Tribok: Razlika med redakcijama

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Izbrisana vsebina Dodana vsebina
Luckas-bot (pogovor | prispevki)
m robot Dodajanje: bg:Требушет
Luckas-bot (pogovor | prispevki)
m r2.7.1) (robot Dodajanje: arz:منجنيق
Vrstica 29: Vrstica 29:


[[af:Trebuchet]]
[[af:Trebuchet]]
[[arz:منجنيق]]
[[be:Трыбук]]
[[be:Трыбук]]
[[bg:Требушет]]
[[bg:Требушет]]

Redakcija: 22:29, 9. junij 2011

Tribok

Tribok (tudi trebušet) je protiutežna mehanska metalna naprava, ki je bila v uporabi od leta 1250 do konca srednjega veka.

Tribok je v bistvu povečana prača, ki izrablja utež, da nato izvrže izstrelek. Razširjen je bil predvsem v srednjem veku. Zgradili so ga kar na samem bojišču, ker je bil pretežak za vleko. Povprečen iztrelek je bil težak 150 kg. Tak izstrelek je potoval do 200 metrov daleč, namenjen je bil predvsem za uničevanje strelnih linj in obrambnih stolpov. Izstrelki so bili kamnite ali svinčene krogle, v času kuge pa so vanj namestili tudi glave in trupla umrlih za kugo. Protiutež je tehtala tudi do 7 ton (odvisno od velikosti trebušeta).


gibljiva utež

Vsrednjem veku je trebušet postajal učinkovitejši zaradi zelo pomembne novosti: pritrjeno utež je zamenjala gibljiva. Zagon gibljive uteži zavira gibanje nihala in ga v navpičnem položaju tako rekoč ustavi. Orožje je zaradi tega lahko manjše, pa tudi odskakovanje naprave se zmanjša. Hitrost streljanja je zato lahko večja, saj trebušeta ni več treba po vsakem strelu ponovno nameščati. Poleg tega je boljši prenos energije s trebušeta na iztrelek, torej ga lahko izstrelimo dlje in natančneje.



paket presenečenja

Leta 1332 so med obleganjem gradu Schwanau (v Alzaciji) trebušeti v notranjost obzidja iztreljevali sode, napolnjene z odpadki! Voda in hrana sta postali neužitni in obleganci so se morali predati.


Zunanje povezave