodi na suhem

S16 - hraniti ločeno od virov vžiga

R/S-stavki (zastarelo) 1
NFPA 704 (diamant ognja)
NFPA 704 four-colored diamondFlammability code 1: Must be pre-heated before ignition can occur. Flash point over 93 °C (200 °F). E.g. canola oilHealth code 1: Exposure would cause irritation but only minor residual injury. E.g. turpentineReactivity code 1: Normally stable, but can become unstable at elevated temperatures and pressures. E.g. calcium
1
1
1
Plamenišče 1
Meje eksplozivnosti
1
Smrtni odmerek ali koncentracija (LD, LC):
1
NIOSH (ZDA varnostne meje):
PEL (Dopustno)
1
Sorodne snovi
Drugi anioni 1
Drugi kationi 1
Sorodno 1 1
Sorodne snovi 1
Če ni navedeno drugače, podatki veljajo za material v standardnem stanju pri 25 °C, 100 kPa).
Sklici infopolja

Smodnik, imenovan tudi črni smodnik, je mešanica žvepla, oglja in kalijevega nitrata. Gori hitro in proizvajajo velike količine vročih plinov in trdnih snovi, ki se lahko uporabljajo kot pogonsko gorivo v strelnem orožju in kot pirotehnično sestavo v ognjemetu. Izraz smodnik se nanaša tudi na splošno za druga pogonska goriva v prahu. Moderna strelna orožja ne uporabljajo tradicionalnega smodnika (črn prah), opisanega v tem članku, ampak uporabljajo brezdimni smodnik. Antična orožja ali replike starinskega orožja pogosto uporabljajo nadomestek črnega smodnika.

Identifikacija snovi ali pripravka:

Črni smodnik je mešanica kalijevega nitrata (KNo3), oglja in žvepla (S). Kalijev nitrat zagotavlja kisik za reakcijo, oglje zagotavlja ogljik (C) in žveplo zagtavlja gorenje, znižuje temparaturo vžiga in povečuje hitrost izgorevanja. Dobimo ga tako, da granule sestavin zmešamo v plastični ali leseni posodi v razmerju: 75 % kalijevega nitrata, 15 % oglja in 10 % žvepla. Črni smodnik se lahko izvede samo z uporabo kalijevega nitrata in oglja, vendar brez žvepla v prahu nima tako močnega učinka. Gori želo hitro, pri gorenju nastaja velika količina vročega plina, sestavljenega iz ogljikovega dioksida, vode in dušika ter trdi delci kalijevega sulfida. Uvršča se med eksplozive z relativno počasnim razkrojem in s tem posledično manjšim učinkom eksplozije.

Zgodovina uporabe črnega smodnika:

Črni smodnik je bil izumljen, dokumentiran in uporabljen v Starodavni Kitajski, kjer kitajske vojaške sile prvič uporabijo orožje ter tehnologijo na podlagi črnega smodnika ( rakete, puške, topove ) ter eksploziva ( granate ter različne vrste bomb ) proti Mongolom, kjer so le ti hoteli doseči ter okupirati utrjeno kitajsko mesto na severu Kitajske. Potem ko Mongoli osvojijo Kitajsko ter ustanovijo dinastijo Yuan, le ti uporabijo kitajsko orožje na podlagi črnega smodnika za invazijo na Japonsko. Kitajci so uporabljali črn smodnik tudi kot pogonsko gorivo za rakete. Še vedno pa se krešejo mnenja, kot npr. kdo je odkril kolo, kdo je izumil oz. odkril črni smodnik pred ali za Kitajci oz. njihovi sosedi ter bližnjimi kuturami. Velik problem za akademski študij je pripravljen dostop do originalnih oz. prvotnih virov. Poleg tega je težko natačno prevesti prvotne vire, predvsem srednjeveških kitajskih besedil, ki uporabljajo metafore za opis nepojasnjenih pojavov v sodobno znanstveni jezik s svojo togo opredeljeno terminologijo. Težave pri prevajanju povzročajo tudi napake ali ohlapne razlage, ki mejijo na umetniško licenco. Oceno vseh argumentov in temeljit pregled literature presega namen tega članka. Namesto da članek zavzame neko uradno stališče, bo članek predstavil vse argumente, ki jih da bralcu na voljo.

Uporaba črnega smodnika:

Črni smodnik je zelo primeren v modernih vojskah za slepe naboje, signalne rakete, petarde, simulator topniškega ognja. Poleg tega da se črni smodnik uporablja kot eksploziv, so v zgodovini črni smodnik uporabljali tudi za druge namene, in sicer po bitki pri Aspern-Essling (1809), je kirurg iz Napoleonove vojske Larrey proti pomanjkanju hrane za ranjence v njegovi oskrbi pripravljal juho iz konjskega mesa, za nadomestek soli pa je uporabljal črni smodnik.